mObywatel – czyli mobilna alternatywa dla dokumentów

1239

aplikacja mObywatelŻyjemy w czasach, w których praktycznie każdy z nas posiada telefon komórkowy. Najczęściej dysponujemy smartfonem posiadającym wiele funkcji ułatwiających życie i absolutnie nie ruszamy się bez niego z domu. Ministerstwo Cyfryzacji również zdaje sobie sprawę z rozwoju technologii i ułatwionego dostępu do niej we współczesnym świecie. Z tego powodu rozwija aplikację mObywatel, która ma na celu właśnie usprawnienie naszego funkcjonowania w życiu publicznym we współczesnych czasach. Czym ona jest, jakie usługi oferuje i jak z niej korzystać? Dowiemy się poniżej.

Aplikacja mObywatel – co to jest?

mObywatel to bezpłatna publiczna aplikacja mobilna wydawana przez polski rząd, a za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Dostępna jest na smartfony (z systemami iOS i Android). Dzięki niej zyskujemy dostęp do elektronicznych dokumentów, oferuje ona także sześć usług:

 • mTożsamość
 • mLegitymacja szkolna
 • mLegitymacja studencka
 • mPojazd
 • Polak za granicą
 • eRecepta

mTożsamość

mTożsamość służy po prostu do potwierdzania swojej tożsamości wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Może więc się przydać przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. Dzięki mTożsamości (zamiast dowodu osobistego) można było pobrać kartę do głosowania podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Dodatkowo możemy przekazać swoje dane innym użytkownikom Aplikacji mObywatel – w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Warunkiem wymiany danych jest posługiwanie się aplikacjami na smartfonach z tym samym systemem operacyjnym (np. wymiana Android – Android lub iOS – iOS). Do aktywowania mTożsamości wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego.

mLegitymacje

mLegitymacja szkolna zastępuje tradycyjny dokument legitymacji szkolnej. Po prostu wyświetla nam się on na ekranie telefonu. Pokazując mLegitymację, potwierdzimy swój status ucznia danej szkoły oraz skorzystamy z ulg i zwolnień. Warto zaznaczyć, że z mLegitymacji mogą korzystać wyłącznie uczniowie szkół, które podpisały z Ministerstwem Cyfryzacji odpowiednie porozumienie. Dokument aktywuje się używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.

mLegitymacja studencka to po prostu legitymacja studencka w telefonie. Działa identycznie, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona potwierdzamy, że status studenta danej uczelni oraz skorzystamy z ulg i zwolnień. Ten dokument można aktywować poprzez kod QR oraz kod aktywacyjny otrzymany na uczelni.

mPojazd

Funkcja mPojazd odzwierciedla dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów czy skuterów. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC czy ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Znajdziemy tu także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Polak za granicą

Polak za granicą to niezbędnik w podróży. Podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Znajdują się tu opisy sytuacji w poszczególnych krajach, w tym aktualizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania.

eRecepta

eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki niej można pobrać, przeglądać, a przede wszystkim realizować recepty wystawione przez lekarza. Oprócz własnych zleceń na lekarstwa można również realizować recepty swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo. Po kliknięciu w receptę, aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach.

Do uruchomienia eRecepty wymagana jest aktywna mTożsamość. To ważne ze względu na bezpieczeństwo danych. Jeśli nie korzystaliśmy z usługi mTożsamość, to zostanie założona przy instalacji eRecepty. Usługa wymaga również aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze nie mamy założonego konta w systemie eZdrowie, to aplikacja przy pierwszym uruchomieniu (po akceptacji regulaminu) je utworzy. Na tej podstawie w aplikacji mObywatel zobaczymy niezrealizowane recepty.

mObywatel – jak zacząć korzystać z aplikacji?

Aplikację mObywatel możemy pobrać ze sklepu Google Play w przypadku smartfonów z systemem Android lub ze sklepu AppStore, gdy posiadamy telefon z systemem iOS. Następnie przystępujemy do instalacji. Wymagane jest zaakceptowanie i zapoznanie się z regulaminem. Następnie musimy wyrazić wymagane zgody systemowe, ustawić dane potrzebne do logowania, czyli hasło i ustalić nazwę urządzenia. Po tym możemy przejść do aktywacji poszczególnych usług, które są dostępne w aplikacji. W zależności od tego, z której usługi (lub usług) planujemy korzystać będą wymagane kolejne kroki do pełnej funkcjonalności aplikacji, zostały one przedstawione powyżej.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, z aplikacji mObywatel korzysta już milion użytkowników.

mObywatel – bezpieczeństwo danych

Przedstawiciele rządu zapewniają, że korzystanie z dowodu osobistego, legitymacji szkolnych i studenckich czy danych dotyczących naszego pojazdu za pomocą aplikacji mObywatel i Profilu Zaufanego jest zupełnie bezpieczne. Zdaniem rządu mobilna opcja jest bezpieczniejsza nawet od tradycyjnej, gdyż dokumentu nie możemy zgubić. Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Ministerstwo Cyfryzacji otrzymuje go przy aktywacji aplikacji – jest przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.

mWeryfikator

mWeryfikator to kolejna bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej w prosty sposób potwierdzimy dane osoby korzystającej z aplikacji mObywatel. W jakich sytuacjach możemy skorzystać z weryfikacji danych poprzez mWeryfikator?

 • Podczas obsługi w punktach usługowych lub w przychodni
 • W szkole i na uczelni
 • W pociągu lub autobusie – gdy wymagane jest potwierdzenie danych i/lub ważności
 • mLegitymacji
 • W każdej sytuacji, która wymaga silnego uwierzytelnienia danych

Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczymy go podczas wymiany danych. Dodatkowo możesz sprawdzić jego aktualność online. Aby to zrobić, należy wybrać odpowiednią ikonę, która wyświetla się wraz z danymi weryfikowanej osoby. Co ważne, wyświetlone dane nie są przechowywane na naszym urządzeniu mobilnym. Warto również zaznaczyć, iż przy pomocy aplikacji mWeryfikator możesz sprawdzać dane wyłącznie użytkowników wersji aplikacji mObywatel posiadających ten sam system operacyjny. Nie ma możliwości sprawdzenia danych użytkownika korzystającego z innego systemu operacyjnego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments