Jak zbudować zdolność kredytową? BIK – jak działa?

Udostępnij

Zdolność kredytowa zazwyczaj nie jest nam potrzebna aż do momentu, kiedy staje się nagle konieczna i piekielnie istotna. W praktyce bardzo często osoby, które chcą skorzystać z kredytu jeszcze tydzień czy miesiąc temu nie myślały o tym, a co za tym idzie nie myślały aby budować pozytywny scoring BIK, a jeszcze rzadziej aby naprawić błędy przeszłości i swój BIK uzdrowić.

Jak zatem zbudować zdolność kredytową? Czym jest i jak działa BIK? Te kwestię omawia Piotr Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse.

Czym jest BIK i jak w praktyce wygląda?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to baza do której trafiają informacje o wszystkich zobowiązaniach finansowych i wszystkich ruchach kredytowych dziejących się na polskim rynku. Trafiają tam więc informacje z banków, SKOK-ów oraz niektórych firm leasingowych i pożyczkowych powiązanych z bankami.

Jeśli spłacamy nasze zobowiązania terminowo, do BIK trafiają tylko pozytywne informacje na nasz temat, co w przyszłości ułatwi nad wzięcie kolejnych kredytów. Jeżeli jednak rat nie spłacamy terminowo, trafiają tam informacje negatywne, które w przyszłości mogą nam nawet uniemożliwić zaciągnięcie kolejnych zobowiązań. Otrzymanie kredytu zależy więc od scoringu BIK.

Raport BIK

Jeśli nigdy nie mieliśmy żadnych zobowiązań kredytowych i nasza historia w raporcie BIK jest pusta, nasz scoring wynosi 0. W takiej sytuacji część banków zgodzi się na udzielenie nam mniej ryzykownego kredytu – prędzej hipotecznego niż dużego gotówkowego.

Jak budować pozytywną historię kredytową w BIK?

Gdy uzyskaliśmy nasz pierwszy kredyt, zaczynamy budowanie scoringu i historii w BIK. Aby budować wtedy pozytywną historię kredytową w BIK, wystarczy:

 • Spłacać swoje zobowiązania w terminie
 • Wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych po spłaconym kredycie
 • Nie brać zbyt wielu kredytów jednocześnie
 • Korzystać rozważnie z kart kredytowych (rzadko korzystać z ich okresów odsetkowych)
 • Rzadko wnioskować o kredyty (aby nie dostawać zbyt dużo decyzji odmownych) – chyba, że złożymy wiele zapytań w ciągu 14 dni, wtedy zostaną one potraktowane jako jedno.

Ile punktów można mieć w BIK, co je obniża, a co podwyższa?

W BIK możemy uzyskać od 0 do 100 punktów. Niski scoring wynosi poniżej 58 punktów, umiarkowany – od 59 do 68, dobry – od 69 do 73, bardzo dobry – od 74 do 79, i doskonały – od 80 do 100.

Inne, podobne bazy

Oprócz BIK, w Polsce działa również 5 BIG-ów, czyli Biur Informacji Gospodarczej. Są to:

 • Krajowy Rejestr Długów (KRD)
 • Rejestr dłużników BIG InfoMonitor
 • Rejestr dłużników ERIF
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Co możemy usunąć z BIK?

Z BIK możemy usunąć:

 • Nieprawidłowe dane – takie jak zły adres, złe nazwisko czy błędne daty
 • Dane o kredycie spłaconym w terminie (co się nie opłaca)
 • Dane o kredycie niespłaconym, jeżeli minęło 5 lat od całkowitego spłacenia zobowiązania.

Czyszczenie BIK

Firmy oferujące “czyszczenie BIK” – oczywiście za niemałą opłatą – z reguły stosują takie rozwiązania jak:

 • Dobrze uzasadniona prośba skierowana do banku
 • Spłata zobowiązań zaległych nie więcej niż 60 dni i wycofanie zgód na przetwarzanie naszych danych
 • Próba udowodnienia bankowi, że nie zachował wszystkich procedur w celu wpisania nas do BIK.

Wszystkie te działania możemy jednak wykonać samodzielnie, bez korzystania z usług zewnętrznej firmy.

Ochrona przed wyłudzeniem kredytu – alerty BIK

Instytucje finansowe, kiedy przyjmują nasz wniosek o kredyt, informują o tym BIK. Jeśli wykupimy pakiet alertów BIK, a ktoś w naszym imieniu złoży wniosek kredytowy, dostaniemy taką informację i będziemy mogli zareagować na taką próbę wyłudzenia od razu.

Co więcej, zamawiając alerty BIK w rozszerzonym pakiecie, uzyskamy podgląd bieżący jak wygląda nasza historia kredytowa oraz nasz scoring. Sama usługa alertów BIK kosztuje 24 złote rocznie, a rozszerzony pakiet – 99 PLN za rok.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również