Jak zarabiać na nieruchomościach? Perspektywa inwestycyjna na 2023

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbył się wykład Wojciecha Orzechowskiego – eksperta rynku nieruchomości na temat inwestowania w nieruchomości w Polsce w 2023 roku. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czy na rynku nieruchomości w Polsce jest bańka?

Według UBS Global Real Estate Bubble Index faktycznie w niemal połowie regionów świata mamy bańkę na rynku nieruchomości.

Zbyt wysokie ceny na rynku nieruchomości są dziś zauważalne w krajach rozwiniętych, przede wszystkim w takich metropoliach, jak Toronto, Frankfurt czy Zurych. W Polsce natomiast nieruchomości są wycenione odpowiednio.

Ile lat trzeba pracować, żeby kupić własne mieszkanie w Polsce?

Należy mieć świadomość, że wraz ze wzrostem cen na rynku nieruchomości w Polsce, rośnie średnie roczne wynagrodzenie w naszym kraju.

Z tego powodu typowy wykwalifikowany pracujący mieszkaniec stolicy zaledwie w ciągu sześciu lat może zarobić na przeciętne mieszkanie w okolicy centrum Warszawy. Dla porównania, w Hongkongu wskaźnik ten wynosi aż 25 lat, a w Paryżu – 15.

Czy warto teraz kupić mieszkanie?

Oczywiście obecnie w naszym kraju mamy spowolnienie na rynku nieruchomości, co jest związane z problemami na rynku kredytowym – wzrost stóp procentowych sprawił, że zdolność kredytowa Polaków drastycznie spadła.

Ostatnio jednak Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na obniżenie bufora dla banków, jeśli więc inflacja spadnie, a stopy procentowe się obniżą, rynek kredytowy się uwolni. Czy taki scenariusz jeszcze w tym roku jest możliwy?

Dziś, biorąc pod uwagę optymistyczny scenariusz Rady Polityki Pieniężnej, wydaje się, że tak. Na wzrost popytu na rynku nieruchomości będzie mieć również wpływ rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa.

Co istotne, jednocześnie podaż na rynku nieruchomości przestała rosnąć, dlatego ceny mieszkań już niebawem powinny pójść mocno w górę. Mało tego, także ceny materiałów budowlanych w ubiegłym roku drastycznie wzrosły.

Z tego powodu deweloperzy nie mogli w okresie spadku popytu drastycznie obniżyć cen mieszkań, ponieważ ich działalność przestałaby być rentowna. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że dziś rynek nieruchomości ma ogromny potencjał, co sprawia, że mamy bardzo dogodny moment na zainwestowanie na nim, choćby w jedno mieszkanie.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również