ManpowerGroup: Specjaliści IT i analizy danych najtrudniejsi do zrekrutowania wg 31% firm

948

Specjaliści IT i analizy danych są najtrudniejsi do zrekrutowania – według 31% firm, wynika z badania „Niedobór talentów” ManpowerGroup. Braki kadrowe w dziedzinie IT w Polsce sięgają ok. min. kilkudziesięciu tys. pracowników

biuro, IT„Duże braki w branży IT wynikają m.in. z ciągłego rozwoju obszarów gospodarki wspieranych przez rozwiązania informatyczne. W obecnych czasach nie ma branży, która z nich nie korzysta. Rozwiązania te pozwalają m.in. na poprawę efektywności procesów czy zarządzanie produkcją, stają się również kluczowym wyznacznikiem do osiągnięcia przewagi rynkowej” – powiedział lider odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis Konrad Gandziarski, cytowany w komunikacie.

Jak wskazała liderka odpowiedzialna za linię biznesową realizującą rekrutacje stałe z obszaru IT w Experis Justyna Mazur, „digitalizacja niemal wszystkich branż sprawia, że niedobór talentów w tym obszarze nieustannie rośnie, a wyspecjalizowani pracownicy IT nie mogą narzekać na brak atrakcyjnych ofert pracy”.

W badaniu oceniono, że ważną rolę w pozyskaniu talentów z obszaru IT poza wynagrodzeniem czy oferowanymi podstawowymi benefitami, mogą odgrywać programy stażowe realizowane przez pracodawców.

„Tego typu projekty szkoleniowe pozwolą na metodyczne podnoszenie i rozwijanie kompetencji wśród pracowników. Istotna jest też współpraca organizacji z uniwersytetami oraz szkołami, w celu zapewnienia odpowiedniego kierunkowego wykształcenia absolwentów opuszczających mury uczelni” – powiedział Gandziarski.

Badanie wykazało, że wojna na Ukrainie potęguje braki kadrowe w dziedzinie IT.

„Ukraińscy specjaliści są zaangażowani w obronę swojego kraju, co całkowicie wyklucza ich z rynku pracy lub mocno ogranicza dostępność. Dodatkowo, mimo uproszczonych już od jakiegoś czasu procedur zatrudnienia w ramach programu Poland Business Harbour nie odnotowujemy wzrostu zatrudnienia wśród obywateli Rosji i Białorusi, chociaż wielu z nich sprzeciwia się wojnie i chce pracować na rzecz innych podmiotów zdalnie lub wręcz relokować się do Polski” – powiedział Gandziarski

Badanie „Niedobór talentów” zostało zrealizowane w kwietniu 2022 roku i odzwierciedla wpływ konfliktu w Ukrainie na rynek pracy i dostępność kandydatów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments