Kurs franka wzrósł o 46 gr., dolara o 40 gr., a euro o 33 gr. NBP interweniuj w celu umocnienia PLN

382

Atak zbrojny Rosji na Ukrainę położył się cieniem na światowych rynkach finansowych i wywołał nową falę niechęci do podejmowania ryzyka. W reakcji na tę inwazję rosyjska giełda zaliczyła największą wyprzedaż w historii, a kurs rubla runął do nienotowanych dotąd poziomów. Wyraźne osłabienie notuje w ostatnim czasie także polski złoty, co skłoniło Narodowy Bank Polski do podjęcia działań mających na celu powstrzymanie wyprzedaży rodzimej waluty.

Kurs dolara wzrósł o 40 groszy

Deprecjacja polskiego złotego sprawiła, że kurs dolara wzrastał w trakcie wtorkowego handlu o niemal 12 groszy, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 10 lutego br. aprecjacji do blisko 40 groszy! Tak znaczna zwyżka sprawiła, że za dolara zapłacić trzeba było dziś nawet ponad 4,31 zł, co było jednym z najwyższych poziomów w historii! Po raz ostatni amerykańska waluta była bowiem tak droga w sierpniu 2001 r.

Kurs euro wzrósł o 33 grosze

Kurs euro wzrastał dziś z kolei o ponad 10 groszy, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 16 lutego br. aprecjacji do niemal 33 groszy. Tak znaczna zwyżka sprawiła, że za euro zapłacić trzeba było dziś nawet ponad 4,80 zł, co było jednym z najwyższych poziomów w historii! Dotychczas wspólna waluta była bowiem droższa jedynie dwukrotnie: na początku 2004 r. i 2009 r.

Kurs franka wzrósł o 46 groszy

Kurs franka szwajcarskiego wzrastał dziś o niemal 13 groszy, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od 10 lutego br. aprecjacji do blisko 46 groszy. Tak znaczna zwyżka sprawiła, że za franka zapłacić trzeba było dziś nawet ponad 4,69 zł, co było jednym z najwyższych poziomów w historii! Dotychczas frank droższy był bowiem jedynie przez krótką chwilę 15 stycznia 2015 r., kiedy Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił porzucenie polityki obrony minimalnego kursu wymiany EUR na CHF. Dzień ten zapisał się na kartach historii jako Czarny Czwartek.

NBP interweniuje w celu umocnienia złotego

Widząc tak znaczną przecenę na notowaniach polskiego złotego, Narodowy Bank Polski postanowił interweniować. W tym celu instytucja dokonała sprzedaży „pewnej ilości” walut obcych za złote.

Tuż po przeprowadzonej interwencji kurs dolara osunął się o ponad 11 groszy, euro o 13 groszy, a frank szwajcarski o niespełna 13 groszy.

Tendencja ta trwała jednak niespełna 2,5 godziny po czym zagraniczne waluty powróciły na ścieżkę spadków odbijając do czasu pisania tego artykułu o ponad 9 groszy w przypadku dolara, niemal 9 groszy w przypadku euro i ponad 10 groszy w przypadku franka szwajcarskiego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments