Kryptowaluty – czym się różnią tokeny od monet?

737

Rynek elektronicznych środków płatności dzieli się na tokeny i monety. Wśród monet znajdują się podstawowe kryptowaluty, jak Bitcoin czy Ethereum, natomiast dynamicznie rozwijający się rynek toketów oferuje m.in. Wrapped BTC (WBTC), Bitcoin BEP2 czy renBTC – wszystkie z kursem zbliżonym do kursu Bitcoina.

Tokeny WBTC

WBTC, notowane na rynku od 31 stycznia 2019 roku, jest projektem Wrapped Tokens założonym przez trzy organizacje: BitGo, Kyber Network i Ren. BitGo założona w 2013 roku przez amerykańskiego informatyka i przedsiębiorcę Mike’a Beleshe’a to instytucjonalna firma zajmująca się przechowywaniem aktywów cyfrowych, handlem i usługami finansowymi. Jako jeden z twórców WBTC BitGo jest pierwotnym opiekunem tokena, posiadającym zarówno klucze niezbędne do wydobywania większej liczby jak i same tokeny.

Kyber Network, jako firma założona w Singapurze 2017 roku przez Loi Luu, Victora Trana i Yarona Velnera, jest odpowiedzialna za dostarczanie protokołu płynności na blockchain, umożliwiającego integrację różnych tokenów kryptowalutowych z aplikacją DeFi. Kyber Network wraz z Ren pomogła stworzyć WBTC – jest sprzedawcą odpowiedzialnym za bicie i wypłatę tokenów WBTC w celu utrzymania stosunku tokenów do rezerw BTC 1:1.

40x Szybsze transakcje dzięki WBTC vs Bitcoin

Wyjątkowość tokena związana jest z wyjątkowością głównej kryptowaluty – popularność bitcoina jest gwarancją płynności rzędu kilkudziesięciu miliardów dolarów, oparcie na sieci ethereum natomiast gwarantuje wsparcie bardziej zaawansowanych przypadków użycia poprzez wykorzystanie technologii inteligentnych kontraktów. Produkty oparte na sieci ETH to oferta obejmująca pożyczki, ubezpieczenia i inne zaawansowane instrumenty finansowe, nie podlegające pośrednikom. Standard ERC -20 umożliwia pełną integrację z zaawansowanym środowiskiem zdecentralizowanych aplikacji finansowych. WBTC z założenia jest zatem szybszy od Bitcoina – porównywalny czas przeprowadzania transakcji to 15 sekund w porównaniu z 10 minutowym czasem oferowanym przez BTC.
Tokeny WBTC zabezpieczane są przez macierzysty blockchain, Ethereum gwarantuje ochronę PoW – proof of work – reprezentując rodzinę funkcji haszujących Keccak.

Wrapped Bitcoin jest pierwszym tokenem ERC-20 zabezpieczonym Bitcoinem w stosunku 1:1 w całości sterowalnym społecznie i w 100% weryfikowalnym. Jego istota polega na zapewnieniu większej płynności ekosystemowi Ethereum, zdecentralizowanym giełdom (DEX) i aplikacjom finansowym poprzez umożliwienie wykorzystana BTC do handlu tokenami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments