Koniec flipperów? Ceny transakcji na rynku mieszkaniowym będą jawne dla każdego!

448
Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje dotyczące rynku mieszkaniowego.

Rewolucja na rynku mieszkaniowym. ​Cena transakcji będzie jawna​ dla każdego!

Do tej pory, ceny transakcyjne mieszkań na rynku mogliśmy poznać z kilkumiesięcznym opóźnieniem, dopiero po publikacji raportów Narodowego Banku Polskiego. Teraz, nie dość, że dowiemy się, po ile zostało sprzedane mieszkanie w danym mieście, to jeszcze dowiemy się w jakiej dzielnicy – i to praktycznie na bieżąco.

Rząd zapowiedział bowiem uruchomienie strony internetowej, która pozwoli nam sprawdzić czy cena mieszkania w ofercie, którą rozważamy nie jest za wysoka, i po jakiej cenie sprzedają się mieszkania w okolicy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomi tę witrynę wraz z początkiem 2024 roku.

Mieszkania na omawianej stronie będą podawane z podziałem na miejscowość, dzielnicę i metraż. W ten sposób resort zamierza walczyć ze sztucznym popytem na rynku mieszkań. Dziś mamy bowiem do czynienia z bańką – flipperzy kupują mieszkania, a po remoncie odsprzedają je z zyskiem.

Ponadto, na rynku pierwotnym dokonywane są cesje i w zasadzie nikt nie ma wiedzy o tym, za ile realnie sprzedawane są mieszkania. Wszystko to powoduje, że ceny rosną. W efekcie, od początku 2024 roku wszyscy uzyskają dostęp do podglądu cen transakcyjnych, w którym na bieżąco będzie widoczne, za ile danego dnia sprzedawane będą nieruchomości.

Informacje będą przekazywane przez notariuszy w trakcie transakcji, z wyłączeniem danych wrażliwych.

Dziś ceny transakcyjne są publikowane z opóźnieniem i nie tak szczegółowo

Obecnie zaś przez wojewodów publikowane są jedynie dane dotyczące całych województw. Co gorsza, są one publikowane z dużym opóźnieniem.

Ceny transakcyjne podawane są także przez Narodowy Bank Polski w raportach kwartalnych, lecz według Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy, one także mają jedynie wartość historyczną.

Gwiazdy Hollywood w pośpiechu sprzedają rezydencje. Powód: nowy podatek​!

Gwiazdy takie jak Jim Carrey, Britney Spears czy Kylie Jenner sprzedają swoje posiadłości w Los Angeles. Co ciekawe, pojawienie się tych ofert sprzedażowych zbiegło się w czasie z ogłoszeniem nowego podatku od nieruchomości. Ma on pomóc władzom miasta w walce z kryzysem bezdomności.

Świadczenie nazwane potocznie podatkiem od rezydencji zaczęło obowiązywać w Los Angeles. Od tego momentu sprzedawcy nieruchomości o wartości przekraczającej 5 milionów dolarów są zobowiązani do wprowadzenia podatku od przeniesienia własności w wysokości 4%.

Władze miasta twierdzą, że podatek ten wygeneruje nowy strumień dochodów dla niedrogich projektów mieszkaniowych, a także pomoże w walce z ubóstwem i kryzysem bezdomności, który nasilił się w ostatnich latach.

W efekcie, wprowadzenie tego podatku skłoniło w ubiegłym miesiącu milionerów sprzedających swoje posiadłości do obniżenia cen i wprowadzenia korzystniejszych ofert. Co więcej, informacja o wprowadzeniu tego podatku zaowocowała ogromnym wzrostem liczby kupujących pragnących zrealizować transakcje do 31 marca.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments