Kto wygra wybory we Francji – Emmanuel Macron czy Marine Le Pen?

323

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się już w najbliższy weekend. Od pewnego czasu kolejne sondaże wskazują na zmniejszenie się przewagi dzielącej obecnego prezydenta Emmanuela Macrona i jego największej rywalki Marine Le Pen. Tak małej różnicy jak w najnowszym sondażu między tymi kandydatami nigdy wcześniej nie odnotowano.

Le Pen tuż za Macronem w najnowszym sondażu Wybory prezydenckie we Francji

Opublikowany w poniedziałek, 4 kwietnia sondaż przeprowadzony przez agencję konsultingową Harris Interactive dla francuskiego tygodnika Challenges pokazuje, że Emmanuel Macron co prawda wygra francuskie wybory prezydenckie w drugiej turze, ale stosunek głosów pomiędzy nim i jego rywalką będzie wynosił zaledwie 51,5% do 48,5% głosów. To najwyższy sondażowy wynik, jaki kiedykolwiek osiągnęła Marine Le Pen.

Jeszcze w marcu w sondażach Harris Interactive stosunek przewagi Macrona nad Le Pen wahał się między 53% do 47% a 58% do 42%. Warto dodać, że dla porównania w poprzednich wyborach prezydenckich, które odbyły się w maju 2017 roku Marine Le Pen uzyskała w drugiej turze zaledwie 33,9%.

Drugi sondaż daje nieco większą przewagę Macronowi

Inny opublikowany w poniedziałek sondaż przeprowadzony przez OpinionWay i Kéa & Partners dla dziennika Les Echos i Radio Classique również przewidywał zwężenie przewagi Macrona. Jednak zgodnie z tym badaniem nadal ma to być kilka procent, a dokładnie 53% do 47%.

Pierwsza tura wyraźnie dla Macrona

Ponadto, sondaże dają Macronowi zasadniczą przewagę w pierwszej turze wyborów. Według nich obecny prezydent Francji może liczyć na 27-28% głosów. To wyraźnie więcej niż Le Pen, na którą ma zagłosować 21-22% wyborców.

Dlaczego notowania Marine Le Pen rosną? Wybory prezydenckie Francja 2022

Ostatnie tygodnie kampanii zdominował atak Rosji na Ukrainę. Politolodzy zwracają jednak uwagę, że Marine Le Pen kładzie mniejszy nacisk na typowe dla siebie dawniej tematy dotyczące islamu i imigracji. Mało tego, przewodnicząca partii Zjednoczenie Narodowe
oficjalnie wykreśliła ze swojego programu najbardziej drastyczne elementy, takie jak wyprowadzenie kraju ze strefy euro czy z samej Unii Europejskiej. Tym razem Le Pen skupia się na problemach ekonomicznych, z którymi borykają się rodziny o niskich dochodach i klasa pracująca.

Kto jeszcze startuje w wyborach na Prezydenta Francji?

Oprócz Macrona i Le Pen o prezydenturę ubiegają się: konserwatywna kandydatka Republikanów Valerie Pecresse, skrajnie lewicowy przewodniczący Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon, skrajnie prawicowy publicysta Eric Zemmour, reprezentant Zielonych Yannick Jadot i kandydatka socjalistów Anne Hidalgo. Nikt spośród nich nie wydaje się jednak mieć jakichkolwiek szans na awans do drugiej tury wyborów.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie we Francji?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się w najbliższą niedzielę 10 kwietnia. Drugą turę zaplanowano na 24 kwietnia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments