Jak zostać rentierem? Co robią i ile zarabiają rentierzy

185

Świat ma mnóstwo przyjemności do zaoferowania i pięknych miejsc do zobaczenia. Szara rzeczywistość wygląda jednak w ten sposób, że większość czasu spędzamy w bliskim otoczeniu i na ciężkiej pracy. Gdy mamy czas wolny, zwykle musimy wykonać pewne obowiązki domowe. W dzisiejszym świecie coraz trudniej znaleźć nam chwilę na rozrywkę, zwłaszcza w dni robocze. A gdy już się znajdzie, nasze możliwości są ograniczone, ponieważ po prostu musimy oszczędzać.

Nic więc dziwnego, że na pewnym etapie życia praktycznie każdy z nas zaczyna marzyć o byciu rentierem. Jak jednak tego dokonać? W jaki sposób i ile zarabiają rentierzy? Przekonamy się poniżej:

Rentier – kto to?

dolaryRentier czerpie korzyści z różnych pasywnych inwestycji, dzięki czemu nie musi prowadzić przedsiębiorstwa, ani chodzić do pracy. Wystarczy, że rozsądnie zainwestuje posiadany – oczywiście wystarczający duży – kapitał i będzie mógł żyć z odsetek. W Polsce rentierzy inwestują zazwyczaj w mieszkania na wynajem, jednak mogą oni również czerpać dochód pasywny z lokat, spółek dywidendowych, obligacji czy nawet stakingu kryptowalut, bądź tantiem.

Rentierem może zostać każda osoba, która posiada odpowiednio duży kapitał, aby móc generować określony zysk. Zazwyczaj status ten osiągają (byli) przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na sprzedaż biznesów i zainwestowali zarobione kwoty w mieszkania na wynajem w popularnych lokalizacjach w dużych miastach, aby stać się panami własnego czasu i po prostu móc cieszyć się życiem. W zasadzie można powiedzieć, że w młodszym wieku przeszli na emeryturę, z tym, że świadczenia nie wypłaca im ZUS, a generują je za pomocą dochodu pasywnego pozyskiwanego z udanych inwestycji.

Ile zarabiają rentierzy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tyle, ile im wystarcza na zaspokojenie życiowych potrzeb. Konkretnej kwoty nie da się wskazać, roczne wydatki na konsumpcję w przypadku każdego z nas prezentują się inaczej. Jeśli nasze życie – łącznie ze wszystkimi okazjonalnymi wydatkami na przyjemności czy choćby leki – nie kosztuje nas więcej niż 100 tysięcy złotych rocznie, dochód pasywny rentiera musi wynieść co najmniej 8400 złotych miesięcznie.

Ile trzeba zgromadzić kapitału, by utrzymywać się z dochodu pasywnego? Napis "wolność finansowa"

Biorąc natomiast pod uwagę, że średnia roczna stopa zwrotu z najmu mieszkania w Polsce wynosi nieznacznie ponad 4%, aby zostać rentierem, który nie będzie wydawać więcej pieniędzy niż 100 tysięcy złotych rocznie, trzeba dziś zainwestować minimum 2,5 miliona złotych na rynku nieruchomości. Jeśli żyjemy skromnie – odpowiednio mniej, a jeśli nasze wydatki są wyższe – nasz dochód pasywny także będzie musiał być bardziej okazały.

Jak zatem widzimy wolność finansowa ma swoją cenę, nie jest łatwa do osiągnięcia i wymaga najpierw zgromadzenia dość pokaźnego kapitału. Nie zmienia to faktu, że w Polsce jest już ponad 150 tysięcy osób, których majątek przekracza milion dolarów. One zatem – o ile nie żyją przesadnie dostatnie i dobrze zainwestują swój kapitał – jak najbardziej mogą zostać rentierami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments