Łatwy i bezpieczny przelew na numer telefonu. Jak to działa?

219

przelew na numer telefonuRozliczanie się ze znajomymi za wspólny obiad, wsparcie przyjaciela pilnie potrzebującego gotówki czy poratowanie współmałżonka, któremu zabrakło pieniędzy podczas robienia zakupów, może być dla wielu niewykonalne, szczególnie, gdy nie mamy numeru rachunku odbiorcy. Zapamiętanie 26-cyfrowego numeru konta bankowego jest raczej bardzo trudne. Obecnie jednak wystarczy jedynie znać nr telefonu odbiorcy, aby wykonać przelew w zaledwie kilka sekund.

Przelew w systemie Express Elixir dla użytkowników BLIK-a

Przelew na numer telefonu BLIK to tzw. transakcje Peer-to-Peer (P2P). Pozwalają one przelewać określone kwoty pieniędzy konkretnej osobie, wybranej spośród kontaktów w telefonie. Według danych Polskiego Standardu Płatności w trzecim kwartale 2021 roku użytkownicy BLIKA wykonali za pomocą tej usługi 32 mln przelewów na telefon (o 142 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2020 r.). Nie ulega więc wątpliwości, że usługa przelewu na telefon BLIK podbiła serca Polaków, idealnie wpasowując się w ich dynamiczny styl życia.

Natychmiastowe przelewy na numer telefonu realizowane są w trybie online w systemie Express Elixir i są dostępne dla użytkowników BLIK-a. Transfer pieniędzy z telefonu na telefon jest możliwy wyłącznie w sytuacji, gdy obie strony takiej transakcji posiadają w swoich telefonach prawidłowo skonfigurowany system BLIK, działający w aplikacjach mobilnych poszczególnych banków. Konkretny numer telefonu jest przypisany do numeru konta bankowego właściciela tego numeru. Dzięki temu możliwe jest przelewanie pieniędzy wyłącznie przy użyciu numeru telefonu.

Przelew na numer telefonu – podstawowe zalety

Po pierwsze nie jest konieczne podawanie pełnego numeru konta odbiorcy przelewu, aby taka transakcja mogła zostać wykonana. Po drugie przekazywana kwota pojawia się na koncie odbiorcy niemal natychmiast, w czasie rzeczywistym, w zaledwie kilka lub kilkanaście sekund od zatwierdzenia wysłania przelewu przez jego nadawcę.

telefon

Co ważne, dzięki usłudze przelew na numer telefonu, można zarówno przelać środki dla kogoś, kto pilnie ich potrzebuje, jak i samemu w ten sposób otrzymać wsparcie od kogoś bliskiego w pilnej sytuacji finansowej. Przelewy za pomocą numeru telefonu BLIK to szybkość i wygoda, ponieważ działają one na zasadzie zleceń ekspresowych, również w weekend.

Jak przelać pieniądze z telefonu na telefon?

Jak wysłać pieniądze z jednego telefonu na drugi? Konfiguracja i korzystanie z usługi BLIK to proste operacje. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi zasadami:

  • Konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej banku, w którym posiada się konto, i która obsługuje system BLIK.
  • Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej banku należy zarejestrować swój numer telefonu. Zazwyczaj można to zrobić w sekcji „Ustawienia”, a następnie „Przelewy na numer telefonu”. Należy wyrazić zgodę na rejestrację numeru, który posiada bank.
  • Zlecenie przelewu na numer telefonu może różnić się w zależności od aplikacji danego banku. Najczęściej taki przelew można wykonać w sekcji „Płatności” -> „Przelew na telefon”. Wówczas z listy kontaktów w telefonie wybieramy odbiorcę przelewu (lub wpisujemy numer ręcznie), a następnie podajemy kwotę przelewu i ją zatwierdzamy.
  • Autoryzacja zlecenia odbywa się zazwyczaj poprzez kod PIN. Po jego wpisaniu i zatwierdzeniu, zlecenie przelewu zostaje przesłane do realizacji.

Przelew na numer telefonu zapewnia taki sam poziom bezpieczeństwa, jaki cechuje wszystkie transakcje wykonywane w usłudze BLIK. Użytkownik BLIK-a ma do wglądu podsumowanie przelewu, który zamierza wysłać, a także otrzymuje informację o jego realizacji. Przelewy na numer telefonu są chronione przez same aplikacje mobilne banków, które wyposażono w szereg zaawansowanych zabezpieczeń.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments