Kryzys uderza w nasze portfele! Wskaźnik Dobrobytu spadł do najniższego poziomu od 12 lat

632

Początek 2020 roku idealnie obrazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Siedząc przy wigilijnym stole mało kto spodziewał się pewnie, że tuż za rogiem czai się zalążek największego kryzysu gospodarczego w powojennej historii świata. Okazuje się jednak, że najgorsze jest jeszcze przed nami.

W Polsce odnotowano już niemal 20 tys. zachorowań

Do tej pory, na całym świecie odnotowano ponad 5,12 mln przypadków zakażenia koronawirusem, w wyniku czego zmarło niemal 331 tys. osób. W Polsce ilość potwierdzonych przypadków zbliża się właśnie do 20 tys. a ilość zgonów do 1 tys. Uwzględniając jednak liczbę osób wyleczonych, obecnie aktywnych przypadków jest w Polsce niespełna 11 tys.

Mimo że, rząd rozpoczął już „odmrażanie gospodarki”, to jednak wiele osób w dalszym ciągu nie wie kiedy będzie mogło wrócić do pracy. Wielu osobom zaczynają powoli kończyć się także oszczędności, co sprawia, że coraz więcej osób zaczyna mieć problemy finansowe.

Wskaźnik Dobrobytu najniżej od Kryzysu Finansowego

Z najnowszego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wynika, że Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa spadł w maju br. o kolejne 6 punktów do najniższego poziomu od czasu kryzysu finansowego sprzed 12 lat. Warto zwrócić uwagę, że jest to już trzeci z kolei i najsilniejszy jak do tej pory spadkiem wartości wskaźnika. Pierwszy pojawił się przed dwoma miesiącami i związany był z rysującym się wówczas spowolnieniem gospodarki. Obecny spadek bezpośrednio związany jest ze skutkami pandemii.

– W ciągu ostatnich dwóch miesięcy z przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 pracowników ubyło blisko 180 tyś. miejsc pracy. Statystyka nie obejmuje firm średniej wielkości i małych rodzinnych biznesów, osób samozatrudnionych lub pracujących na umowę zlecenia. Dotyczy więc niespełna 60% pracujących w gospodarce – czytamy w raporcie.

Biuro zwraca także uwagę, że równocześnie o ponad 2 proc. w skali roku zmniejszyły się realne wynagrodzenia tych, którzy pracy nie utracili. Sytuacja taka zdarzyła się ostatnio w 2013 roku.

– Utrata pracy, zmniejszenie dochodów lub całkowita ich utrata powodują gwałtowny spadek ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa – wskazują autorzy raportu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments