KNF potwierdziła identyfikację 10 banków jako O-SII

Budynek KNF

Budynek KNFKomisja Nadzoru Finansowego (KNF) potwierdziła identyfikację dziesięciu banków jako innych instytucji o znaczeniu systemowym (O-SII). Na tej podstawie KNF zdecydowała również o zmianie lub utrzymaniu wysokości wskaźników bufora O-SII, podała Komisja.

Sposób ustalania wartości bufora O-SII nie podlega harmonizacji w Unii Europejskiej. W związku z tym KNF posiada własną metodykę określania wysokości bufora, podano w komunikacie.

„Po przeprowadzeniu przeglądu adekwatności wskaźnika bufora O-SII i przeprowadzeniu postępowań administracyjnych, podmiotom, których dotychczasowa kwalifikacja miałaby ulec zmianie, dostarczono decyzje administracyjne wydane przez KNF w dniu 29 października 2020 r. Jeden dodatkowy bank został zidentyfikowany jako O-SII. W przypadku innego banku została zmniejszona wysokość wskaźnika bufora OSII” – czytamy w komunikacie.

Pozostałe banki zostały zobowiązane do utrzymywania bufora O-SII w wysokości zgodnej z decyzjami KNF wydanymi w latach poprzednich zarówno na zasadzie indywidualnej, jak i skonsolidowanej – wyjątkiem jest SGB-Bank, który nadal jest zobowiązany do utrzymywania bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym na zasadzie indywidualnej. Wynika to z faktu, że bank nie tworzy grupy kapitałowej podlegającej konsolidacji ostrożnościowej, podano także.

Ostateczny rozkład nałożonych lub utrzymanych buforów O-SII (na podstawie danych z 31 grudnia 2019 r.) przedstawia poniższa tabela.

Nazwa bankuLiczba punktówWskaźnik bufora O-SII*, %
PKO Bank Polski16211
Santander Bank Polska12120,75
Bank Pekao11260,75
mBank9720,5
ING Bank Śląski9590,5
Bank Handlowy5440,25
BNP Paribas Bank Polska5210,25
Bank Millennium3740,25
Bank Polskiej Spółdzielczości2980,1
SGB-Bank1800,1

* – % kwoty ekspozycji na ryzyko

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments