Okazuje się, że Marine Le Pen rośnie we francuskich sondażach w siłę. Jak wynika z sondażu Kantar Public, aż 38 proc. Francuzów nie wyklucza głosowania właśnie na nią. Z kolei 39 proc. myśli o oddaniu głosu na obecnego prezydenta Emmanuela Macrona. Ponad 20 proc. osób nadal nie wie, na kogo odda swój głos w wyborach prezydenckich.

Le Pen czy Macron

21 proc. wyborców lewicy i 68 proc. wyborców prawicy może zagłosować na Le Pen w I turze wyborów 10 kwietnia – zauważa dziennik „Le Figaro”. Na trzecim miejscu znalazł się szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon z wynikiem na poziomie 29 proc., który jednak raczej nie zagrozi Le Pen, ani Macronowi.

Liczby te rysują bardzo wyraźną i solidną dynamikę na korzyść kandydatki Zjednoczenia Narodowego – komentuje badanie dyrektor generalna Kantar Public France Laure Salvaing. Ta analiza potwierdza to, co widzieliśmy w 2017 roku – wyjaśnia.

Wracając do wyników z 2017 r. dodaje, że „często uważaliśmy, że wynik tamtych wyborów prezydenckich był przypadkowy, z wyeliminowanymi w pierwszej turze kandydatami republikanów i socjalistów, ale widzimy, że tamte tendencje potwierdzają się w 2022 r. z coraz większym prawdopodobieństwem meczu rewanżowego pomiędzy Macronem i Le Pen w drugiej turze”.

Kluczem do sukcesu będzie jednak przekonanie ponad 20 proc. Francuzów, którzy wciąż nie są zdecydowani, na kogo chcą zagłosować. Badanie przeprowadzone przez Kantar Public pokazało również „bezprecedensowy poziom wahania między głosowaniem na różnych kandydatów” na kilka dni przed pierwszą turą. Widać też, że wielu wyborców oscyluje pomiędzy kilkoma kandydatami.

Przypomnijmy jeszcze, że podane powyżej dane to elektorat potencjalny. Nie jest to więc elektorat twardy, zdecydowany na 100 proc. głosować na danego kandydata. Chodzi więc o osoby, które potencjalnie mogą zagłosować w pewnych warunkach na danego polityka. Pokazuje to, że walka o fotel prezydenta Francji będzie bardzo zażarta. Dosłownie wszystko może się zdarzyć. Nie można wykluczyć nawet takich wyników, takie poznaliśmy w wieczór wyborczy w 2015 r., gdy prezydentem został Andrzej Duda.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-4 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1394 osób zapisanych na listach do głosowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments