Łączny majątek miliarderów wzrósł o ponad jedną czwartą w szczytowym okresie kryzysu koronawirusa. Wynika to z nowych badań.

Miliarderzy się bogacą

Badanie „Riding the storm”, opublikowane w środę przez szwajcarski bank UBS i firmę PwC, wykazało, że łączny majątek miliarderów wzrósł do 10,2 biliona USD. Stało się to w okresie od kwietnia do lipca tego roku. Wcześniej, początkiem tego roku, wynosił „tylko” 8 bilionów USD.

Poprzedni szczyt znalazł się zaś na poziomie 8,9 bln USD i został odnotowany pod koniec 2017 r. Liczba miliarderów na całym świecie również osiągnęła nowy rekord wynoszący 2189, w porównaniu z poprzednim rekordem 2158 w 2017 r.

Raport wykazał też, że między 7 kwietnia a 31 lipca tego roku bogactwo miliarderów z każdej branży wzrosło o minimum dwucyfrowy wynik. Najzamożniejsi z sektorów przemysłu, technologii i opieki zdrowotnej odnotowali wzrost zamożności od 36 do 44 proc.

Opodatkowanie

Z raportu wynika, że ​​ankieta przeprowadzona wśród 84 partnerów PwC, którzy pracują z klientami miliarderów, wykazała, że ​​ponad połowa ankietowanych spodziewa się teraz wprowadzenia nowych podatków majątkowych i wzrostu podatków bezpośrednich.

Partnerzy powiedzieli w czasie wywiadów, że klienci miliarderów „dostrzegają rozmiary pakietów wsparcia rządowego i zdają sobie sprawę, że pieniądze na sfinansowanie tego będą musiały zostać skądś zebrane”.

Według Bloomberg Billionaires Index, to Jeff Bezos, założyciel i dyrektor generalny Amazona, jest dziś najbogatszym człowiekiem na Ziemi. Jego majątek wynosi 183 miliardy USD, czyli o ponad 68 miliardów USD więcej niż rok temu

Po Bezosie na liście najbogatszych znajdują się: założyciel Microsoftu Bill Gates (123 miliardy USD), dyrektor generalny Tesli Elon Musk (101 miliardów USD) i dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg (98,1 miliarda USD).

Właściwie jedynym pechowcem w gronie najbogatszych jest weteran Wall Street – Warren Buffett. Był jedynym z dziesięciu największych inwestorów – do których zaliczają się też: Jeff Bezos, Bill Gates, Elon R Musk, Mark Zuckerberg, Mukesh Ambani, Bernard Arnault, Steve Ballmer, Larry Page, Larry Ellison – którego majątek nie wzrósł w ostatnim okresie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments