Melomani kupują coraz więcej płyt CD

389

Niedawno pisaliśmy o skoku sprzedaży płyt winylowych. Teraz zaskakujące dane napłynęły z USA. Melomani masowo kupują też coraz więcej płyt CD.

Moda na CD wraca?

Jak podał portal „Billboard” w 2021 roku wzrosła sprzedaż płyt CD w USA. Mówimy o skoku o zaledwie 1,1 procent, ale jest to jednak pierwszy rok od 2004 roku, w którym nie odnotowano spadku sprzedaży tego nośnika. Przekładając to na liczby: w 2021 r. sprzedano w USA 40,59 milionów płyt CD, a w 2020 było to 40,16.

Skąd taki skok sprzedaży? To efekt sukcesu Adele, której płyta „30” stanowiła aż 2,15 procent wszystkich płyt CD sprzedanych w całym ubiegłym roku.

Drugie miejsce zajęła jej koleżanka ze sceny – Taylor Swift z płytą „Fearless (Taylor’s Version).

Winyle hitami sprzedażowymi

Przypomnijmy, że, jak podał magazyn „Pitchfork”, przedświąteczny tydzień grudnia 2021 roku okazał się rekordowy dla sprzedaży płyt winylowych w USA. Dokładniej: w tygodniu, który rozpoczął się 17, a zakończył 23 grudnia, sprzedano aż 2,11 milionów płyt winylowych. Oznacza to, że pobito rekord z grudnia 2020 roku, wynoszący 1,84 milionów egzemplarzy nośnika.

To głównie zasługa takich artystów jak Adele, Billie Eilish i Taylor Swift. Płyta „Red (Taylor’s Version)” sprzedała się w nakładzie 114 tysięcy egzemplarzy. Hitem okazał się też nowy album zespołu ABBA o tytule „Voyage”.

Cały rok 2021 okazał się bardzo dobrym okresem dla płyt winylowych. Według danych Brytyjskiego Przemysłu Fonograficznego (BPI), w tym roku sprzedanych zostało ponad pięć milionów winylów. To wzrost o 8% w stosunku do 2020 roku.

Dodajmy, że rok 2021 jest czternastym rokiem z rzędu, w którym rynek winyli urósł. Dziś stanowią one aż 23% wszystkich albumów sprzedanych w tym roku. To najlepszy wynik od 30 lat.

Jakie płyty sprzedawały się zaś najlepiej? Hitem okazał się album zespołu ABBA – „Voyage”. Kolejne miejsca zajęły wydawnictwa Adele („30”) oraz Sama Fendera („Seventeen Going Under”).

W 2020 roku po raz pierwszy od lat 80. płyty winylowe wyprzedziły płyty CD. Według Recording Industry Association of America (RIAA), w pierwszej połowie 2020 roku sprzedaż płyt winylowych przyniosła już sumę 232 milionów dolarów w całkowitej sprzedaży fizycznej wynoszącej 376 milionów dolarów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments