Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – najlepszy sposób na obniżenie raty – definicja, zasady konsolidacji

354

Kredyty konsolidacyjne to jedno z najkorzystniejszych rozwiązań finansowych na rynku, dzięki któremu możemy uratować swoją sytuację finansową oraz naprawić swój budżet domowy. Kredyty konsolidacyjne budzą jednak często wiele wątpliwości i niepewności np. z uwagi na dodatkową prowizję, którą należy zapłacić przy ich braniu. W rzeczywistości nie jest to niekorzystne rozwiązanie, a konsolidacja daje bardzo wiele plusów. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o konsolidacji i podpowiadamy – dlaczego warto z niej korzystać.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest? Definicja i zasady przyznawania

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem bankowym oferowanym przez banki. Jest to jeden z kredytów dedykowanych, którego celem jest połączenie wszystkich dotychczasowych i obecnych zobowiązań klienta w jeden nowy kredyt z niższą ratą. Kredyty konsolidacyjne spłacają wszystkie poprzednie zobowiązania, a klient banku, który go otrzymał, spłaca go z niższą miesięczną ratą przez dłuższy czas. Kredyty tego typu mogą być dostępne w różnych wersjach. Mogą być to zatem kredyty konsolidacyjne lub z dodatkową gotówką wypłacaną do ręki i doliczaną do salda kredytu, które będziemy spłacali przez najbliższe lata.

Udzielany jest on na podstawie prawa bankowego. Aby go otrzymać, należy spełnić wszystkie wymogi banku oraz posiadać zdolność kredytową. Oznacza to, że nie możemy mieć długów i przeterminowanych zobowiązań, nie możemy być wpisani do baz danych takich jak BIK czy BIG jako dłużnicy i musimy dysponować jeszcze odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, czyli wolnymi środkami w budżecie domowym, które pozwolą spłacać nam nowy kredyt.

Oprócz tego — standardowo należy złożyć wniosek kredytowy w banku i otrzymać pozytywną decyzję. Z ofert kredytów konsolidacyjnych możemy skorzystać praktycznie w wielu bankach na ryku i są one szeroko dostępnymi produktami bankowymi. Więcej o specyfice i konkretnych propozycjach banków przeczytają Państwo na: https://darmopozyczka.pl/kredyt-konsolidacyjny-online/

mężczyzna przed ekranem liczący stan zadłużenia

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Pierwszą korzyścią kredytu konsolidacyjnego jest możliwość jednorazowego załatwienia wszystkich swoich problemów finansowych i uregulowanie sytuacji związanej z zadłużeniami w wielu miejscach. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które za jednym zamachem pozwala spłacić wszystkie inne pożyczki, karty kredytowe czy kredyty i uporządkować w prosty sposób swoje finansowe. Dla wielu osób będzie to bardzo komfortowe — szczególnie jeśli spłacają wiele pożyczek i kredytów, które nastręczają trudność z ich obsługą, spłatą czy gospodarowaniem środków na ich spłatę.

Drugim plusem konsolidacji jest uniknięcie przeterminowań i długów. Jeśli nie dajemy rady spłacać zobowiązań w obecnej formie, z konsolidacją możemy obniżyć nasze miesięczne raty nawet o połowę, dzięki czemu będziemy mogli spłacać je łatwo i komfortowo. Biorąc pod uwagę uniknięcie windykacji, dodatkowego oprocentowania, kar umownych czy kosztów sądowych i egzekucji komorniczej, kredyty konsolidacyjny mogą pomóc nam chronić nasze finansowe. Przed zdecydowaniem się na tę formę, miejmy jednak świadomość, że wydłużeniu ulegnie okres spłaty, a tym samym i koszt kredytowania.

Ważną zaletą konsolidacji jest również fakt, iż nie spycha ona nas w spiralę zadłużenia. Jest to jedyny wyjątek od reguły, aby nie brać kolejnych nowych zobowiązań na spłatę poprzednich i nie wpaść w spiralę zadłużenia. Kredyty konsolidacyjne rozwiązują wszystkie nasze problemy finansowe i nigdy więcej nie będziemy musieli wziąć nowego zobowiązania na spłatę poprzednich, a więc nie wpadniemy w spiralę zadłużenia. Nie jest możliwe przy braniu pojedynczych nowych kredytów na spłatę poprzednich, które nie rozwiązują definitywnie problemu. Kredyt konsolidacyjny bierzemy również w banku, czyli renomowanej i transparentnej instytucji finansowej. Jest to duży plus z uwagi na bezpieczeństwo współpracy — często wieloletniej i opiewającej na duże sumy pieniędzy.

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu będziemy mogli zatem uniknąć problemów finansowych, wysokich dodatkowych kosztów i możemy znacząco poprawić naszą sytuację zarówno finansową jak i materialną, nie musząc borykać się z problemami. Ważną zaletą kredytów konsolidacyjnych jest również fakt, iż na rynku istnieje duży wybór banków, które je oferują. Jeśli zatem będziemy chcieli skorzystać z takiego rozwiązania finansowego, nie będziemy mieli większego problemu z wybraniem odpowiedniej oferty czy skorzystaniem z promocyjnych ofert. Nie musimy spełniać też specjalnych wymagań, a cały proces udzielania kredytów konsolidacyjnych przebiega tak samo jak zwykłych kredytów np. gotówkowych.

harmonogram spłaty rat kredytu konsolidacyjnego

Minusy kredytów konsolidacyjnych

Pewnego rodzaju minusem kredytów konsolidacyjnych jest fakt, iż musimy brać je odpowiednio wcześniej kiedy jeszcze posiadamy zdolność kredytową. Kiedy już jej nie mamy i tracimy płynność finansową, przeważnie nie otrzymamy takiego kredytu właśnie z uwagi na naszą trudną sytuację finansową.

O konsolidacji należy zatem pomyśleć z wyprzedzeniem, co w wielu sytuacjach i dla wielu osób może być trudne. Również posiadanie zdolności kredytowej na pokrycie wszystkich zobowiązań może być pewnego rodzaju problemem — szczególnie dla osób borykających się już z pierwszymi symptomami trudniejszej sytuacji finansowej. Wadą kredytów konsolidacyjnych jest też konieczność zapłacenia podwójnego oprocentowania — za pierwotne zobowiązania i przy ich konsolidacji, co praktycznie podwoi oprocentowanie całej sumy. Minus ten jest jednak do zaakceptowania, gdy konsolidacja pozwoli nam uniknąć innych negatywnych konsekwencji finansowych zaprzestania spłacania rat czy zobowiązań.

Czytaj także: Konsolidacja chwilówek online – czy jest możliwa? W którym banku?

W jakich sytuacjach konsolidacja jest korzystna, a w jakich nie?

Kredyt konsolidacyjny może jednak nie być korzystnym rozwiązaniem w kilku sytuacjach. Z pewnością jest to taka sytuacja, w której nie musimy łączyć zobowiązań i możemy spłacać je nadal regularnie jako pierwotne zobowiązania. Dzięki temu nie zapłacimy dodatkowego oprocentowania oraz nie wygenerujemy dodatkowych kosztów.

Korzystanie z konsolidacji nie jest również korzystne kiedy do końca spłaty obecnych zobowiązań pozostało nam niewiele rat i gdy nawet z dużym wysiłkiem uda się nam je spłacić pierwotnie.

Konsolidacja nie jest również dobrym rozwiązaniem, kiedy nie mamy już środków na regulowanie naszych zobowiązań i wiemy, że nawet po połączeniu zobowiązań nie damy rady ich spłacać. W takiej sytuacji zdecydowanie warto zmierzyć się z problemem w pierwotnej postaci — wielu pojedynczych zobowiązań.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments