Joe Biden: Putin pożałuje tej wojny

301

Joe Biden twierdzi, że Władimir Putin atakując Ukrainę „mocno się przeliczył”. Dodał, że Rosja zapłaci za to agresję ogromną cenę.

Państwa NATO będą bronione

Choć na razie nic nie wskazuje na to, by wojna miała rozszerzyć się na resztę kontynentu, prezydent USA podkreślił, że jego kraj będą bronić każdego centymetra terytorium państw NATO, jeśli siły Rosji „pójdą na zachód”

– Putin myślał, że wjedzie na Ukrainę, a świat przed nim ustąpi. Zamiast tego spotkała go ściana siły, jakiej nigdy sobie nawet nie wyobrażał. Spotkał Ukraińców – powiedział Biden. – Od prezydenta Zełenskiego po szeregowego Ukraińca – ich odwaga, brak strachu, determinacja inspiruje świat. Grupy obywateli blokujących czołgi swoimi ciałami. Wszyscy od studentów po emerytów broniący swojej ojczyzny – dodał.

Dalej mówił, że jako Zachód „zadajemy ból Rosji i wspieramy naród Ukrainy”. – Putin jest dziś bardziej odizolowany od świata niż kiedykolwiek wcześniej – oznajmił prezydent.

Potem zagroził też elicie Rosji.

– Dziś mówię do rosyjskich oligarchów i skorumpowanych przywódców, którzy kradli miliardy dzięki temu brutalnemu reżimowi: dość – powiedział i zaczął mówić o wprowadzonych w ostatnich dniach sankcjach wymierzonych w zajęcie majątku oligarchów. Dodał, że do życia zostanie powołany specjalny zespół w Departamencie Sprawiedliwości, która zbada łamanie prawa przez rosyjskie władze i biznesmenów.

Rosyjska gospodarka się chwieje, a odpowiedzialny za to jest sam Putin – grzmiał.

Wsparcie dla Ukrainy, ale nie w wymiarze militarnym

Zastrzegł też, że USA będą wspierać Ukrainę gospodarczo, politycznie i militarnie, ale jednocześnie wojska amerykańskie nie będą brać udziału w wojnie. Uspokoił też sojuszników Amerykanów, że będą bronieni przez NATO.

– Nasze siły nie idą do Europy, by walczyć na terytorium Ukrainy, ale by bronić naszych sojuszników NATO, w razie gdyby Putin zdecydował iść dalej na zachód – powiedział Biden. – Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy będą bronić każdego centymetra terytorium krajów NATO pełną potęgą naszej wspólnej siły – dodał.

Przemówienie Bidena było de facto orędziem o stanie państwa. Ponoć jego treść została zmieniona w ostatnich dniach przez wydarzenia na Ukrainie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments