Koszty produkcji rosną najszybciej od 10 lat! Producenci przenoszą je na klientów

Producenci podnoszą ceny w najszybszym tempie od lipca 2018 roku

353

gusPierwszy (roboczy) dzień nowego miesiąca nierozerwalnie wiąże się z publikacją raportu IHS Markit obrazującego aktywność w polskim sektorze przemysłowym. Z jego najnowszej odsłony wynika, że inflacja kosztów produkcji osiągnęła najwyższy poziom od niemal 10 lat. Na uwagę zasługuje również fakt, że mimo wzrostu zaległości i spadku produkcji, w styczniu br. odnotowano najszybszy wzrost eksportu od trzech lat.

Eksport rośnie najszybciej od trzech lat

Ostatnie badania aktywności gospodarczej w polskim sektorze przemysłowym, które przeprowadzone zostały w dniach 12-25 stycznia 2021 roku wykazały, że ogólne warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie się poprawiły, mimo że wciąż ograniczone moce przerobowe spowodowały spadek produkcji.

Najnowsze dane zasygnalizowały, że wzrost zamówień ogółem opierał się na eksporcie, który wzrósł w najszybszym tempie od trzech lat. Optymistycznym jest także to, że producenci wciąż zatrudniali nowych pracowników.

Wzrost nowych zamówień nie wpłynął jednak na zwiększenie produkcji przemysłowej, która na skutek ograniczonych mocy przerobowych spadła trzeci miesiąc z rzędu. Braki kadrowe wynikały między innymi z konieczności odbywania kwarantanny przez pracowników fabryk. W efekcie zaległości i zapasy materiałów wrosły czwarty raz z rzędu.

Koszty produkcji rosną najszybciej od kwietnia 2011 r.

Najnowsze dane wykazały również, że znaczące zakłócenia w łańcuchach dostaw wpłynęły w styczniu na najsilniejsze od niemal dekady presje kosztowe. Inflacja kosztów osiągnęła bowiem w styczniu najwyższy poziom od kwietnia 2011. Producenci wyższe ceny surowców przenieśli częściowo na klientów, podnosząc własne stawki w najszybszym tempie od lipca 2018.

Pomimo styczniowego spadku produkcji, nastroje polskich przedsiębiorców z sektora wytwórczego były wciąż optymistyczne. Firmy spodziewają się wzrostu produkcji po opanowaniu pandemii koronawirusa. Optymizm biznesowy, choć spadł z grudniowego poziomu, odnotował drugi najwyższy wynik od marca 2019. Dobre prognozy odzwierciedlał także piąty z rzędu wzrost poziomu zatrudnienia.

Nowy rok niesie nadzieje dla polskiego przemysłu

– Pomimo spadku produkcji odnotowanego na początku 2021, nowy rok niesie ze sobą pewne nadzieje dla polskiego sektora wytwórczego. W styczniu napływ nowych zamówień nasilił się dzięki najszybszemu od trzech lat wzrostowi eksportu, a liczba nowych miejsc pracy w przemyśle ponownie się zwiększyła. Ponadto realizacja programu szczepień w Europie i spodziewane w związku z tym ożywienie gospodarcze w drugiej połowie 2021, przyczyniły się do zachowania optymizmu biznesowego wśród polskich producentów – komentuje Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit dodając, że mimo że ogólny poziom zatrudnienia wzrósł, braki kadrowe wynikające z konieczności odbycia kwarantanny przez pracowników fabryk stanowiły czynnik wstrzymujący produkcję.

Siódmy miesiąc z rzędu powyżej 50 pkt.

Indeks PMI jest przygotowywany firmę badawczą Markit Economics. Powstaje on w oparciu o miesięczną ankietę przeprowadzona wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Wskaźnik ten przedstawia kondycję sektora przemysłowego. Wartością neutralną dla indeksu jest poziom 50 pkt. Odczyt powyżej 50 oznacza poprawę w stosunku do okresu poprzedniego, natomiast odczyt poniżej tej wartości pogorszenie sytuacji.

Na uwagę zasługuje fakt, iż styczeń 2021 r. był już siódmym miesiącem z rzędu, kiedy wartość wskaźnika utrzymywała się powyżej poziomu 50 pkt. (51,9), sygnalizując najsilniejszą od lipca poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym. Ponadto najnowszy odczyt PMI jest drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018.

W ostatnim okresie badań cztery z pięciu subindeksów (nowe zamówienia, zatrudnienie, czas dostaw oraz zapasy pozycji zakupionych) miały pozytywny wpływ na główny wskaźnik. Jedynym negatywnym komponenetem była produkcja, która spadła trzeci raz z rzędu, choć w wolniejszym tempie niż w grudniu.

Poprzedni artykułSrebro wystrzeliło! W tle działania internautów
Następny artykułTarcza Finansowa PFR – sprawdź, czy Ci przysługuje
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments