Miliarderzy kumulują gotówkę, bo przygotowują się na zakupy na giełdach?

693

Gdy świat trzęsie się w posadach, ludzie martwią się o swoją pracę, zaś politycy myślą, jak przeprowadzić świat przez kryzys, wąska grupa osób śpi spokojnie. A dokładniej: niczym „przyczajony smok, ukryty tygrys” zastanawia, kiedy dokonać szturmu na giełdy. To miliarderzy, którzy w ostatnim okresie kumulują zasoby gotówki.

Buffett stoi z boku

Warren Buffett to legenda świata finansów. Zasłynął tym, że zarobił swój majątek inwestując długoterminowo i to w niedoceniane spółki. Co robi teraz?

Okazuje się, że szef Bershire Hathaway zwiększa zasoby gotówki. Już teraz mówimy o zawrotnej skumulowanej kwocie 137 mld USD. Co knuje Buffett?

Spójrzmy na fakty. Amerykańska gospodarka jest nadal zamrożona z powodu ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem. W marcu giełda krwawiła tak mocno, jak nie miało to miejsca od ponad dekady. Teoretycznie był to idealny czas na zakupy. Nasz „ukryty tygrys” zwiększył zaś zasoby gotówki o 10 mld USD, w porównaniu z tym, ile posiadał pod koniec 2019 roku.

Drapieżnik na starość złagodniał i ucieka od ryzyka? A może jest wręcz przeciwnie: marzy o solidnym posiłku, ale wie, że na pewne dania warto poczekać, bowiem te lepiej wtedy smakują?

W każdym razie obecnie Buffett w zastanawiający sposób stoi z boku. Znawców biografii „wyroczni z Omaha” może to dziwić. W 2008 roku, czyli w czasie poprzedniego kryzysu finansowego, gdy upadały banki, słynny inwestor masowo skupował przecenione akcje.

Jak na razie w pierwszym kwartale roku jego Berkshire Hathaway zarejestrowało jednak 49,7 mld USD straty netto…

Musk sprzedaje swój dom

Buffett czeka więc w ciszy i spokoju na potencjalne kolejne wyprzedaże na giełdach. Z kolei Elon Musk ogłosił, że… wyprzedaje swoje niemal wszystkie „fizyczne rzeczy”. Nie miał jednak na myśli wyprzedaży garażowej dla sąsiadów, a sprzedaż swojego domu, a może nawet wszystkich nieruchomości, jakie posiada.

Wszystko zaczęło się od poniższego postu na Twitterze:

Zgodnie z tweetem Musk chce sprzedać chyba wszystkie swoje nieruchomości, a tych ma siedem, o łącznej wartości ponad 100 mln dolarów. Co ciekawe, jeden z jego domów należał wcześniej do aktora Gene’a Wildera. Tego miliarder też chętnie się pozbędzie, ale zastrzega, że w umowie sprzedaży zastrzeże sobie, by nowy nabywca nie mógł go zburzyć  lub „pozbawić duszy”.

elon muskDo tego wszystkiego Musk zrobił psikusa inwestorom. Parę godzin później w innym tweecie napisał, że akcje jego firmy, Tesli, są… zbyt drobie. W odpowiedzi te spadły o ponad 10 proc. Przeliczając to na kwoty mówimy tu o 14 mld dolarów!

Czy powyższe to kolejne wygłupy Muska? A może podobnie jak Buffett chce on szybko skumulować gotówkę, bo czuje, że czas na powrót na giełdowy parkiet zbliża się wielkimi krokami?

Trudno jasno odpowiedzieć na te pytania. W każdym razie, zgodnie z logiką, jeśli chcesz mieć ciało kulturysty, pracuj nad nim jak Dwayne Johnson, gwiazdor kina akcji. Marzysz o zostaniu topowym gitarzystą – słuchaj porad Carlosa Santany! Jeżeli jednak marzysz o wielkiej fortunie, obserwuj to, co robi Buffett czy Musk…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments