Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? – praktyczne porady

Świnka skarbonka stoi na grzejniku

Jak doskonale wiadomo, mamy obecnie czas, w którym zarówno na świeżym powietrzu jak i w naszych mieszkaniach robi się coraz zimniej. Niestety jednocześnie, przez coraz wyższe koszty ogrzewania, rachunek za utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu będzie mógł nas skutecznie rozgrzać do czerwoności.

Warto zatem pomyśleć o tym, jak w tym roku możemy zaoszczędzić na energii cieplnej. W tym celu przygotowaliśmy zbiór porad, który zostanie zaprezentowany poniżej. Zacznijmy od takiego działania jak:

Uszczelnij okna i drzwi Dom owinięty w szalik

Jakość stolarki okiennej i drzwiowej w wielu budynkach, zwłaszcza tych wznoszonych kilkadziesiąt lat temu często pozostawia wiele do życzenia. Przez wyeksploatowane uszczelnienia wokół drzwi i okien do pomieszczeń dostaje się zimne powietrze.

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie na ogrzewaniu jest po prostu ograniczenie dopływu zimnego powietrza do domu. Aby sprawdzić, gdzie występuje nieszczelność, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, a następnie dokupić uszczelkę i nakleić ją na brzeg futryny, w miejscach powstawania przeciągów.

Jeśli natomiast chcemy pozbyć się wszelkich problemów z przedostawaniem się zimnego powietrza do domu lub mieszkania, możemy również skorzystać z usługi specjalisty posiadającego kamerę termowizyjną. Urządzenie to wskaże, gdzie dokładnie występują nieszczelności.

Nie zakrywaj grzejników i odpowiednio ustaw meble

Drugim najistotniejszym działaniem w celu oszczędzania na energii cieplnej jest pozbycie się kosztownego nawyku zakrywania grzejników. W ten sposób blokujemy ciepło, które wytwarzają kaloryfery.

Warto także pomyśleć o odpowiedniej aranżacji przestrzeni. Zastawianie grzejników ciężkimi meblami czy zasłanianie ich zasłonami lub firankami ogranicza bowiem ilość energii, która jest dostarczana do pomieszczeń. koszty ogrzewania

Warto także pamiętać o tym, że odległość stołów, kanap oraz innych mebli od grzejników powinna wynosić minimum 10 centymetrów. Aby dodatkowo wspomóc dobry odbiór ciepła z kaloryferów, warto zamontować nad nimi szerszy parapet lub dodatkową półkę. W ten sposób ciepłe powietrze powędruje do pomieszczenia, a nie w stronę okna, gdzie się schłodzi.

Krótko i intensywnie wietrz pomieszczenia

Jeśli nie posiadamy rekuperatora, który sam rozprowadza powietrze w naszym domu lub mieszkaniu, warto nabrać prawidłowych nawyków dotyczących otwierania okien, które pozwolą nam na oszczędzanie energii cieplnej.

Z tego powodu powinniśmy wietrzyć jak najkrócej, lecz przy oknach otwartych na oścież. Dzięki temu szybko wymienimy dużą ilość powietrza, jednocześnie nie wychładzając pomieszczenia.

Dlaczego? Zimne powietrze jest bowiem cięższe od ciepłego. Po otwarciu okna opadnie więc ono na podłogę, wzbijając jednocześnie ciepłe powietrze do góry. Nastąpi naturalna cyrkulacja powietrza, czyli ruch konwekcyjny.

Dodatkowo, wietrząc mocno i krótko nie wyziębiamy przedmiotów w naszym domu lub mieszkaniu. To także pomaga utrzymać temperaturę.

Zamontuj ekrany zagrzejnikowe

Zazwyczaj część emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której jest on zamontowany. Aby ten efekt ograniczyć, warto wykorzystać specjalną, magnetyczną folię izolacyjną odbijającą ciepło.

Ekrany zagrzejnikowe działają na zasadzie lustra odbijając nawet 90% energii cieplnej do środka domu i ograniczając straty ciepła uciekającego przez ściany. Dzięki temu ciepło, które jest wytwarzane przez grzejnik, trafi do obiegu i ogrzeje pomieszczenie, a nie ścianę.

Skontroluj działanie wentylacji Wnetylacja

Dla prawidłowego przepływu ciepła bardzo istotna jest dobrze działająca wentylacja. W tym celu należy upewnić się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina i innych elementów dachowych są sprawne i poprawnie zamontowane.

Prawidłowa wentylacja pomaga bowiem w skutecznym odprowadzaniu wilgoci z pomieszczeń, co ma znaczący wpływ na panującą w nich temperaturę. Dodatkowo, warto pomyśleć o zastosowaniu odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli o systemie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Dokonaj przeglądu instalacji grzewczej

W przypadku w zasadzie każdego domu i mieszkania warto wykonać prostą czynność – dobrze wyczyścić grzejniki, ponieważ te, które pokrywa gruba warstwa kurzu grzeją gorzej, a co za tym idzie wpływają na wzrost zużycia energii. Następnie należy je odpowietrzyć. Dzięki temu będą pracować wydajniej.

Ponadto, powinniśmy sprawdzić stan techniczny także wszystkich innych posiadanych urządzeń grzewczych. Powstałe w czasie eksploatacji instalacji zabrudzenia i osady potrafią w znacznym stopniu utrudnić przekazywanie ciepła oraz obniżyć sprawność kotła, jednocześnie zwiększając zużycie paliwa.

Korzystaj z naturalnego źródła ciepła

Rozwiązaniem umożliwiającym oszczędne ogrzewanie mieszkania jest także wykorzystanie sił natury. W ciągu dnia, padające na szyby okienne światło słoneczne w sposób naturalny podnosi temperaturę w pomieszczeniach.

W słoneczne dni warto więc odsłonić firanki i zasłony. Dzięki temu promienie słoneczne będą mieć ułatwiony dostęp do pomieszczeń. W nocy natomiast należy postępować odwrotnie – zasłaniać szyby okienne firankami, zasłonami lub roletami. Wtedy straty ciepła będą mniejsze.

Zamykaj ogrzewane pomieszczenia

Zamiast ogrzewać całe mieszkanie wystarczy, że włączymy kaloryfer tylko w tym pomieszczeniu, w którym przebywamy i zamkniemy drzwi. Ciepło będzie się skuteczniej wtedy utrzymywać, nie mieszając się z zimniejszym powietrzem z innych pokoi. Oszczędności z takiego działania sięgają nawet do 10%.

Zamontuj regulator temperatury

Racjonalne i tanie ogrzewanie domu lub mieszkania wymaga starannego planowania rozkładu temperatur w ciągu dnia, tak byśmy nie musieli płacić za ogrzewanie – choćby wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu, a jednocześnie nie wyziębić domu/mieszkania. Ciepło ubrana kobieta grzeje się w domu zimą

W tym celu warto zainwestować w odpowiedni sterownik lub regulator temperatury, który umożliwi zaprogramowanie działania instalacji grzewczej dla różnych pór doby. Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie sterownika reagującego na zmiany pogody.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments