Maląg: Dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał od 9 do 29 listopada

297

dziecko uczące się w domuDodatkowy zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8 ze względu na przejście na naukę zdalną dzieci z klas I-III będzie przysługiwał od najbliższego poniedziałku, 9 listopada, do 29 listopada, poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach, jakie obowiązywały we wrześniu br.” – powiedziała Maląg, cytowana w komunikacie.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 umożliwia wydłużenie okresu pobierania dodatkowego zasiłku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. I rząd na taki krok się zdecydował.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać rodzice:

w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego uczęszczały dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne
w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej tych placówek
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii koronawirusa, a także gdy uczęszczanie dzieci do szkół i innych placówek nie jest możliwe ze względu na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne.

Zasiłek przysługuje:

– rodzicom dzieci do lat 8,

– ubezpieczonym rodzicom dzieci:

* do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;

* do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

* do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;

– ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

Nie jest on wliczany do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom od początku pandemii koronawirusa. do 26 lipca br. Później został przywrócony za okres od 1 do 20 września br.

Teraz rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 9 listopada br.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments