Czym jest kariera zawodowa i jak ją skutecznie zaplanować?

Udostępnij

Jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowana większość społeczeństwa w naszym kraju lwią część swojego życia zawodowego spędzała w jednym miejscu pracy. Obecnie stanowiska, a także prace zmieniamy regularnie. Dlaczego? Chcemy się rozwijać, zarabiać coraz więcej, piąć się coraz wyżej. Dbamy o swoją karierę zawodową. Wciąż wielu z nas samo słowo “kariera” nadal kojarzy z gwiazdami, celebrytami, ogólnie osobami publicznymi zarabiającymi ogromne sumy pieniędzy.

Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach kariera zawodowa często jest po prostu drogą do osiągnięcia celu każdego z nas, a także jego realizacją. Co więcej, jest ona silnie związana z rozwojem osobistym. To właśnie przez naszą karierę, czasem zwaną także drogą zawodową jesteśmy w stanie kreować naszą przyszłość. Czym zatem tak naprawdę jest kariera zawodowa? Jak ja skutecznie zaplanować, aby realizować swoje cele i marzenia? Zagadnienia te zostaną dokładnie przeanalizowane poniżej:

Kariera zawodowa – co to?

Pochodzenie słowa

Już sama etymologia słowa kariera mówi na jego temat bardzo wiele. Jest to pojęcie zapożyczone z języka włoskiego, gdzie “carriera” oznacza jazdę galopem, plac gonitwy lub tor wyścigowy. Początkowo w Polsce słowa tego używano do nazywania drogi dla wozów konnych. Z czasem (po dodaniu członu „zawodowa”) dużo częściej było wykorzystywane do określania drogi życiowej bądź zawodu, któremu ktoś postanowił poświęcić życie.

Kariera zawodowa dziś Grafika prezentująca wspinanie się po schodach zaplanowanej kariery zawodowej

Dziś kariera zawodowa to nic innego, jak droga zawodowego rozwoju człowieka, która dokonuje się w wyniku wykonywania różnych prac, pełnienia rozmaitych funkcji i zajmowania stanowisk w strukturze jednego lub wielu przedsiębiorstw w kolejnych fazach życia. Termin ten bardzo często używany jest także w kontekście oczekiwań, jakie mamy wobec siebie, jeśli chodzi o drogę zawodową. Dzięki temu, że się rozwijamy i robimy postępy, możemy realizować kolejne cele i poziomy własnego rozwoju zawodowego. Oczywiście, wiąże się to także z coraz większymi profitami finansowymi.

Kiedy po raz pierwszy planujemy swoją karierę zawodową?

Prawdopodobnie każdy z nas planował swoją karierę zawodową już w… dzieciństwie. Otóż, maluchy z dumą i pewnością mówią, że w przyszłości zostaną strażakiem, astronautą, piłkarzem, kierowcą wyścigowym, pilotem, modelką, nauczycielem… Spędzają godziny na zabawie w pracę, autentycznie angażują się w to zagadnienie.

Nie jest żadną tajemnicą, że w kolejnych latach życie i czas zazwyczaj weryfikują plany najmłodszych, jednak można powiedzieć, że już wtedy w jakiś sposób planują oni swoją karierę zawodową. Co więcej, czasem zdarza się, że marzenia z dzieciństwa stają się rzeczywistością, a motywacja do osiągnięcia celu jest wtedy ogromna.

Bierzmy przykład z najmłodszych!

Być może warto wziąć przykład z dzieci i w dorosłym życiu postawić sobie cel, który pragniemy osiągnąć? Planowanie kariery zawodowej pomoże nam dojść do wymarzonego miejsca i realizować się zawodowo. W tym celu należy zacząć od szczerej refleksji nad swoją osobą. Analiza samego siebie umożliwi nam wybór właściwego celu życiowego i zawodowego, zgodnego z pragnieniami i przekonaniami.

Jak skutecznie zaplanować swoją karierę zawodową?

Początkowe działania i rozwój własnej świadomości Założenie sobie celów kariery zawodowej i stopniowe realizowanie ich

Jeśli naprawdę pragniemy skutecznie pokierować naszą karierą zawodową, musimy najpierw mieć na nią dobry plan. Nie wystarczy powiedzieć sobie: chcę pracować na stanowisku X i na tym zakończyć. Musimy zastanowić się, co dokładnie zrobić, aby tak się stało. W tym celu, już na samym początku planowania, należy zadać sobie następujące pytania:

  • Jakie umiejętności musimy posiadać?
  • Jakie studia powinniśmy skończyć i czy są one konieczne?
  • Dla kogo chcemy pracować?
  • Jakie kroki musimy podjąć, by przekonać do siebie pracodawcę?
  • W jaki sposób zbudować doświadczenie zawodowe?

Rozwój kariery polega na ciągłym doskonaleniu własnych umiejętności oraz zdobywaniu doświadczeń, umożliwiających osiąganie coraz lepszej pozycji w firmie i obejmowania odpowiedzialnych stanowisk. Nie ma tutaj różnicy, czy robimy to w ramach jednego przedsiębiorstwa, czy każdy szczebel drabinki zawodowej przechodzimy w innej firmie. Najważniejszy jest rozwój i ciągłe poszerzanie horyzontów.

Coraz bardziej znaczące stanowiska pozwalają nam na większe zarobki, a to idzie w parze z dostatnim życiem i wywieraniem coraz większego wpływu na bliższe i dalsze otoczenie. Nie od dziś wiadomo, że praca zajmuje większą część naszego dnia i spędzamy w niej najwięcej czasu. Warto więc pokierować swoją karierą tak, by praca była dla nas czymś przyjemnym i perspektywicznym, a nie smutną, męczącą i monotonną koniecznością.

Wyznaczenie sobie czasu

Ważne jest również, aby wyznaczyć czas na realizację naszych planów dotyczących kariery zawodowej. Może on zostać skrócony lub wydłużony, jeżeli zajdzie taka potrzeba, ale konkretny deadline sprawi, że będziemy bardziej zmobilizowani. Plany bezterminowe często odkładamy w nieskończoność. Pamiętajmy również, że nasze plany dotyczące kariery zawodowej należy aktualizować. Być może pewne okoliczności sprawią, że ścieżka do osiągnięcia celu będzie wymagała zmodyfikowania, a uparte trzymanie się dawnego planu nie przyniesie nam korzyści.

Sukces zależy od nas samych

Należy także mieć świadomość, że tylko od nas zależy, jak ona będzie wyglądać i ile dzięki niej będziemy w stanie osiągnąć. Kariera zawodowa ma charakter indywidualny i najczęściej jest uzależniona od pojedynczych decyzji jednostki. W tej materii najgorszym wyborem jest bierność i stagnacja. Nie powinniśmy zatem czekać na pojawiające się okazje i ewentualnie z nich korzystać, a sami je kreować. Nie podlega dyskusji, że karierą zawodową nie może rządzić przypadek. Oczywiście, zdarza się, że łut szczęścia pozwoli nam na zmianę pracy na lepszą, ostatecznie jednak i tak powinna to być przemyślana decyzja.

Kluczem konsekwencja i ambicja

Przy wybieraniu własnej strategii zawodowej powinniśmy trzymać się określonego wcześniej planu i dokonywać wyborów, które pozwolą nam zmierzać w kierunku zrealizowania głównego celu. Ważne, abyśmy pamiętali o tym szczególnie podczas wybierania dodatkowych kierunków kształcenia, nowego miejsca pracy czy chociażby zmianie zawodu. Aby dokonywać wyborów w sposób prawidłowy, warto najpierw ocenić swoje umiejętności i predyspozycje, aby móc skonfrontować własne atuty z wymaganiami potencjalnego pracodawcy.

Do skutecznego zaplanowania własnej kariery zawodowej potrzebne jest przede wszystkim osiągnięcie samoświadomości oraz jasne sprecyzowanie celu, do którego zamierzamy dążyć. Jeśli te dwa warunki zostaną spełnione, kluczem do realizacji planów dotyczących swojej drogi zawodowej będzie upór i ambicja.

Jak zaplanować karierę zawodową, gdy… nie wiemy co chcemy robić?

Jedną z najważniejszych kwestii, szczególnie w życiu młodych ludzi, jest uzyskanie świadomości odnośnie swoich predyspozycji, celów życiowych i sposobów na ich osiągnięcie. Co jednak w sytuacji, gdy nie znają oni samych siebie na tyle, aby w ogóle myśleć o zaplanowaniu kariery zawodowej? Niestety zdarza się tak, że jeszcze w liceum wielu ludzi nie ma pojęcia co w ogóle chciałoby robić w swoim życiu.

Wykonanie testów kompetencyjnych i osobowościowych

Z pomocą przychodzą tutaj testy kompetencyjne i osobowościowe, których szeroka gama oferowana jest obecnie, oprócz poradni psychologicznych i firm doradztwa personalnego, nawet w Internecie. Są to różnorakie aplikacje i programy umożliwiające w łatwy i przyjazny użytkownikowi sposób dokonanie wstępnej orientacji zawodowej. Uzyskanie tak cennej wiedzy na swój temat z pewnością ułatwi rozpoczęcie profilowania własnej drogi zawodowej.

Najpierw szeroka perspektywa

W przypadku takiego planowania kariery zawodowej, najlepszym następnym krokiem jest obranie szerokiej perspektywy siebie w kontekście zajmowanych w przyszłości posad. Skoro nie mamy jeszcze ściśle sprecyzowanych planów związanych z naszą karierą, konieczne jest nieustanne monitorowanie sytuacji na rynku pracy i umiejętne dostosowanie się do niej.

Postawmy na rozwój Ciągły rozwój kluczem do udanej kariery zawodowej

Nadążanie za dynamiką rynku może jednak także wiązać się z koniecznością zmiany dotychczasowego profilu nauki. Jeżeli zmiana taka jest wykluczona, przydatne będzie uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach poszerzających nasze kompetencje w obszarach wiedzy, które są w danej chwili na topie. Niezaprzeczalną zaletą takiego rozwiązania jest brak zaburzeń głównego kierunku edukacji.

Skupmy się na swoich mocnych stronach i zainteresowaniach

Należy także pamiętać, że każdy z nas ma jakieś mocne strony i ciekawe zainteresowania. Można zatem wybrać zawód, który pozwoli je wykorzystać. Słabe strony lub wady czasami nie są trwałą niezdolnością czy brakiem talentu, ale jedynie efektem zbyt małej pracy nad sobą. Warto jednak wiedzieć, że cechy charakteru mają wiele wspólnego z sukcesem i zadowoleniem z wykonywanej pracy. Są one niezwykle ważne przy wyborze zawodu, a także środowiska pracy, czyli miejsca i ludzi, z którymi będzie się pracować. Warto zastanowić się zatem, jakie wartości cenimy w życiu i które z nich chcielibyśmy realizować w swojej pracy.

Czy zatem warto zaplanować swoją karierę zawodową?

Praca zawodowa jest bezdyskusyjnie jedną z najbardziej pochłaniających czas, a zatem jedną z najważniejszych sfer naszego życia. Z tego powodu wszelkie decyzje dotyczące rozwoju osobistego, a zwłaszcza kariery zawodowej powinny być odpowiednio przemyślane i rzetelnie, wnikliwie przeanalizowane.

Warto więc naprawdę poważnie i sumiennie podejść do zagadnienia planowania własnej Biznesmen, który osiągnął sukces zawodowy kariery zawodowej, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na jednym z początkowych etapów tej ścieżki i już czujemy, że nie sprawia nam ona satysfakcji. Każdemu z nas powinno zależeć, aby nasza kariera zawodowa była pasmem pozytywnych doświadczeń, sukcesów i prowadziła do realizacji założonych przez siebie celów i spełniania marzeń.

Natomiast, absolutnie nikt nie chciałby, aby kariera zawodowa okazała się serią bolesnych porażek. Zdecydowanie warto więc dołożyć wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić. Już sama świadomość, że wiemy do czego dążymy pod względem kariery zawodowej, zwiększa naszą motywację, a tym samym przybliża cię do upragnionego celu. Nie ma żadnych wątpliwości, że warto zaplanować swoją karierę zawodową.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również