Jeff Bezos radzi, by oszczędzać

Założyciel Amazona ostrzegł Amerykanów przed nadchodzącą recesją. Radzi im oszczędzać.

Oszczędzajcie!

Zdejmij ze stołu trochę ryzyka. Choćby niewielka redukcja ryzyka może zrobić różnicę. Jeśli myślisz o zakupie dużego telewizora, rozważ opóźnienie tego zakupu, zatrzymaj gotówkę, zobacz, co się wydarzy. To samo tyczy się innych dużych rzeczy, jak lodówka, nowy samochód – powiedział na antenie CNN Business Jeff Bezos. – Jeśli nie jesteśmy teraz w recesji, to zapewne bardzo niedługo się w niej znajdziemy – dodał.

Oczywiście zawsze warto być oszczędnym. Co nie zmienia faktu, że jego rada wywołała zgryźliwe komentarze w sieci.

„Nie przypominam sobie, aby wspominał coś o powstrzymywaniu się przed transakcjami podczas Amazon Prime Day lub w ofercie Czarnego Piątku” – napisał na Twitterze zwolennik konsumpcyjnego minimalizmu Joshua Becker.

Do tego warto dodać, że Amazon planuje zwolnić 10 000 swoich pracowników, czyli 3 proc. własnego personelu.

Z kolei nowy właściciel Twittera, Elon Musk, wysłał ostatnio do swoich pracowników maila, w którym napisał, że jeśli nie są oni w stanie pracować dla niego na 100 proc., niech lepiej się zwolnią.

Problem zadłużenia Amerykanów

Warto dodać, że w ostatnich miesiącach zadłużenie z tytułu kredytów konsumpcyjnych w USA osiągnęło nowe rekordy. Amerykanie wydali już covidowe zasiłki, zaś obecnie widać problem polegający na tym, że w rekordowym tempie zwiększają zadłużenie na kartach kredytowych. Z kolei stopa oszczędności jest już na dnie.

Wracając do Bezosa, warto dodać, że ostatnio zapowiedział, w wywiadzie dla CNN, że zamierza rozdać większość swojej fortuny. Chce przekazać swój majątek na cele charytatywne związane z walką z ociepleniem klimatu oraz podziałami politycznymi i społecznymi.

W 2019 roku ustanowił grant zwany Nagrodą za Odwagę i Uprzejmość, którą w tym roku otrzymała Dolly Parton za swoją działalność charytatywną. Grant ma być wykorzystywany na cele filantropijne. Miliarder przeznaczył m.in. 10 mld dol. na swój Fundusz Ziemi (Bezos Earth Fund), który ma wesprzeć rozwój technologii ograniczających efekt cieplarniany.

Dziś, zdaniem agencji Bloomberga, Bezos jest czwartym najbogatszym człowiekiem na świecie.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments