Kto odpowiada za kryzys energetyczny? [SONDAŻ]

Udostępnij

Blisko połowa ankietowanych uważa, że samorządy powinny pomóc w dystrybucji węgla. Winą za kryzys obarczają jednak rząd.

Sondaż dot. węgla

„Rzeczpospolita” zleciła sondaż, z którego dowiadujemy się, co o kryzysie energetycznym myślą Polacy.

Ankietowani zostali najpierw zapytani o to, co myślą o propozycji, aby w związku z kryzysem energetycznym samorządy pomogły rządowi w dystrybucji węgla. Ponad 46 proc. osób uważa, że samorządy powinny pomóc. 41 proc. badanych jest odmiennego zdania. Niezdecydowanych jest 12,8 proc.

Potem zapytano ankietowanych, kto ich zdaniem odpowiada za obecne problemy dot. podaży węgiel. I w tym miejscu mamy złe wieści dla rządu. Ponad 50 proc. ankietowanych uważa, że to właśnie on jest winny temu, co ma teraz miejsce.

Pytani krytykują też politykę dekarbonizacyjną UE. 17 proc. ankietowanych uważa, że za obecne problemy odpowiedzialna jest właśnie unijna polityka klimatyczna.

Blisko 16 proc. ankietowanych uważa, że za obecne problemy z dostępnością do węgla odpowiadają poprzednie rządy.

Warto dodać, że z danych spółek i Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że wydobycie węgla kamiennego w Polsce przeznaczonego na cele energetyczne w 2019 r. wynosiło 49,5 mln ton, w 2020 r. już 42,1 mln ton, zaś w roku poprzednim tylko 42,4 mln ton.

Blisko 8 proc. ankietowanych podaje jako powód inne przyczyny, zaś ok. 8,6 proc. nie miało zdania na ten temat.

Problem rządu

Patrząc na powyższe wyniki można uznać, że dla rządu PiS to spory problem. Jeśli zima będzie ciężka pod kątem temperatur, spora część elektoratu partii rządzącej może odwrócić się od ugrupowania. To zaś przełoży się na coraz to niższe poparcia dla partii.

Pamiętajmy, że za rok czekają nas wybory do Sejmu i Senatu, a niedługo później będziemy wybierać samorządowców (radnych, burmistrzów, wójtów i prezydentów miast). Negatywne skutki kryzysu energetycznego mogą sprawić, że PiS ostatecznie spadnie z 1. miejsca w sondażach poparcia dla partii politycznych, wyprzedzone przez KO. W efekcie zapewne straci władzę i nowy rząd będzie budowała obecna opozycja: KO, Lewica, PSL i Polska 2050.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również