Konto oszczędnościowe czy lokata? Co wybrać?

981

lokatyCzasami w życiu niektórzy z nas dysponują nadwyżkami gotówki, z którymi nie do końca wiedzą, co zrobić. Nie każdy musi mieć ochotę na inwestycję w biznes, czasem kwoty te nie są obłędnie duże, ale jeśli mają np. spoczywać w domu albo na zwykłym nieoprocentowanym rachunku bankowym warto zastanowić się nad założeniem oprocentowanej lokaty bankowej. Oczywiście same konta oszczędnościowe również przynoszą niewielkie dochody, a także dają stały dostęp do pieniędzy.

  1. Oszczędzaj na koncie
  2. Pewna inwestycja
  3. Szczegóły i szczególiki

Oszczędzaj na koncie

Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe przede wszystkim mają pomóc gromadzić środki. Samo oprocentowanie oczywiście wpływa na to, że nie tracą one na wartości. Jest to także nagroda za silną wolę oraz oczywiście czas, w którym bank gospodaruje środkami. Wiele osób decyduje się na pozostawienie środków na koncie oszczędnościowym. Można na nie wpłacać i wypłacać środki w każdej chwili. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj bezpłatna jest tylko jedna transakcja w miesiącu, więc nie opłaca nam się częściej wypłacać środków, co sprawia, że one rosną. To świetny pomysł dla tych, którzy chcą oszczędzać  systematycznie, ale nie mają celu. Do konta przekonuje również to, że można pieniądze wypłacić bez żadnych konsekwencji oczywiście z wypracowanymi odsetkami.

Pewna inwestycja

W sieci znaleźć można porównywarki oraz rankingi różnego rodzaju lokat bankowych takie jak lokatowy.pl. Wystarczy wpisać określoną kwotę, którą chcemy umieścić na lokacie, podać czas jej trwania i porównać zyski, które otrzymamy od różnych podmiotów po upływie czasu trwania lokaty. Pozwoli nam to zaoszczędzić wiele czasu, który byśmy stracili na przeglądaniu pojedynczych ofert, gdyż tu te same wyniki od kilkunastu podmiotów otrzymamy w parę sekund. To umożliwia wybór propozycji, z której będziemy najbardziej zadowoleni. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z porad eksperta.

Warto pamiętać o tym, że w związku ze stabilną sytuacją gospodarczą w Polsce oprocentowanie lokat nie jest wysokie, ale naprawdę lepiej by pieniądze pracowały, niż tylko bezpiecznie leżały w naszej domowej szufladzie czy sejfie.

Szczegóły i szczególiki

Często zyski z lokat są powiązane z posiadaniem konta w danym banku lub też byciem nowym lub stałym klientem. Klient może wybrać rodzaj oprocentowania lokaty (stałe, zmienne lub progresywne), a czasem musi się liczyć z koniecznością zakupu dodatkowych produktów (np. ubezpieczenie na życie). Trzeba także określić czas trwania lokaty.

Nadwyżki pieniężne powinny być inwestowane. Lokata bankowa jest jedną z bardziej przystępnych form zarabiania na oszczędzaniu. Warto przy lokowaniu, zwłaszcza dużych środków finansowych, dywersyfikować ich rozmieszczenie, czyli co nieco zainwestować w akcje, coś w metale szlachetne, różnego rodzaju fundusze, etc. Także lokata musi się znaleźć w portfelu nawet drobnego inwestora czy inwestorki, gdyż daje niewielki, ale stabilny zysk, który może się okazać bardzo przydatny w przyszłości. Jeśli zależy nam na bardziej elastycznej formie to oczywiście zawsze dostępne jest konto oszczędnościowe.

Lokata to świetny pomysł dla tych, którzy chcą zamrozić pewną sumę pieniędzy na określony czas. Może to być dzień, miesiąc, a nawet rok. I to w zależności od tego bank będzie ustalać odsetki. Nie mają prawa się one zmieniać niezależnie od tego, jaka jest sytuacja rynkowa. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku wypłacenia środków przed terminem zakończenia lokaty klient traci wypracowane odsetki lub też dużą ich część. Do konta nie można także dopłacić środków w przypadku nadwyżki. I dlatego w przeciwieństwie do konta oszczędnościowego lokata jest dla klientów zdecydowanych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments