Dzień Inwestora Indywidualnego

Kitesurfing – czy jest sportem tylko dla bogatych?

Udostępnij

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a pogoda zaczęła już rozpieszczać wielbicieli upałów. Co roku w tym okresie na popularności zyskują sporty wodne. Nie podlega wątpliwości, że jedną z najciekawszych, najbardziej spektakularnych i ekscytujących aktywności tego typu jest kitesurfing. Na pierwszy rzut oka wydaje się jednak, że to zabawa tylko dla bogatych.

Jak zacząć przygodę z kitesurfingiem? Ile czasu i pieniędzy trzeba poświęcić, aby nauczyć się tego sportu? Ile kosztuje i na co się składa sprzęt do kitesurfingu niezbędny dla początkujących? Wszystkie te informacje zostaną omówione w dalszej części artykułu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym w ogóle jest kitesurfing:

Kitesurfing – co to jest?

Kitesurfing to sport wodny, w którym siłę napędową – podobnie jak w żeglarstwie, czy windsurfingu – stanowi wiatr. Kitesurfing łączy wiele aspektów takich sportów jak wakeboarding, snowboard, windsurfing, surfing, paralotniarstwo, skateboarding i żeglarstwo. Otóż sport ten polega na poruszaniu się (ślizganiu) po wodzie na desce lub hydroskrzydle (desce foil) z pomocą pędnika – latawca (stąd “kite” w nazwie). Z technicznego punktu widzenia kitesurfing przypomina snowboarding, ponieważ prowadzi się w nim deskę po krawędzi, a nie płasko. Sterowanie deską odbywa się pomocą baru – drążka z linkami przymocowanymi do kite’a, a deska wyposażona jest w footstrapy, czyli mocowania do włożenia stopy.

Kitesurfing – gdzie można uprawiać ten sport wodny?

Sport ten uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych, jak i morskich. Idealny obszar do praktykowania kitesurfingu to taki, który charakteryzuje się takimi elementami, jak:

  • Duża, pusta przestrzeń na lądzie do startowania i lądowania
  • Brak wysokich przeszkód wzdłuż brzegu
  • Płytka woda (najlepiej do pasa)
  • Piaszczyste dno
  • Stabilny wiatr – od 15 do 25 węzłów

To właśnie ten ostatni aspekt jest z reguły kluczowy. W Polsce kitesurfing rozwija się bardzo szybko. W naszym kraju, nad Morzem Bałtyckim znajduje się prawie idealna przestrzeń do nauki tego sportu, jedna z najlepszych w Europie. Mowa o Zatoce Puckiej i Półwyspie Helskim. Jedynym problemem są często niesprzyjające warunki pogodowe – zdarzają się dni zupełnie bezwietrzne.

Kitesurfing – dla kogo?

Często kitesurfing uznawany jest za sport ekstremalny, choć tak naprawdę wymaga on głównie dobrej koordynacji i panowania nad własnym ciałem. Co więcej, nie ma on ograniczeń wiekowych. Od podstaw mogą uczyć się go już zarówno dzieci w bardzo wczesnym wieku szkolnym – jeśli tylko potrafią pływać i ważą powyżej 30 kilogramów; jak i osoby starsze – nawet powyżej 65 roku życia. Kitesurfing z uprzężą i dobrze dobranym barem nie jest uciążliwy dla ciała ludzkiego, w tym stawów i mięśni. Wręcz przeciwnie – ćwiczy i je uelastycznia.

Jak powstał kitesurfing?

Za początek kitesurfingu uważa się 1977 rok, kiedy Holender Gilbertus Adrian Panhuysen pierwszy raz popłynął na desce windsurfingowej, wykorzystując siłę ciągu latawca. Jednak za ojców nowoczesnego kitesurfingu uważa się braci Legaignoux. Już w 1984 roku skonstruowali oni swój pierwszy niezatapialny, nadmuchiwany latawiec, który można było wystartować samodzielnie z wody. Bracia Legaignoux przez wiele lat doskonalili to rozwiązanie i ostatecznie skomercjalizowali swój projekt – latawiec o nazwie “Wipika” – w 1997 roku. Wkrótce wyroby tego typu weszły do masowej produkcji. W Polsce kitesurfing pojawił się w 2000 roku. 12 miesięcy później powstała pierwsza polska szkoła kitesurfingu i zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Polski w tym sporcie.

Nauka kitesurfingu – najważniejsze informacje

Przygodę z kitesurfingiem najlepiej rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Zyskujemy wtedy pewność opanowania sztuki ślizgania się na desce od początku do końca, do tego w sposób poprawny i całkowicie bezpieczny. Naukę rozpoczyna się więc od wybrania dla siebie odpowiedniego rodzaju kursu – grupowego lub indywidualnego. Pojedyncze zajęcia trwają zwykle 2-3 godziny, a cały podstawowy kurs zajmuje od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni. Lekcje zaczyna się od zagadnień teoretycznych, związanych z nauką pływania, zagrożeniami i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Naukę praktyczną kitesurfingu rozpoczyna się od pływania po najbardziej dogodnej ku temu nawierzchni.

Po zakończeniu podstawowego kursu można ćwiczyć samemu na zakupionym lub wypożyczonym sprzęcie. Z odpowiednim instruktorem i warunkami pogodowymi, kitesurfing dla początkujących jest łatwy do nauczenia. Należy zaznaczyć, że jest to sport techniczny, w którym przede wszystkim trzeba mieć wyczucie do wiatru. Sprzęt używany przez kitesurferów jest specjalnie skonstruowany. Chodzi o to, aby można było nim sterować przy pomocy dwóch palców. Osoby początkujące często popełniają z tego powodu błędy, ponieważ do sterowania używają siły. Z tego powodu latawiec dostaje się do wody. Najważniejsze są zatem: spokój, wyczucie, a nawet luz kitesurferski.

Z kitesurfingiem jest trochę tak jak z prowadzeniem auta – aby móc wypożyczyć sprzęt do pływania prawie na całym świecie, potrzebujemy zaliczyć przynajmniej 2 poziomy kursu IKO. IKO to skrót od International Kiteboarding Organization, czyli organizacji certyfikującej wydanie licencji osobie, która zaliczy kurs. Na każdym z trzech poziomów uczymy się kolejnych umiejętności niezbędnych do samodzielnego pływania.

Poziom IKO 1 to głównie wiedza teoretyczna. Dowiadujemy się z czego składa się ekwipunek kiteboardera oraz głównie uczymy się sterowania latawcem treningowym. Na koniec tego etapu idziemy do wody i uczymy się „body dragów” czyli pływania jeszcze bez deski.

Poziom IKO 2 skupia się na startowaniu z deską i wykonywaniu krótkich halsów w obie strony. W ostatnim etapie – IKO poziom 3, ćwiczy się ślizganie pod wiatr, skręcanie, jazdę na palcach i wykonywanie pierwszych skoków.

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Cały kurs IKO 1+2+3 to najczęściej wydatek rzędu od 1300 (kurs grupowy) do 1800 (kurs indywidualny) złotych. Co ważne, cena zawiera już wypożyczenie niezbędnego sprzętu. Jakiego sprzętu potrzebujemy do rozpoczęcia przygody z kitesurfingiem? Co natomiast jest niezbędne, jeśli chcemy regularnie i samodzielnie uprawiać ten sport?

Kitesurfing – sprzęt

Sprzęt, który jest potrzebny do uprawiania kitesurfingu, składa się z takich elementów, jak:

  • Bar
  • Deska
  • Latawiec
  • Trapez
  • Kombinezon piankowy

Bar

Bar to element łączący latawiec z kitesurferem. Jest on bardzo istotny, ponieważ pozwala kierować latawcem i przekazywać jego moc. Bar posiada także system bezpieczeństwa (zrywkę). Dzięki temu prostemu mechanizmowi za pomocą jednego ruchu ręka jesteśmy w stanie uwolnić się od latawca w sytuacji niebezpieczeństwa. Poza tym, bar składa się z czterech lub pięciu linek długości rzędu kilkudziesięciu (około 25-30) metrów, depowera – służącego do regulacji mocy latawca, oraz Chicken Loopa – pętli mocującej bar z linkami do trapezu (pasa).

Trapez

Trapez posiada specjalnie profilowany hak umożliwiający podpięcie Chicken Loopa. Wyróżnia się trapezy siedzeniowe, których konstrukcja stanowi niejako siedzisko dla kitesurfera oraz trapezy taliowe, które obejmują kitesurfera w pasie.

Deska

Deska ma długość od 100 do 160 centymetrów. Możemy wyróżnić kilka rodzajów desek, w zależności od ich przeznaczenia. Konkretny kształt, długość i wyporność dobiera się do wagi umiejętności i upodobań kitesurfera. Podstawowymi modelami są symetryczna deska typu Twin-Tip oraz jednokierunkowa deska Directional.

Latawiec

Latawiec służy jako tak zwany pędnik (źródło energii napędzającej deskę). Latawce do kitesurfingu mogą mieć od kilku do nawet dwudziestu metrów kwadratowych. Wyróżnia się następujące rodzaje latawców do kitesurfingu:

  • LEI (Leading Edge Inflatable kite) – latawiec ze sztywną (pompowaną) krawędzią natarcia i żebrami usztywniającymi (również pompowanymi)
  • Bow – latawiec, który posiada zbliżoną do prostej krawędź natarcia
  • C-shape – latawiec, który ma mocniej zakrzywioną krawędź natarcia niż Bow, w powietrzu wygląda jak litera C
  • Hybryda – latawiec, który jest kompromisem między C-shape i Bow;
  • Delta – stosunkowo młoda konstrukcja. Latawiec rozłożony na ziemi ma kształt greckiej litery Delta
  • Sigma – latawiec rozłożony na ziemi mają kształt greckiej litery Sigma

Odpowiedni rozmiar latawca dobiera się odpowiednio do siły wiatru. Wpływ ma również masa ciała, rodzaj deski i poziom zaawansowania. Podstawową zasadą dobrania właściwego latawca jest zasada: im większy latawiec, tym większa jego moc. Większy latawiec przeważnie używają osoby cięższe oraz gdy wiatr jest słaby, mniejszy – osoby lżejsze jak i również gdy wiatr jest bardzo silny. Takie dobranie latawca pozwala zachować większe bezpieczeństwo.

Za strój do kitesurfingu służy kombinezon piankowy. Warto ją kupić od razu – mamy wtedy pewność, że będzie idealnie przylegać do naszego ciała. Dla początkujących zalecany jest także zakup (lub wypożyczenie) kasku oraz kamizelki ratunkowej.

Ile kosztuje sprzęt do kitesurfingu?

Ile ten niezbędny do kitesurfingu ekwipunek kosztuje? Zdecydowanie najtańszym i podstawowym elementem jest pianka. Jej koszt w znanych sportowych sieciówkach waha się od 250 do 800 złotych.

Reszta specjalistycznego sprzętu do kitesurfingu jest znacznie droższa. Nowy latawiec dobrej jakości to wydatek rzędu 5-6 tysięcy złotych. Oczywiście można kupić używany za około 2500-3000 PLN. Warto pamiętać, iż ze względu na zmienny wiatr warto mieć minimum 2 latawce – większy na słaby wiatr, mniejszy na silny wiatr.

Nowy bar dobrej jakości to natomiast koszt od 1500 do nawet 3000 złotych. Z kolei używany można kupić już za 300 złotych. Nowa deska dla początkujących to wydatek rzędu 2-3 tysięcy złotych. Dobrą używaną możemy już natomiast nabyć za 1000 PLN. Ostatni niezbędny sprzęt to trapez – nowy kosztuje 500-600 złotych, a używany dostaniemy już za 300 PLN.

Jak więc widzimy, jeśli chcemy posiadać własny sprzęt do kitesurfingu, to musimy liczyć się z dużym wydatkiem, który z całą pewnością przekroczy 6500 złotych. Nie da się zaprzeczyć, że nie jest to zbyt tanie hobby.

Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup wyłącznie pianki i decyzja o wypożyczeniu reszty sprzętu – zarówno w przypadku rozpoczęcia naszej przygody z kitesurfingiem, jak i gdy jesteśmy zdeterminowani do regularnego uprawiania tego sportu wodnego konsekwentnie, lecz niezbyt często – na przykład raz w roku, przez tydzień. Koszt wypożyczenia zestawu złożonego z deski, baru, trapezu i latawca wynosi w Polsce z reguły 200-250 złotych za dzień.

Czy warto spróbować swoich sił w kitesurfingu?

Podsumowując, samo rozpoczęcie przygody z kitesurfingiem i ukończenie podstawowego kursu nie musi stanowić gigantycznego wydatku. Warto się na to zdecydować, ponieważ jest to sport wodny zapewniający ogromną satysfakcję, silną dawkę adrenaliny i niezapomniane wrażenia. Co więcej, jeśli następnie uznamy, że kitesurfing to idealne zajęcie dla nas – samo wypożyczanie sprzętu i uprawianie tego sportu przez kilka dni w roku raczej nie spowoduje prawdziwego spustoszenia w naszym portfelu. Jeżeli natomiast zapragniemy uprawiać kitesurfing regularnie, minimum przez kilka tygodni w roku, warto zaopatrzyć się we własny sprzęt, a wtedy trzeba już się liczyć z dość potężnymi kosztami.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również