Dzień Inwestora Indywidualnego

Kredyt refinansowy – kiedy warto skorzystać?

Udostępnij

kredyt refinansowyCzy można przenieść kredyt z jednego banku do drugiego? Tak, na tym właśnie polega kredyt refinansowy. Każdy bank ma inne warunki kredytowania, które wraz z upływem czasu mogą się one stać niekorzystne. W takim przypadku niektóre osoby decydują się na przeniesienie swojego zobowiązania finansowego do innego banku, w celu uzyskania lepszych warunków. Na czym dokładnie polega kredyt refinansowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Jak działa kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy, to rozwiązanie, które pozwala na przeniesienie zobowiązania finansowego z jednego banku do drugiego. Najczęściej dotyczy kredytu hipotecznego, chociaż inne zobowiązania również są możliwe. Kredyt hipoteczny zaciągany jest na przynajmniej kilka lat. W tym czasie rynek finansowy cały czas się zmienia, a warunki, na których wzięliśmy kredyt 10 lat temu, dziś mogą nie być już korzystne. W takim właśnie przypadku okazuje się, że najlepszą opcją będzie przeniesienie kredytu do innego banku. Tam z kolei podpisujemy umowę na nowych warunkach, które będą dużo bardziej opłacalne.

W przypadku podpisania umowy kredytowej, nie da się zmienić warunków, w trakcie spłacania kredytu. Przynajmniej nie w tym samym banku. Kredyt refinansowy pozwala na aktualizację tych warunków, dzięki czemu dotychczasowy kredyt staje się dla nas korzystniejszy.

W czym kredyt refinansowy może różnić się od kredytu pierwotnego?

Kredyt finansowy https://splatapozyczek.pl/kredyt-refinansowy/ pozwala na obniżenie kosztów kredytu pierwotnego. Z tego właśnie względu osoby zadłużone się na niego decydują. Jakie warunki mogą ulec zmianie? Przede wszystkim wraz z kredytem refinansowym możemy zmodyfikować liczbę rat, a tym samym ostateczny termin spłaty. Innymi słowy możemy wydłużyć okres spłacania kredytu i zmniejszyć jego miesięczną ratę. Wraz z przeniesieniem kredytu możemy także wykupić ubezpieczenie lub zrezygnować z dotychczasowego. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie zapewnia nam spłatę kredytu w przypadku kiedy stracimy stałe źródło dochodu lub znajdziemy się w innej ciężkiej sytuacji życiowej.

Dzięki kredytowi finansowemu możemy także przyłączyć nowego kredytobiorcę do zobowiązania lub wypisać. Modyfikacji mogą podlegać również rodzaje rat. Do wyboru mamy raty stałe, malejące lub rosnące. Warto wiedzieć, że kredyt refinansowy jest odpowiednia na zmieniającą się sytuację rynkową, na przykład spadek stóp procentowych. Jeżeli natomiast pogorszyła się Twoja sytuacja finansowa z przyczyn osobistych, to kredyt refinansowy niekoniecznie okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Jak uzyskać kredyt refinansowy?

Przede wszystkim musisz wybrać korzystną ofertę. W tym celu możesz skorzystać z pomocy konsultanta finansowego. Specjalista nie tylko zadba o korzystne warunki, ale także wesprze Cię w procesie składania dokumentów. To szczególnie ważne, ponieważ kredyt refinansowy wymaga obszernej dokumentacji. Kredyt refinansowy możesz uzyskać jedynie w banku. Są to jedyne instytucje, które oferują produkt tego rodzaju. Przemyślany kredyt refinansowy pomoże Ci uzyskać lepsze warunki kredytowania i odciąży budżet domowy.

Najnowsze

Zobacz również