Łukasz Szumowski: Będziemy powoli odmrażać gospodarkę

Minister zdrowia wskazał, że pierwsze decyzje z tym związane mają wejść w życie już w najbliższy poniedziałek, tj. 19 kwietnia

391

Będziemy powoli odmrażać gospodarkę – zapowiedział w porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem (RMF FM) minister zdrowia, Łukasz Szumowski dodając, że pierwsze decyzje z tym związane mają wejść w życie już w najbliższy poniedziałek, tj. 19 kwietnia. Słowa szefa resortu zdrowia potwierdził także rzecznik rządu Piotr Müller, który w radiowej Trójce wskazał, że decyzje o luzowaniu restrykcji dla gospodarki będą podejmowane w środę i czwartek. Wskazał on, że nim do tego dojdzie, muszą spłynąć dane po świętach.

Wprowadzone restrykcje są skuteczne, ale drogie

– Wczoraj odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. My już wstępne warianty w tym zakresie omówiliśmy. Decyzje będą zapadały jutro i pojutrze, jeżeli chodzi o podjęcie scenariusza, który będzie użyty, ale po spłynięciu danych ze Świąt, żebyśmy wiedzieli, jak wygląda sytuacja – powiedział Müller w trakcie rozmowy w radiowej Trójce dodając, że w pierwszej fazie na pewno rozpatrywane będą kwestie związane ze zdjęciem ograniczeń w zakresie chociażby limitów w sklepach – one pozostaną, ale być może będą realizowane w inny sposób, czy chociażby aktywności w ramach lasów czy innego typu przestrzeni publicznych.

– Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji – powiedział Łukasz Szumowski dodając, że gdyby nie została wprowadzona społeczna kwarantanna mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy zakażonych, a mamy kilka tysięcy.

Minister zdrowia wskazał, że dzięki wprowadzonym obostrzeniom Polska ma jedną z najniższych liczbę przyrostu zakażonych na dobę.

– To z drugiej strony ma swoje koszty. I pytanie, czy możemy odmrozić gospodarkę bez uwalniania dzieci do szkół, czy nie. Ja też przypominam, jeżeli nie odmrozimy gospodarki, będą umierali ludzie nie na Covid-19, ale na inne choroby – wskazał Szumowski dodając, że medycyna wymaga budżetu, wymaga pieniędzy (…) a koszt lockdownu, takiego całkowitego zamknięcia kraju, to jest 10 mld na dobę, no może dwa dni.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments