Karty przedpłacone prepaid – co to jest?

906

Nie da się zaprzeczyć, że karty płatnicze już na dobre zagościły w naszym życiu i aktualnie trudno byłoby nam zrezygnować z udogodnień, które oferują. Gwarantują ogromną wygodę, eliminują potrzebę noszenia gotówki w portfelu, a często także umożliwiają korzystanie z rozmaitych zniżek czy rabatów za pomocą różnych programów lojalnościowych.

Absolutną niszą na rynku, z którą rzadko spotykamy się obecnie na co dzień, są karty przedpłacone. Czym są i jak działają karty prepaid? Jakie są ich wady i zalety? Przekonamy się poniżej:

Karta przedpłacona – co to jest?

Karty przedpłacone pod wieloma względami nie różnią się od swoich “pełnoprawnych” odpowiedników. Nawiązują do nich wyglądem, posiadają unikalny numer, datę ważności i kod CVV. Na pierwszy rzut oka trudno więc zorientować się, że mamy do czynienia z kartą prepaid. Dają również zbliżone możliwości – przy ich pomocy możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, w większości przypadków nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych. Z technicznego punktu widzenia ich działanie jest identyczne: karty prepaid również przypisane są do rachunku. Jednak w tym przypadku nie możemy dysponować naszym rachunkiem w dowolny sposób. Służy on jedynie do zasilania, dzięki czemu na karcie przedpłaconej znajdują się środki niezbędne do regulowania transakcji.

Brak powiązania z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym

Co ważne, karta prepaid nie jest w żaden sposób powiązana ze zwykłym kontem bankowym. Z tego względu nie musimy posiadać takiego konta w danym banku, aby używać karty przedpłaconej.

Personalizacja nie jest konieczna

Warto dodać, że karta prepaid może – ale nie musi – być spersonalizowana, czego następstwem jest uruchomienie rachunku, który przypisany jest do konkretnej karty, a nie użytkownika.

Karta prepaid – dla kogo?

Dla dzieci

Właścicielem karty prepaid może stać się osoba, która ukończyła 13. rok życia. Z tego powodu wielu rodziców wykorzystuje karty przedpłacone, aby nauczyć dziecko gospodarowania własnymi pieniędzmi. Każdy rodzic może wyrobić taką kartę i co miesiąc zasilać ją kwotą kieszonkowego. Poza tym karta przedpłacona idealnie sprawdzi się, gdy wysyłamy dziecko na zakupy lub szkolną wycieczkę. W ten sposób mamy pewność, że nie wyda ono zbyt dużych sum na zachcianki. A w przypadku kradzieży czy utraty karty, ewentualny złodziej nie dobierze się do naszych oszczędności.

Dla pracowników

Karty przedpłacone to także sprawdzony sposób na kontrolowanie firmowych wydatków. W takie karty przedsiębiorcy czasem decydują się wyposażyć swoich pracowników – szczególnie tych, którzy korzystają ze służbowych samochodów lub wyjeżdżają w delegacje. Poza tym, karty prepaid świetnie sprawdzają się jako bony podarunkowe, które można przekazać pracownikom w ramach dodatkowej premii.

Dla anonimowości na zakupach

Dodatkowo karta przedpłacona umożliwia zachowanie anonimowości w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych, w których można płacić kartą płatniczą. Z tego powodu doskonale sprawdzi się ona w przypadku płatności w miejscach, co do których nie mamy pełnego zaufania. Dotyczy to przede wszystkim zakupów w sieci.

Zalety karty przedpłaconej Mężczyzna korzystający z karty prepaid

Największymi zaletami karty prepaid są oczywiście bezpieczeństwo i anonimowość. Wielokrotna możliwość doładowań pozwala na rozsądne przelewanie drobnych sum na ważne sprawunki. Ponadto, karta zabezpieczona kodem PIN chroniona jest w taki sam sposób, jak tradycyjne karty debetowe i kredytowe.

Co więcej, karty przedpłacone najczęściej oferują możliwość ustawienia dziennego limitu wydatków. To dobre zabezpieczenie dla osób, które mają problem z oszczędzaniem i trzymaniem rygoru nad swoimi finansami.

Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na kartę prepaid bez personalizacji, będziemy mogli bezproblemowo przekazać ją każdemu, kto tylko zna kod PIN.

Wady karty prepaid

Karta prepaid to rozwiązanie, które niestety nie jest pozbawione wad. Otóż są one użyteczne praktycznie jedynie w kwestii płatności bezgotówkowych. Wypłata gotówki z bankomatu innego niż należącego do banku wydającego kartę wiąże się z dodatkowymi wysokimi prowizjami i nie jest zbyt korzystna dla portfela.

Karta przedpłacona, a działalność przestępcza

Dawniej obowiązujące zasady gwarantowały użytkownikowi karty przedpłaconej anonimowość. Posiadacz karty nie musiał nawet podpisywać umowy czy podawać swoich danych osobowych w banku, żeby móc dokonywać płatności. Ten atut karty był jednak wykorzystywany przez osoby działające niezgodnie z prawem w celu ukrywania dochodów, prania brudnych pieniędzy czy wyprowadzaniu środków finansowych za granicę ze szkodą dla gospodarki i systemu fiskalnego kraju. Karty prepaid były też przez chwilę najpopularniejszym sposobem ukrywania środków przed komornikami. Dlatego aktualnie dla wydania karty przedpłaconej konieczne jest podanie danych osobowych pozwalających na identyfikację.

Ile kosztuje karta prepaid?

Karty prepaid oferuje w Polsce kilka banków, w tym Bank Millennium, ING Bank Śląski, Bank BPS czy PKO Bank Polski. W pierwszych trzech przypadkach opłata za jej wydanie wynosi 15 złotych, natomiast w PKO BP karta przedpłacona kosztuje 20 złotych za każde 12 miesięcy użytkowania.

Analiza ofert dostępnych na rynku prowadzi do wniosku, że wydanie karty przedpłaconej wiąże się zwykle z jednorazową opłatą. Samo używanie karty jest zazwyczaj bezpłatne, podobnie jak płatności przez internet czy w sklepach stacjonarnych. Wypłata gotówki jest bardzo często bezpłatna tylko w przypadku korzystania z bankomatów własnych banku, który wydał kartę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments