Kryzys uderza w nasze portfele! Wskaźnik Dobrobytu najniżej od 17 lat

390

Rok 2020 idealnie obrazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Siedząc przy wigilijnym stole mało kto spodziewał się pewnie, że tuż za rogiem czai się zalążek największego kryzysu gospodarczego w powojennej historii świata. Okazuje się jednak, że najgorsze jest jeszcze przed nami.

W Polsce odnotowano już ponad 40 tys. zachorowań

Do tej pory, na całym świecie odnotowano ponad 14,65 mln przypadków zakażenia koronawirusem, w wyniku czego zmarło ponad 609 tys. osób. W Polsce ilość potwierdzonych przypadków przekroczyła już 40 tys. a ilość zgonów wzrosła do 1627 osób. Uwzględniając jednak liczbę osób wyleczonych, obecnie aktywnych przypadków jest w Polsce nieco ponad 8,2 tys.

Mimo że, rząd rozpoczął już „odmrażanie gospodarki”, to jednak wiele osób w dalszym ciągu nie wróciło do pracy, albo pracuje w obniżonym wymiarze etatu. Wielu osobom zaczynają powoli kończyć się także oszczędności, co sprawia, że coraz więcej osób zaczyna mieć problemy finansowe.

Wskaźnik Dobrobytu najniżej od 17 lat

Z najnowszego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wynika, że Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa spadł w lipcu br. o kolejne 0,4 punktu do najniższego poziomu od 17 lat, tj. od początku 2003 roku.

Warto zwrócić uwagę, że jest to już piąty z kolei spadek wartości wskaźnika. Optymistycznym jest natomiast to, że był to najsłabszy z dotychczasowych spadków wywołanych zamknięciem gospodarki w marcu br.

Zatrudnienie o 3 proc. niższe niż przed rokiem

Autory raportu zwracają uwagę, że do wolniejszego spadku wskaźnika przyczyniło się przede wszystkim utrzymanie wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach na poziomie zbliżonym do miesiąca poprzedniego oraz wyhamowanie spadku wynagrodzeń.

– Liczba pracowników w firmach zatrudniających powyżej 49 osób niewiele różniła się od tej sprzed miesiąca. Wydaje się, że pracodawcy – zwłaszcza ci więksi – starają się przede wszystkim utrzymać zatrudnienie i przetrwać czas pandemii. Mimo to, liczba pracujących w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 49 pracowników jest o ponad 3% niższa niż rok temu – czytamy w raporcie.

Należy przy tym zaznaczyć jednak, że dane te nie obejmują zatrudnienia w firmach małych, czyli około 40% ogółu pracujących. Małe firmy, zwłaszcza z sektora usługowego, prawdopodobnie najmocniej dotknięte zostały lockdownem i zmuszone były zwolnić część pracowników, co negatywnie wpłynęło na status ekonomicznych części gospodarstw domowych.

– Kondycję ekonomiczną gospodarstw domowych częściowo ratują plany pomocowe kierowane do przedsiębiorców oraz bezpośrednio do gospodarstw domowych. Nastawione są one jednak na krótki okres. Skutki pandemii, nawet przy stopniowym otwieraniu gospodarki, będą odczuwalne przez wiele miesięcy a nawet przez kilka najbliższych lat, co nie pozostanie bez wpływu na przyszłą kondycję ekonomiczną całego społeczeństwa – podano.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments