Mamy jesień. Poznaj ciekawe miejsca na spędzenie weekendu

Udostępnij

Część osób cieszy się na jesień, kiedy inni tęsknią już za słonecznym i upalnym latem. Nie da się ukryć, że deszczowa jesienna pogoda daje się we znaki, ale za to złota polska jesień sprzyja weekendowym wycieczkom. Jakie miejsca warto odwiedzić o tej porze roku? Poznaj niezwykłe miejsca, które idealne sprawdzą się na weekendowy wypad.

Tatrzańskie doliny — Zakopane

Jesień to przepiękna pora roku, chociaż trochę kapryśna. W tym czasie temperatura spada, a słońce świeci na przemian z opadami deszczu. Jednak, co roku możemy liczyć na wiele całkiem ciepłych i pięknych dni przysłowiowej złotej polskiej jesieni. Właśnie takie sprzyjają pieszym wędrówkom i wycieczkom górskim. Możemy wybrać się na okoliczne szlaki lub skorzystać z uroków jesieni i zrobić krótki weekendowy wypad do Zakopanego.

Polskie góry o każdej porze roku wyglądają przepięknie, jednak jesienią liście zmieniają kolory, a cały krajobraz robi się wyjątkowo malowniczy. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej garderobie. Pogoda jesienią bywa kapryśna, dlatego lepiej zabrać kurtkę przeciwdeszczową i porządne buty. A gdzie najlepiej wybrać się jesienią? Właśnie o tej porze roku warto odwiedzić tatrzańskie doliny. Możemy wybierać z naprawdę wielu miejsc. Jedne są łagodniejsze, kiedy inne dla niektórych mogą okazać się wyzwaniem. Sprawdź, w które miejsca warto udać się jesienią.

Dolina Kościeliska

Jest uznawana za najbardziej malowniczą dolinę Tatr Zachodnich. Zaskakuje wciąż zmieniającym się krajobrazem. Dość popularna wśród turystów. Jesienią szczególnie pięknie wyglądają drzewa w niektórych miejscach, które są niemal pionowo uczepione wapiennych skał. Poza tym w Dolinie Kościeliskiej jest sporo jaskiń i niezwykłych wąwozów utworzonych przez spływające wody. Jesienią zdecydowanie warto odwiedzić również dolinę Rybiego Potoku i perłę polskich Tatr.

Dolina Rybiego Potoku

Morskie Oko
Morskie Oko

Odnoga walnej Doliny Białki jest uznawana za najpiękniejszą dolinę w polskich Tatrach. To właśnie tutaj znajduje się Morskie Oko, które czasem nazywane jest perłą Tatr. Z jednej strony doliny znajdują się Rysy i Grań Żabiego, przez którą biegnie polsko-słowacka granica, natomiast od zachodniej strony ramię Miedzianego i Grzbiet Opalonego. Jesienią kolorowe korony drzew lśnią i odbijają się w tafli jeziora. Natomiast żółte i czerwone liście powoli opadają na ziemię. Zdecydowanie to miejsce idealnie sprawdzi się na weekendowy wyjazd jesienią. Inne zapierające dech w piersiach jezioro znajdziemy w dolinie Gąsienicowej.

Dolina Gąsienicowa

W tej niezwykłej dolinie znajduje się aż 21 górskich jezior, które zewsząd otoczone są imponującymi szczytami. Niektóre z nich są małe i czasem w okresie letnim wysychają. Jesienią, kiedy opadów jest więcej, nieduże jeziora na nowo napełniają się wodą. Miejsce, które koniecznie powinniśmy odwiedzić, jest Czarny Staw Gąsienicowy. Znajduje się we wschodniej części doliny.

Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy

Niezwykłe miejsca nieodkryte przez turystów — Dolina Baryczy

Dolina Baryczy nie często jest brana pod uwagę przez turystów, jednak to miejsce zdecydowanie warto odwiedzić. Właśnie tutaj znajduje się największy w Polsce park krajobrazowy, który jednocześnie jest domem dla wielu gatunków ptaków. W Dolinie Baryczy możemy wybrać się na spacer, przejażdżkę rowerem lub spływ kajakowy.

Nieopodal możemy udać się na zwiedzanie niezwykłych zabytków. W Żmigrodzie znajduje się wieża, która trochę przypomina tę z bajki o Roszpunce. Jednak główną atrakcją będzie tutaj Pałac Hatzfeldów powstały w latach 1656-1658. Ruiny barokowego budynku otoczone są romantycznym parkiem, w którym znajdziemy pomniki natury i klimatyczny staw.

Poza Żmigrodem będąc w dolinie Baryczy, warto wybrać się do Milcza. Czasem to nieduże miasteczko z XII wieku nazywane jest stolicą Doliny Baryczy. Ma tradycyjny średniowieczny układ ulic i uroczy ryneczek. Gdzie jeszcze warto się udać, jeżeli lubimy bajkowy jesienny klimat? Zdecydowanie na weekendowy wyjazd idealnie sprawdzi się Krynica-Zdrój.

Spacer wśród koron drzew — Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój zwana jest często perłą polskich uzdrowisk. Znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w dolinie potoku Kryniczanka. Miasteczko jest idealnym miejscem dla osób, które w czasie weekendu chcą trochę odpocząć i poczuć prawdziwie jesienny klimat. Drewniana i ozdobna zabudowa urzeka. Miejscowość przyciąga wielu turystów, rodziny z dziećmi i kuracjuszy. Nie brakuje tutaj malowniczych parków i miejsc do pieszych wędrówek.

Krynica-ZdrójJedną z największych i najnowszych atrakcji w Krynicy-Zdrój jest wieża widokowa „Ścieżka w koronach drzew”, która dosłownie prowadzi pomiędzy drzewami. Z tego miejsca rozpościera się niezwykły widok na Beskid Sądecki oraz dalej na Beskid Niski. Jesienią, kiedy liście zmieniają kolory, zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Możliwe, że turystów nie będzie tak dużo, jak w sezonie letnim. Natomiast niedaleko Krakowa znajduje się niezwykłe miejsce pełne imponujących formacji skalnych.

Niezwykłe formacje skalne nieopodal Krakowa — Ojców

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. W tym niezwykłym miejscu znajduje się aż 700 jaskiń, które powstały w wapiennych skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jednak tylko dwie możemy zwiedzić. Mimo to nie będziemy się nudzić. Znajduje się tutaj sporo miejsc do pieszych wędrówek. Widoki zapierają dech w piersiach, a to wszystko za sprawą wapiennych skał, których tutaj nie brakuje.

Maczuga Herkulesa
Maczuga Herkulesa

Miejsc do zwiedzania jest sporo, jednak w czasie weekendowego wyjazdu możemy wybrać się na wycieczkę w celu zobaczenia najróżniejszych formacji skalnych, z którymi związane jest sporo legend. Brama Krakowska to dwie skały z niedużym przesmykiem. Według opowieści stopniowo zbliżają się do siebie, a kiedy się zetkną, nastąpi koniec świata. Natomiast Maczuga Herkulesa znajduje się nieopodal zamku w Pieskowej Skale. W przypadku skały zwanej Rękawica legenda głosi, że bóg zasłonił wejście do jaskini, w której schowała się miejscowa ludność przed Tatarami.

Rękawica
Rękawica

Jesienią możemy wybrać się w wiele przepięknych miejsc

Jesień to przepiękna i nieco kapryśna pora roku. Wiele osób w tym czasie decyduje się na urlop lub wybiera na weekendowy wyjazd w okolicy. Podziwianie kolorowych drzew i piesze wędrówki to przepis na udaną wycieczkę o tej porze roku. Możemy wybrać się do Zakopanego i odwiedzić tatrzańskie doliny. Możliwości mamy spore. Jesienią przepięknie prezentuje się dolina Rybiego Potoku z perłą polskich Tatr, czyli Morskim Okiem. Poza tym warto odwiedzić dolinę Gąsienicową, w której znajduje się aż 21 mniejszych i większych jezior. Jesienią przepięknie wygląda również dolina Kościeliska.

weekendowy wypad Jeżeli w czasie weekendowego wyjazdu chcemy trochę odpocząć od zgiełku i tłumu ludzi, warto wybrać się do Doliny Baryczy. Natomiast, jeżeli lubimy niezwykłe ludowe legendy, spodoba nam się w Ojcowie. Krynica-Zdrój i nowa wieża widokowa o nazwie „Ścieżka w koronach drzew” to idealne miejsce na jesienny spacer.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również