Konfederacja traci posłów

Udostępnij

Trzech posłów Konfederacji odchodzi z tej formacji i zakłada w Sejmie nowe koło. Są to Artur Dziambor, Dobromir Sośnierz i Jakub Kulesza.

Rozłam w Konfederacji

Dziś posłowie Artur Dziambor, Dobromir Sośnierz i Jakub Kulesza ogłosili dziś, że opuszczają Konfederację Wolność i Niepodległość i zakładają w Sejmie koło poselskie o nazwie Wolnościowcy.

– Jest to koniec tej Konfederacji, jaką znamy, koniec tej Konfederacji, na jaką się umawialiśmy – pluralistycznej, która miała aspiracje do tego, żeby być merytoryczną opozycją, tymczasem najbardziej merytorycznych posłów obecnie wyrzuca, zostawia za to „spadochroniarzy” i gawędziarzy – powiedział Dobromir Sośnierz podczas konferencji prasowej. – Taka Konfederacja nie zasługuje już na miano Konfederacji, ponieważ ulega wyraźnej federalizacji – dodał.

Posłowie wyjaśnili, dlaczego opuszczają partię. Poszło m.in. o usunięcie Artura Dziambora z listy członków partii przez sąd partyjny. Miało to miejsce w piątek. Do tego doszedł konflikt o „jedynki” na listach. Artur Dziambor, Dobromir Sośnierz i Jakub Kulesza, powołując się na wcześniejsze ustalenia partyjne, chcieli mieć odgórnie zapewnione 1. miejsca na listach. Do tego wcześniej Jakub Kulesza stracił funkcję przewodniczącego koła poselskiego Konfederacji.

Nie obrażamy się o pierwszą rzecz z brzegu, jesteśmy przez kolegów od dłuższego czasu niedwuznacznie informowani, że już nie chcą nas w Konfederacji – powiedział Dobromir Sośnierz.

Sprawę skomentował prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. „Trzej posłowie, którzy dziś opuścili koło Konfederacji, odrzucili wszystkie, kompromisowe propozycje dotyczące list wyborczych, jakie udało się wypracować w ciągu ostatnich miesięcy. Wszystkie inne powody są tylko dorabianiem historyjek do własnych słabości i braku realizmu” – napisał na Twitterze

Od dziś Konfederację Wolność i Niepodległość tworzą więc trzy partię: Nowa Nadzieja (czyli wcześniejszy KORWiN), Ruch Narodowy i Konfederacja Korony Polskiej. W kole poselskim jest obecnie dziewięciu posłów: Krzysztof Bosak (przewodniczący), Robert Winnicki, Michał Urbaniak, Krzysztof Tuduj, Krystian Kamiński, Janusz Korwin-Mikke, Konrad Berkowicz, Stanisław Tyszka i Grzegorz Braun.

Nie wiadomo, z jakich list trzej byli posłowie Konfederacji wystartują w jesiennych wyborach.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również