Microsoft zainwestuje u nas 1 miliard dolarów!

245

Gigant z Doliny Krzemowej Microsoft chce stworzyć w Polsce regionalny hub technologiczny. Firma Billa Gatesa zainwestuje u nas miliard dolarów.

Microsoft w Polsce

Inwestycja jest możliwa dzięki podpisaniu umowy o współpracy przez Microsoft z polską Chmurą Krajową. Ten ostatni podmiot został powołany przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. W wyniku kooperacji firma wystartuje w Polsce ze swoim pierwszym regionem przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie jednak będzie to 60. region data center zapewniający dostępność usługi chmurowej Microsoft Azure w ponad 140 krajach.

– Polska staje się cyfrowym centrum Europy Środkowo-Wschodniej – napisał na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR.

 

Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce — twierdzi z kolei Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Dalsze kroki giganta

To nie koniec dobrych wieści. W ramach partnerstwa Microsoft chce też rozpocząć zaplanowany na wiele lat program podnoszenia kompetencji cyfrowych na rynku pracy. W praktyce oznacza to pojawienie się na polskim rynku szkoleń, warsztatów, heckatonów czy też programów e-learningowych z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy. Możliwe, że w tych udział weźmie nawet ok. 150 tys. osób. Oczywiście w ciągu najbliższych lat.

Dodajmy, że nowa inwestycja Microsoftu jest częścią inicjatywy Polskiej Doliny Cyfrowej. W tej biorą udział firmy, państwowe instytucje i uczelnie. Zarazem jest to jednocześnie kolejny krok w kierunku rozbudowy projektu. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku na podobne partnerstwo zdecydowało się również Google.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments