Koronawirus nie przyczyni się do trwałego wzrostu bezrobocia w Polsce

bezrobocie

Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu spadł w marcu 2020 roku o 10 punktów i wyniósł 250,6. Do spadku tego przyczyniła się kwarantanna wywołana pandemią koronawirusa, na skutek czego wprowadzono ograniczenia działania wielu przedsiębiorstw na terenie kraju.

Liczba ofert pracy spadła we wszystkich województwach bez wyjątku

W marcu spadek liczby internetowych ofert pracy odnotowano we wszystkich województwach bez wyjątku. Największa redukcja liczby wakatów wystąpiła w woj. dolnośląskim, podlaskim oraz mazowieckim, zaś najmniejsza – w woj. opolskim, lubelskim oraz małopolskim. W woj. podkarpackim spadek liczby ofert zatrudnienia obserwujemy już od czterech miesięcy.

Zwolnienia w sektorze usług doprowadzą do wzrostu bezrobocia

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskaźnik obrazujący zmienę liczby publikowanych w internecie ofert pracy. Mimo, że jego wartość nie spadła w marcu br. specjalnie dramatycznie, to autorzy raportu zwracają uwagę, że w związku z coraz większym zasięgiem pandemii, w kwietniu prawdopodobnie spadek liczby ofert pracy będzie większy niż w marcu. Konsekwencją tej sytuacji będzie wzrost bezrobocia, spowodowany zwolnieniami w najbardziej wrażliwym na obecne ograniczenia sektorze usług, a przede wszystkim w hotelarstwie, turystyce, gastronomii oraz z zawodach związanych z obsługą klienta, rozrywką, usługami kosmetycznymi i fryzjerskimi.

Kryzys na rynku pracy jest tymczasowy

Równocześnie w raporcie zwraca się jednak uwagę, iż przez wzgląd, że obecna sytuacja spowodowana jest czynnikami pozaekonomicznymi, nie prognozuje się znacznego i trwałego wzrostu bezrobocia, jak to było podczas poprzednich okresów dekoniunktury.

– Po zniesieniu ograniczeń działalności gospodarczej i konsumenckiej, można przewidywać znaczny wzrost popytu oraz nadrabianie zakupów i czasu pracy. Takie oczekiwania prezentują w chwili obecnej również przedsiębiorcy. Patrząc w przyszłość podejmują działania ukierunkowane na przyszłe nadrabianie poniesionych strat, wśród których obecnie można wymienić umożliwienie zdalnej rekrutacji pracowników oraz przedłużanie okresu rekrutacji do maja – wskazują autorzy raportu dodając, że spośród wszystkich obserwowanych ofert w ubiegłym miesiącu w 40% z nich w sposób bezpośredni umożliwiono potencjalnym pracownikom przeprowadzenie całego procesu rekrutacji w trybie zdalnym.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments