Wakacje w pracy, czyli jak zarobić na własnej szkole nurkowania?

373

Jak doskonale wiemy, praktycznie każdy marzy o tym, żeby zarabiać na życie realizując swoje pasje. Połączenie hobby z generowaniem dochodu daje prawdziwe poczucie spełnienia zawodowego. A jeśli dołączylibyśmy do tego jeszcze nadmorskie, upalne miejsce, idealne na długie wakacje? Brzmi to w zasadzie zbyt idealnie, aby mogło się ziścić, prawda?

Okazuje się jednak, że jest to jak najbardziej realne. Zrealizować tę wizję można za pomocą własnej szkoły nurkowania. W końcu coraz więcej osób w Europie wybiera na wakacje nadmorskie, wysokiej klasy kurorty. Ponadto, coraz częściej oprócz wypoczynku na plaży turyści próbują swoich sił w odkrywaniu podwodnego świata. Umiejętności sprawnego poruszania się pod wodą trzeba jednak zdobyć na profesjonalnych kursach organizowanych przez centra nurkowe.

W jaki sposób działa taki biznes? Czy prowadzenie go w Polsce się opłaca? Kto może założyć własną szkołę nurkowania i z jakimi nakładami finansowymi się to wiąże? Przekonamy się poniżej:

Własna szkoła nurkowania – podstawowe informacje Szkoła nurkowania

W Polsce nie ma specjalnych wymogów dotyczących uprawiania nurkowania. Praktykować to zajęcie mogą nawet dzieci powyżej dziesiątego roku życia oraz osoby starsze, jednak wszyscy muszą mieć odpowiedni stan zdrowia uprawniający do schodzenia pod wodę.

Sam kurs nurkowania powinien składać się z części teoretycznej i praktycznej. Należy zapoznać uczestników z zasadami bezpiecznego nurkowania, nauczyć obsługi sprzętu nurkowego oraz znaków umożliwiających porozumiewanie się pod wodą. Trzeba także zapewnić możliwość wydawania certyfikatów potwierdzających zdobyte umiejętności (dających pewne uprawnienia nurkującym), oczywiście po odbyciu kursu i zaliczeniu testów teoretycznych oraz ćwiczeń praktycznych.

Stopnie nurkowe PADI

Podstawowym wariantem jest tutaj szkolenie typu PADI – Profesjonalnego Stowarzyszenia Instruktorów Nurkowania. To największa na świecie organizacja szkolącą płetwonurków. Podstawowy kurs daje możliwość przekonania się na czym polega nurkowanie. Odbywa się on w warunkach basenowych z odpowiednim sprzętem pod nadzorem instruktora.

Podczas bardziej zaawansowanych szkoleń, oprócz tych zajęć, powinno być prowadzone nurkowanie na wodach otwartych (zarówno w kraju jak i za granicą). Stopnie nurkowe PADI, które można uzyskać to:

 • Podstawowy – OWD (Open Water Diver)
 • Zaawansowany – AOWD (Advanced Open Water Diver)
 • Nurek ratownik – RD (Rescue Diver)
 • Mistrz nurkowy – MSD (Master Scuba Diver).

Warto także oferować kursy specjalizacji nurkowych PADI: nurkowanie głębokie, podlodowe, w suchym skafandrze, wrakowe, nocne, fotografii nurkowej czy nawigacji podwodne. Warunkiem koniecznym jest jednak oczywiście posiadanie takich specjalizacji lub zatrudnienie instruktora o tej randze.

Kto może prowadzić szkolenia nurkowe? Szkoła nurkowania

Oczywiście każdy kurs powinien być prowadzony przez profesjonalnego instruktora, dokładnie znającego miejsca, w których szkolenie jest organizowane. Otwierając szkołę nurkowania powinniśmy więc posiadać stopień MSD lub zatrudnić profesjonalistę tej rangi.

Koszty na start

Sprzęt

Szkoła nurkowania musi być porządnie wyposażona. Trzeba założyć, że początkujący nurek nie będzie miał swojego sprzętu, a nawet stroju. Na potrzeby kursów nurkowych potrzebne będzie więc co najmniej 10 kompletów sprzętu, które otrzymają uczestnicy kursu. Na ten asortyment składają się:

 • Maski
 • Rurki
 • Pianki
 • Płetwy i buty do nurkowania
 • Butle tlenowe
 • Pasy balastowe z obciążnikami
 • Automaty oddechowe

Opcjonalny serwis

Oprócz tego dobrze również oferować porządny serwis dla nurków, którzy chcieliby naprawić lub skontrolować używany przez siebie sprzęt. Taka propozycja na pewno znacznie zwiększy koszty podwodnego interesu, a na pewno z czasem będzie źródłem zysków. Należy także zaznaczyć, że sama obecność takich punktów poprawi wizerunek twojego centrum szkoleniowego dla nurków.

Sale i baseny Szkoła nurkowania

Kursy nurkowania dzielą się na część teoretyczną i praktyczną. Duże szkoły mają swoją bazę dydaktyczną w postaci sal wykładowych, basenu, a niekiedy nawet i prywatnej plaży nad jeziorem. Oczywiście na takie luksusy mogą sobie pozwolić doświadczeni już przedsiębiorcy. Początkujący raczej będą musieli postawić na najem lokalu na zajęcia z teorii i większego basenu o minimalnej głębokości 2 metrów na zajęcia praktyczne.

Trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem

W efekcie sam zakup niezbędnego sprzętu sprzętu wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dokładając do tego wszystkie dodatkowe koszty (w tym wynajem basenu o głębokości przekraczającej 2 metry i sali wykładowej), trzeba liczyć się z faktem, że taki biznes może nas kosztować nawet 100 tysięcy złotych. W przypadku chęci wybudowania własnego basenu koszty inwestycyjne znacznie rosną.

Ile można zarobić?

W szkole nurkowania, oprócz lokalizacji, dobrej oferty i wykwalifikowanego personelu, bardzo ważny jest sam cennik. Powinien być skrojony na miarę potencjalnych klientów. Dokładnie trzeba opisać koszty każdej usługi, zarówno dla wypożyczalni, serwisu, jak i samej szkoły. W celu skonstruowania naprawdę ciekawej, ale i opłacalnej propozycji, najlepiej porównać cenniki konkurencji.

Ceny szkoleń Szkoła nurkowania

Dziś standardowe szkolenie dla początkujących kosztuje średnio 1200 złotych, a bardziej specjalistyczne kursy – w tym na nurka ratownika – mogą stanowić wydatek rzędu 1500 czy nawet 2 tysięcy złotych. Warto przy tym określać klientom, co jest wliczone w cenę, żeby uniknąć nieporozumień. Na ogół kursanci są zobowiązani do dopłacania za wypożyczenie niezbędnego sprzętu.

100 kursantów nawet w pierwszym roku działalności?

Szacuje się, że w ciągu całego roku początkująca szkoła nurkowa w Polsce może wyszkolić około 100-120 osób, z czego większość będzie odbywało kursy w okresie od czerwca do września. Nie jest to jednak biznes sezonowy. Po pierwsze, w okresie zimowym mamy w Polsce możliwość prowadzenia szkoleń z nurkowania pod lodem, które wbrew pozorom nie są przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych nurków.

Nie musimy działać tylko w Polsce

Jednak lokalizacja nas w tym biznesie nie ogranicza. Świetnym pomysłem – zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach – jest organizacja szkoleń wyjazdowych, w najcieplejszych regionach wybrzeża Morza Śródziemnego, gdzie typowa wakacyjna pogoda panuje niemal przez cały rok. Wówczas możemy korzystać z wód otwartych i basenu oferowanego przez hotel lub pensjonat, z którym nawiążemy współpracę. Kurs nurkowania

Dzięki temu możemy łączyć pracę z pasją, przebywać w zjawiskowych nadmorskich kurortach… Po prostu poczujemy, że zarabiamy na życie mając przy tym całoroczne wakacje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments