Kaczyński: świadczenie 800+ zapewne znowu będzie podwyższone

Udostępnij

Rząd PiS zdecydował o podniesieniu świadczenia 500+ do 800 zł. Okazuje się, że władze na tym nie poprzestaną. Lider PiS, Jarosław Kaczyński, powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu”, że w przyszłości Polacy mogą liczyć na to, że kwota ta będzie nadal podnoszona.

Kaczyński: w przyszłości znowu podniesiemy świadczenie

Choć podniesienie 500+ do 800 zł wywołało spore kontrowersje, PiS nie zamierza na tym poprzestać. Mimo ostrzeżeń ekonomistów, że napędzi to inflację, rząd zdecydował się na taki krok. Do tego lider partii, Jarosław Kaczyński, mówi wprost: w przyszłości jego ugrupowanie będzie podnosiło świadczenie.

Podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego z 500 do 800 zł to konieczność; w przyszłości ta suma zapewne znowu będzie podwyższona – stwierdził w wywiadzie dla „Super Expressu” obecny wicepremier. – Była inflacja, zmniejszyła ona siłę nabywczą 500+ i my to podnosimy z pewną taką nadwyżką od 1 stycznia 2024 roku. Ta podwyżka była konieczna – ocenił.

Jego zdaniem samo 500+ to „wielki krok, który zmienił na lepsze sytuację wielu rodzin”.

– Poziom życia znacznie się za naszych rządów podniósł – dodał.

Czy 500+ to sukces?

Czy jednak lider PiS ma rację? Czy faktycznie program „Rodzina 500+” (bo tak brzmi jego dokładna nazwa) to sukces jego formacji? Po pierwsze, zgodnie z pierwotnymi założeniami, miał zlikwidować ubóstwo dzieci. Do tego miał nakłonić Polaków i Polki do płodzenia i rodzenia potomków. Niestety dziś wiemy, że tak się nie stało. Polska nadal boryka się z problemami demograficznymi. I nic nie wskazuje na to, by podniesienie 500+ do 800 zł miało ten stan rzeczy zmienić.

Komu przysługuje 500+?

Na koniec jeszcze przypomnijmy jeszcze, że 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 r.ż.: matce lub ojcu, rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), opiekunowi prawnemu dziecka, dyrektorowi domu pomocy społecznej oraz placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Za podniesieniem 500+ do 800 zł głosowała nawet Koalicja Obywatelska, która domagała się wcześniej wprowadzenia wyższego świadczenia od 1 czerwca.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również