Największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg poinformowała w piątek 17 stycznia, że Portugalia i Irlandia zdecydowały się na zakończenie wieloletniego projektu, który miał przyciągnąć zamożnych inwestorów do ich krajów.
Oba te kraje nie będą już pozwalać milionerom na inwestowanie w ich krajach w zamian za wizy. Celem rządów Portugalii i Irlandii jest walka z kryzysem mieszkaniowym – a konkretnie schłodzenie rozgrzanego do czerwoności rynku nieruchomości.
Czym są złote wizy? 
Złota wiza to projekt, który pozwalał milionerom inwestować w nieruchomości w wielu krajach Europy.
Program znacząco zyskiwał na popularności po kryzysie w 2008 roku, co pozwoliło wtedy lokalnym społecznościom „odbić się od dna”. W konsekwencji program złotych wiz przyciągnął do Europy miliardy dolarów, zachęcając najbogatszych ludzi świata do kupowania i osiedlania się w turystycznych kurortach na południu Europy.
Ostatecznie jednak powszechność programu złotej wizy doprowadziła do tego, że w krajach takich jak Portugalia, Hiszpania, Grecja czy nawet Irlandia i Wielka Brytania właścicielami wielu turystycznych posiadłości byli obcokrajowcy.
Ponadto, pieniądze “pompowane” w nieruchomości pochodziły wtedy często z nie do końca jasnych źródeł. Co gorsza, złote wizy posiadało wielu bogaczy związanych z rosyjską oligarchią. Znaczna część z nich wspierała – i nadal wspiera – działania Władimira Putina.
Ogromna popularność złotych wiz w Portugalii
Co trzeba było zrobić, aby uzyskać złotą wizę w Portugalii? Wystarczyło zainwestować 350 tysięcy euro w portugalskie nieruchomości i stworzyć minimum 10 miejsc pracy lub zapłacić 1,5 miliona euro.
W efekcie, od czasu uruchomienia programu w 2012 roku w Portugalii, przyciągnął on do tego kraju 6,8 miliarda euro inwestycji, przy czym większość pieniędzy trafiła na rynek nieruchomości.
1300 nowych inwestorów w samym 2022 roku 
Mało tego, według danych firm Henley & Partners i New World Wealth tylko w ubiegłym roku do Portugalii napłynęło 1300 nowych inwestorów-milionerów. Co istotne, po ogłoszeniu sankcji na wielu przedstawicieli Rosji największą grupę inwestorów zaczęli stanowić Chińczycy, umacniając swoją dominację na turystycznej mapie Europy.
Zawieszenie złotych wiz w Portugalii i Irlandii
Program złotych wiz w Portugalii już od długiego czasu miał wielu przeciwników, którzy argumentowali, że inwestorzy spoza Portugalii podnoszą ceny nieruchomości, przez co zakup inwestycji przez Portugalczyków stawał się coraz mniej osiągalny.
Ostatecznie zarówno Portugalia jak i Irlandia ogłosiły zawieszenie programu złotych wiz, powołując się na kwestie mieszkaniowe. Tym samym kraje te poszły w ślady Wielkiej Brytanii, która już rok temu zdecydowała się na rezygnację ze złotych wiz.