Kto jest liderem opozycji? [SONDAŻ]

150

Kto należy do grona najbardziej wpływowych polityków opozycji? Takie pytanie zadano Polakom w ramach badania United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Jakie wyniki otrzymano? Zwłaszcza jeden polityk może być uważany za wielkiego przegranego.

Tusk nadal górą

Najwięcej wskazań – aż 57,9 proc. – dot. Donalda Tuska. Drugi w zestawieniu był Rafał Trzaskowski z wynikiem 40,9 proc. wskazań.

Wiadomo, że obaj politycy – szef PO i prezydent Warszawy – walczą od kilku miesięcy o przywództwo w Platformie. Jak widać, wyborcy wyżej cenią dziś tego pierwszego.

W sondażu słabo wypadł – ostatnio marginalizowany – Szymon Hołownia. Były gwiazdor TVN i kandydat na prezydenta, a obecnie lider Polski 2050, został wskazany przez mniej niż co piątego ankietowanego. Uzyskał wynik tylko 18,6 proc.. Pokazuje to skalę jego politycznej klęski, bowiem jeszcze w 2020 r. – jako kandydat na głowę państwa – mógł uchodzić za nadzieję opozycji. Wtedy zdobył 3. miejsce w wyborach i na bazie tej popularności zbudował swoją partię – Polskę 2050. Ta ostatnia też musi przetrwać kryzys sondażowy, bowiem nierzadko spada już w badaniach z 3. miejsca na 4. – po PiS, KO i Lewicy.

Na kolejnych miejscach uplasowali się kolejno: Władysław Kosiniak-Kamysz (8,2 proc), Radosław Sikorski (7,6 proc.), Tomasz Grodzki (6,6 proc.) i Włodzimierz Czarzasty (6,3 proc.).

Jak widać, w badaniu często powtarzały się nazwiska polityków z PO – Tuska, Trzaskowskiego i Sikorskiego oraz Grodzkiego.

Co ważne, według elektoratu Koalicji Obywatelskiej najbardziej wpływowym liderem opozycji też jest Donald Tusk – takiego zdania jest 79 proc. ankietowanych wyborców KO.

„Zaskakujące jednak jest, że na drugim miejscu uplasował się Szymon Hołownia, którego wskazało 57 proc. badanych. Rafał Trzaskowski zajął dopiero trzecie miejsce (45 proc.)” – dodaje RMF FM.

Wojna domowa

By pokonać PiS, należy się zjednoczyć – uważa Tusk. Problem w tym, że poszczególne partie nie chcą owego pełnego zjednoczenia i do wyborów pójdą raczej osobno lub w 2, 3 blokach. Czy to wystarczy, by pokonać PiS? Przekonamy się już jesienią 2023 r., kiedy pójdziemy do urn wyborczych, by wybrać posłów i senatorów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments