Jaka jest odpowiednia długość wyjazdu urlopowego?

Udostępnij

Urlop to coś, na co czekają wszystkie pracujące osoby. Wypoczynek i wyjazd na wakacje to świetny moment, żeby trochę się zrelaksować. Jednak, ile właściwie powinien trwać wyjazd urlopowy?

Kiedy tak naprawdę najbardziej odpoczniemy?

Osoby pracujące na etat ustawowo mają do wykorzystania określoną pulę dni wolnych. Dokładniej jest to 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat albo 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony dłużej niż 10 lat. Często wykorzystujemy pojedyncze dni wolne w okolicach świąt. Mimo to każdy pracownik powinien chociaż raz w roku mieć 14 dni kalendarzowych z rzędu, tak wynika z kodeksu pracy. Część osób dłuższe wolne od pracy planuje właśnie na 14 dni w cieplejszych miesiącach. Jednak czy to na pewno najlepsze rozwiązanie?

długość urlopuCoraz więcej osób zmaga się z wypaleniem zawodowym. W pracy dość często mamy do czynienia ze sporym stresem, często nie możemy przez dłuższy okres porządnie wypocząć. Kiedy nadchodzi upragnione 14 dni urlopu, to wcale nie relaksujemy się od razu. Według psychologów i naukowców odpoczywać zaczynamy tak naprawdę w 8 dniu i dopiero wtedy jesteśmy w stanie całkowicie się zrelaksować, przestać myśleć o pracy i obowiązkach. W Holandii przeprowadzono badania na osobach wyjeżdżających na wakacje na minimum 14 dni i to właśnie w 8 dniu zaczynały najlepiej wypoczywać. Dlatego planując długi urlop i wakacyjny wyjazd warto wziąć to pod uwagę. Jednak gdzie najlepiej pojechać, żeby odpocząć? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Gdzie warto wybrać się na urlop?

Kierunków wakacyjnych jest naprawdę sporo, dlatego mamy w czym wybierać. Jednak planując urlop, należy zastanowić się, jak najlepiej nam się odpoczywa. Niektórzy preferują zorganizowane wakacje, podczas których nie muszą o niczym myśleć, a wszystko załatwia biuro podróży. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy przez cały rok mają sporo na głowie. Warto jednak wybrać takie wycieczki, które trwają minimum 10 dni, żeby porządnie odpocząć.

długość urlopuAktywny wypoczynek to świetna opcja dla osób, które pracują w biurze. Wycieczki rowerowe, górskie wyprawy lub długie spacery na pewno dobrze wpłyną na nasze samopoczucie. Tutaj również mamy w czym wybierać, ponieważ zarówno w Polsce, jak i za granicą jest sporo miejsc na aktywny wypoczynek.

Niektórzy lubią, kiedy w czasie urlopu dużo się dzieje, ale jest też czas na relaks. Dlatego dla takich osób świetnie sprawdzą się wyjazdy połączone ze zwiedzaniem. Warto rozważyć rejs statkiem, który będzie niezapomnianym doświadczeniem. Jednak czy zawsze powinniśmy wybierać letnie miesiące na długi urlop?

Kiedy najlepiej udać się na urlop?

W większości przypadków długi urlop planujemy na lipiec i sierpień, czyli typowo wakacyjne miesiące, w których zwykle jest najcieplej. Czasem jednak warto rozważyć wyjazdy poza sezonem. Przede wszystkim często nasz portfel mniej na tym ucierpi, a jeżeli zdecydujemy się na wyjazd do Egiptu czy Grecji, to bardzo często będziemy mogli cieszyć się wysoką temperaturą i znacznie mniejszą liczbą turystów.

Dla osób, które lubią aktywnie spędzać urlop, na przykład zwiedzając lub chodząc po górach, wolne lepiej sprawdzi się w okolicy maja i czerwca lub września. W tym czasie upały aż tak nie dokuczają i aktywne wyjazdy są znacznie przyjemniejsze. Warto też rozważyć wolne w okresie zimowym i jesiennym. Wiele osób w tym czasie dużo bardziej odczuwa zmęczenie, dlatego fajnie w tym czasie postawić na chociaż odrobinę relaksu.

Zostać w domu, czy wyjechać?

Część osób w czasie długiego urlopu decyduje się na wypoczynek w swoich czterech ścianach. Jednak znacznie lepiej zdecydować się na wyjazd. Tym razem badania także zostały przeprowadzone przez Holendrów, którzy udowodnili, że znacznie lepiej odpoczywamy w czasie wyjazdów.

długość urlopuJeżeli chcemy, żeby nasz wakacyjny wyjazd był wykorzystany jak najlepiej, warto wszystko dobrze zaplanować jeszcze przed wolnym. Możemy tak naprawdę już w pierwszy dzień urlopu być w drodze nad morze lub czekać na samolot. Przed wyjazdem zwykle odczuwamy sporo stresu, a pakowanie walizki nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Podczas ostatnich dni w pracy możemy pozamykać wszystkie sprawy, przygotować walizkę i tylko czekać na podróż. Psychologowie stwierdzili, że jeszcze przed wyjazdem czujemy podekscytowanie i szczęście związane z wycieczką.

Wiele osób cały rok chodzi do pracy i łączy ją z obowiązkami domowymi, takimi jak sprzątanie i gotowanie. Dzięki wyjazdowi na wakacje możemy odpocząć od codziennej rutyny i po urlopie wrócić pełni nowej energii.

O tym pamiętaj w czasie urlopu

Kiedy przychodzi te 14 dni wolnego czasem ciężko nam całkowicie odciąć się od środowiska pracy. Bywa, że szef lub współpracownicy potrafią dzwonić do nas w tym czasie. Jednak nie mamy obowiązku odbierać tego typu telefonów. Urlop to naprawdę wyjątkowy okres w roku i koniecznie powinniśmy zadbać o zrelaksowanie się i odciąć chociaż na chwilę od pracy.

W czasie urlopu mamy w końcu czas, żeby skupić się na potrzebach naszego ciała i zastanowić się, co jest dla niego najlepsze. Zadbanie o chwilę relaksu i trochę aktywnego wypoczynku to najlepsze, co możemy w tym czasie zrobić.

Czas urlopu, na który wszyscy czekają

Osoby pracujące na etat mają do wykorzystania w ciągu roku 20 lub 26 dni urlopu. Warto dobrze wykorzystać ten czas, ponieważ coraz częściej mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym. Każdy pracownik musi w ciągu roku przez 14 dni kalendarzowych z rzędu być na urlopie. Dzięki temu możemy wystarczająco wypocząć.

długość urlopuHolenderscy psychologowie sprawdzili, po jakim czasie zaczynamy najbardziej się relaksować. Z ich badań wynika, że dopiero w 8 dniu urlopu lub wyjazdu wakacyjnego zaczynamy się relaksować. Dlatego warto planować wakacyjne wycieczki na przynajmniej 10 dni, w których porządnie odpoczniemy.

Dłuższe wolne nie zawsze musi być w lipcu lub sierpniu. U osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas, lepiej sprawdzą się mniej upalne miesiące takie jak maj, czerwiec lub wrzesień. Przy okazji będziemy mogli trochę zaoszczędzić, ponieważ wyjazdy poza sezonem często są tańsze.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również