Od 1 stycznia 2023 roku będą obowiązywać nowe limity płatności gotówkowych. Co istotne, tym razem zmieni się limit transakcji gotówkowych zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Zdaniem ustawodawcy celem tych zmian jest zamykanie kolejnych furtek do unikania płacenia podatków i walka z szarą strefą. Ile wyniesie nowy limit płatności gotówkowych i kiedy trzeba będzie płacić przy użyciu rachunku bankowego?
Czym są płatności bezgotówkowe? 
Płatności lub transakcje bezgotówkowe to rozliczenia finansowe dokonywane pieniędzmi w formie znaków cyfrowych, czyli bez użycia gotówki. Płatność bezgotówkowa polega na elektronicznym transferze środków pieniężnych między dwoma kontami bankowymi. Funkcjonują następujące formy płatności bezgotówkowych:
- Płatność plastikową kartą płatniczą lub telefonem – pozwala dokonywać płatności zbliżeniowych lub takich, przy których należy podać kod PIN. Do przyjęcia takiej płatności konieczny jest terminal
- Płatność online kartą płatniczą – pozwala na dokonanie płatności przez wpisanie 16-cyfrowego numeru karty płatniczej i 3-cyfrowego kodu z odwrotu karty
- Płatność BLIK – pozwala dokonywać płatności za pomocą aplikacji mobilnej banku (aplikacja na telefon) i generowanego w niej krótkoterminowego
6-cyfrowego kodu - Internetowe zlecenie przelewu bankowego (przelew na rachunek) – pozwala na dokonanie płatności za pomocą rachunku bankowego poprzez wydanie do banku dyspozycji przekazania określonej kwoty pieniężnej na inny (wskazany) rachunek bankowy.
Nowy limit transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą, co do zasady, regulować swoje zobowiązania związane z wykonywaną działalnością gospodarczą (płacić i przyjmować płatności od innych przedsiębiorców) gotówką lub w formie bezgotówkowej, czyli za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.
Kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, możliwość płacenia gotówką podlega ograniczeniom. Obecnie przedsiębiorca nie może zapłacić gotówką, jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tysięcy złotych brutto (czyli razem z VAT). Gdy wartość transakcji przekracza ten limit, płatność musi być zrealizowana w formie bezgotówkowej z wykorzystaniem rachunku płatniczego.
Ile wynosi nowy limit? 
Od 1 stycznia 2023 limit płatności gotówkowej w transakcji między przedsiębiorcami zostanie jednak obniżony – do 8 tysięcy złotych brutto. Co stanie się kiedy płatność nie zostanie dokonana bezgotówkowo?
Co grozi za płatność gotówkową powyżej tej kwoty?
Konsekwencją niezastosowania się przedsiębiorcy do powyższego limitu będzie utrata prawa do rozliczenia części kwoty wykraczającej ponad 8 tysięcy złotych. Jeśli natomiast podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kwotę osiągniętą powyżej kwoty ustalonej w nowych przepisach, która została opłacona gotówką, musi on odpowiednio zmniejszyć koszty uzyskania przychodów albo zwiększyć przychody, jeśli nie ma możliwości zmniejszenia kosztów.
Dodatkowo część przedsiębiorców będzie obowiązana zapewnić możliwość zapłaty bezgotówkowej w każdym miejscu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.
Limit transakcji gotówkowych przedsiębiorcy z konsumentem
Również od 1 stycznia 2023 roku zostanie wprowadzony limit dla transakcji z konsumentem. Będzie on jednak wyższy. Konsument od 1 stycznia 2023 roku będzie bowiem musiał dokonywać płatności za pośrednictwem rachunku bankowego wówczas kiedy wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 tysięcy złotych lub równowartość tej kwoty.
Warto podkreślić, iż nowe przepisy nie przewidują konsekwencji prawnych dla konsumentów w przypadku, gdy za transakcję o wartości powyżej 20 tysięcy złotych zapłacą gotówką. Skutki takiego działania dotkną natomiast odbiorcę tychże płatności – czyli przedsiębiorcę. Jakie sankcje poniesie tutaj przedsiębiorca?
Przychód z takiej transakcji będzie musiał on zaliczyć, jako transakcję bez zachowania trybu bezgotówkowego. Kwota do opodatkowania w takiej sytuacji będzie podwójna.