Koniec roku szkolnego już w piątek… Jak dzieci i młodzież spędzą wakacje?

99

Rok szkolny 2021/2022 już w ten piątek, 24 czerwca, dobiegnie końca. Tego dnia tysiące uczniów nie tylko odbierze świadectwa, dyplomy i nagrody, ale również rozpocznie upragnione wakacje, które na dodatek będą wyjątkowo długie – potrwają aż 68 dni. Jak dzieci i młodzież szkolna spędzą w tym roku letnią przerwę od nauki?

Koniec roku szkolnego 2021/2022 Koniec roku szkolnego

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej zakończenie roku szkolnego 2021/2022 przypada na ostatni piątek czerwca, czyli 24 czerwca 2022 roku. W tym samym terminie odbędzie się również zakończenie roku przedszkolnego.

Wakacje potrwają aż 68 dni. W 2021 roku letnia przerwa od nauki wyniosła 67 dni, a w roku 2020 – 66. Do szkół i przedszkoli dzieci powrócą 1 września 2022 roku.

Jak dzieci i młodzież spędzą tegoroczne wakacje?

Dzieci i młodzież w pierwszej kolejności przyznają, że w wakacje będą mogli się wyspać i po prostu odpocząć od szkolnych obowiązków. Co jednak, jeśli chodzi o letnie aktywności, na które w roku szkolnym po prostu nie ma czasu?

Przede wszystkim wczasy z rodzicami

Zacznijmy od tego, że 65% Polaków wybiera się w tegoroczne lato na wyjazd turystyczno-wypoczynkowy – to znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Mało tego, aż 85% z nich zamierza spędzić te wczasy właśnie z rodziną, z dziećmi. Taki rodzinny wyjazd w czasie letniego urlopu rodziców jest więc głównym wakacyjnym planem dla większości dzieci i młodzieży w naszym kraju. Rodzina na wakacjach

Ponadto, większość naszych rodaków spędzi ten czas w kraju, nad Morzem Bałtyckim, a na wyczekiwany wypoczynek wybierze się własnym autem. Co więcej, aż 40% wyjeżdżających z dziećmi zamierza skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest ważny już jedynie do 30 września bieżącego roku.

Pozostałe wakacyjne aktywności

Jak jeszcze, poza wspólnym rodzinnym wyjazdem, uczniowie spędzą tegoroczne wakacje? Wielu z nich wybiera się na dwa tygodnie lub nawet dłużej do dziadków lub innych członków rodziny. Ponadto, wciąż spora część dzieci i młodzieży jeździ na letnie kolonie i obozy. Często jednak rodzice stawiają również na swobodny wypoczynek swoich dzieci w domu, bez żadnego zorganizowanego wyjazdu.

Półkolonie i kursy edukacyjne cieszą się natomiast w tym roku bardzo niskim zainteresowaniem, z roku na rok ich znaczenie systematycznie maleje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments