Czy mieszkania będą tańsze przez koronawirusa? [VIDEO]

930

Rozmowa z ekspertem rynku nieruchomości Marcinem Krasoniem o rynku nieruchomości w czasach koronawirusa. Jak epidemia wpłynie na ceny nieruchomości na polskim rynku? Czy deweloperzy będą zmuszeni obniżyć ceny mieszkań gdy popyt znacząco zmaleje? Co z mieszkaniami, których budowa już się rozpoczęła – czy dzięki epidemii pojawią się okazję do zakupu tanich mieszkań?

Koronawirus uderza we wszystkie rynki

Koronawirus uderza we wszystkie rynki – także w nieruchomości. Dziś wielu ekspertów i inwestorów zastanawia się jednak, co czeka nas po ustąpieniu epidemii. Czy ceny mieszkań spadną? A jeśli tak, o jakim spadku mówimy.

Na rynku nieruchomości sytuacja jest specyficzna. Nasz gość podkreśla, że płynność na tym rynku jest niższa, niż w przypadku np. giełd akcji. Zauważa, że inwestorzy na nim podejmują bardziej przemyślane decyzje, a może przez to bardziej racjonalne. Dzięki temu powstaje pewien bufor ochronny na tak ciężkie czasy, jakie mamy dzisiaj.

Najlepiej ponoć na razie wygląda sytuacja na rynku pierwotnym. Tu właściwie nic się nie zmieniło.

Deweloperzy przenieśli biura do online’u. W tej chwili duża część fizycznych biur sprzedaży jest zamknięta, ale to wszystko działa w sieci. Można ze sprzedawcą porozmawiać. Pokaże nam na ekranie dokładnie to samo, co pokazałby w biurze – mówi Krasoń.

Powyższe czynniki nie działają jednak na rynku wtórnym, na którym nie ma możliwości sprzedaży nieruchomości bez fizycznej wizji lokalnej. Choć i na tym polu wkrótce mają ponoć zacząć pojawiać się rozwiązania technologiczne, które ułatwią proces handlu, a może w ogóle zrewolucjonizują ten rynek pod tym kątem. O co chodzi? Więcej usłyszycie w video.

Co dalej z cenami za m2?

Zauważmy jednak, że przez ostatnie lata ceny za 1 m2 rosły w bardzo dynamicznym tempie. Epidemia koronawirusa da teraz z pewnością impuls do korekty. Czy jednak mówimy tu o spadkach cen o parę proc. czy raczej 30-40 proc.? Co o tym sądzi nasz ekspert? Tego także dowiecie się z poniższego video.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments