Jak zostać kaskaderem i zarabiać duże pieniądze?

Udostępnij

Oglądając filmy akcji widz często nie może się nadziwić, jakim cudem udaje się przeżyć bohaterowi drastyczne sceny walk czy wypadków. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż w nagraniach takich zdarzeń nie występują znani aktorzy. Zastępują ich wtedy kaskaderzy, którzy specjalizują się w wykonaniu szalenie niebezpiecznych akrobacji.

Do zawodu kaskadera przylgnęło wiele stereotypów – przede wszystkim, że jest to niezbyt inteligentny mięśniak. Tymczasem okazuje się, że zbyt wiele mięśni w tym zawodzie bardziej przeszkadza niż pomaga. Tutaj liczy się podstawowo spryt i zwinność. Czym dokładnie zajmuje się kaskader? Kto nadaje się do tej pracy? Jak zostać kaskaderem? Ile zarabiają osoby na tym stanowisku? Wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące zawodu kaskadera zostaną zaprezentowane poniżej:

Kaskader – kto to taki? Kaskader w scenie spektakularnego upadku

Z pewnością dla zdecydowanej większości z nas posada kaskadera nie jest zagadką – zazwyczaj dubluje on aktorów w trudnych, niebezpiecznych scenach. Rzadko kiedy to aktorzy decydują się na wystąpienie w scenie, która stanowi zagrożenie dla zdrowia. Nie zawsze chodzi tutaj nawet o przygotowanie fizyczne czy zwinność – po prostu w razie wypadku łatwiej zastąpić kaskadera niż gwiazdę. Jeśli uległby jej aktor, produkcja mogłaby zostać znacząco opóźniona.

Kto nadaje się na kaskadera

Wydawać się może, że kaskader to ktoś wyróżniający się siłą i sprawnością fizyczną. Niekoniecznie – zazwyczaj w tym zawodzie liczy się dobra kondycja, zwinność i koordynacja ruchowa. Bardzo ważna jest również wszechstronność w wielu dziedzinach, bowiem zadania na planie filmowym nieraz wymagają przeróżnych umiejętności. Poza tym, kaskader powinien być punktualny, rzetelny, dokładny i odpowiedzialny. Ponadto, oprócz cech fizycznych, równie istotna okazuje się także znajomość technik psychofizycznych – głównie relaksacyjnych, czy koncentracyjnych.

Co więcej, kaskader musi posiadać ogromną świadomość swojego ciała, wiedzieć, w jaki sposób je “ustawić”, aby było jak najmniej narażone na kontuzje i niespodziewane wypadki. Jednak osoba, która podejmuje się tego zadania, musi mieć świadomość, że chociaż bezpieczeństwo wykonywania tego zawodu się zwiększa, ryzyko nadal jest bardzo duże. Znane są liczne przypadki nie tylko poważnych kontuzji, lecz niestety także śmierci podczas kręcenia niebezpiecznych scen.

Jak zostać kaskaderem?

Kaskaderem może być każdy

Aby wykonywać zawód kaskadera do 2005 roku wymagano zdobycia licencji do tego uprawniającej. Od tego czasu nie jest to konieczne i tak naprawdę kaskaderem może zostać każdy, kto jest zdrowy, w pełni sił, jest aktywny fizycznie i cechuje się dobrą kondycją.

Profesjonalny kurs kaskaderski i oficjalna licencja

Nie zmienia to jednak faktu, że ludzie nadal korzystają ze szkół przygotowujących do zawodu kaskadera i zdobywają licencję. W Polsce istnieje obecnie jedna szkoła ucząca tego zawodu. Kurs kaskaderski trwa trzy miesiące, a konkretnie 12 weekendów. Uczestnicy zajęć szkoleni są w trzech dziedzinach:

  • Sztuk walki – aikido, judo, zapasy, karate, taekwondo
  • Szermierki – na szablę historyczną i miecz historyczny
  • Akrobatyki i gimnastyki – choćby salto w przód, salto w tył czy salto bez rąk

Poza tym pojawiają się takie specjalistyczne dyscypliny jak: jazda konna, wspinaczka, jazda samochodem, czy jazda motocyklem. Kurs kaskaderski organizowany jest w Polsce przez Szkołę Kaskaderów Filmowych “13” prowadzoną przez Marka Sołka. Jej filie znajdują się w czterech poniższych miastach:

  • Warszawa
  • Kraków
  • Łódź
  • Wrocław

Gdzie można pracować jako kaskader? Kaskader wspina się na pędzący samochód

Każdy kaskader pragnie znaleźć pracę w filmach lub serialach. Taką posadę udaje się jednak zdobyć wyłącznie najlepszym. W Polsce można się doliczyć zaledwie kilkunastu kaskaderów. Wynika to z naprawdę małej liczby produkcji wymagających udziału kaskaderów filmowych. Znacznie więcej ofert dla kaskaderów filmowych można natomiast znaleźć za granicą. Najwięcej oczywiście w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto, kaskader może również znaleźć zatrudnienie na pokazach rycerskich, pokazach akrobatycznych, w cyrkach czy przy rekonstrukcjach wydarzeń historycznych.

Zarobki kaskaderów

Zarobki w Polsce

Istotnym pytaniem każdego, kto chciałby pracować w charakterze kaskadera, jest fakt, czy można się utrzymać z pieniędzy zarabianych w ten sposób. Niestety w Polsce często ten zawód jest przeważnie jedynie zajęciem dodatkowym. Zazwyczaj stawki za udział w filmie nie są duże i wynoszą od kilkuset do nawet 5 tysięcy złotych za jeden dzień zdjęć na planie filmowym.

Oczywiście zarobki zależą od tego, na co zdecyduje się kaskader – im trudniejsza scena, tym więcej może zarobić. Najwięcej w naszym kraju kaskaderzy otrzymują za sceny “spłonięcia”. Za dzień kręcenia bójek otrzymują oni średnio 300 złotych, za sceny potrąceń – około 1000 PLN, a za sceny upadków – od 500 do 2500 złotych, w zależności od ryzyka.

Zarobki w USA

Istnieje więc możliwość traktowania tego jako pełnoprawne zajęcie, jednak zazwyczaj kaskaderzy wykonują inną pracę, która przynosi nieco bardziej stałe dochody. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Tam kaskaderzy mogą otrzymywać nawet i kilkadziesiąt tysięcy dolarów wynagrodzenia za dany film. Wynika to z o wiele większego budżetu, którym cieszą się amerykańskie produkcje.

Największe wynagrodzenie za pojedynczą akrobację kaskaderską wynosiło aż 150 tysięcy. Otrzymał je Dar Robinson za skok ze spadochronem z mierzącej 553 metry wieży CN Tower w Toronto do filmu Highpoint z 1984 roku. Za oceanem ten zawód umożliwia więc zarabianie dużych pieniędzy.

Wydatki na start

Warto również wspomnieć, że przed podjęciem pracy kaskader musi się zaopatrzyć w ochraniacze, które również są sporym wydatkiem, wynoszącym ponad 1000 złotych.

Czy zatem warto zostać kaskaderem?

Zawód kaskadera jest pełen wyzwań i niesamowitej adrenaliny. W końcu mało kto w swojej pracy skacze z wysokich budynków, pozwala się podpalać, bić, potrącać czy nawet wysadzać. Dlatego mimo dużego ryzyka w tym zawodzie, nadal szkoła kaskaderów ma wielu chętnych, którzy chcą nauczyć się wykonywać te ekstremalne zadania.

Rzeczywistość kaskadera w naszym kraju nie wygląda jednak różowo. Zarobki są niepewne i niezbyt wygórowane, popyt na rynku pracy w tej branży nie jest zbyt duży… Na dodatek kaskaderzy muszą ciągle doskonalić swoje umiejętności. Dodatkowo szybki postęp rozwoju technologicznego coraz częściej sprawia, że to komputerowo wygenerowane efekty coraz częściej zastępują kaskaderów. Z tego powodu wydaje się, że jeśli uważamy, że praca kaskadera jest stworzona dla nas, to lepiej wyjechać za granicę i spróbować swoich sił w tym zawodzie za oceanem lub choćby na innym dużym rynku filmu – na przykład w Bollywood.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również