W poniedziałek 23 maja na kanale REACH4Biznes Izabela Kozakiewicz porozmawiała z Łukaszem Blichewiczem – Prezesem zarządu Grupa Assay, Michałem Stankiem – Prezesem zarządu QValue i Robertem Ługowskim – Partnerem Zarządzającym Cobin Angels, na temat inwestowania małych średnich i dużych kwot w celu ochrony przed inflacją. Oto czego się dowiedzieliśmy:
Łukasz Blichewicz, Michał Stanek i Robert Ługowski o inwestowaniu na polskim rynku
Jak należy podchodzić do inwestowania mając na to przeznaczone 10 000, jak 50 000, a jak 150 000 PLN?
Kwota będzie determinowała tylko i wyłącznie jak bardzo można portfel zdywersyfikować. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pieniędzy jesteśmy na dobrą sprawę w stanie zaryzykować, z jaką stratą jesteśmy w stanie sobie poradzić.
Na ogół, im więcej oszczędności posiadamy, tym większe ryzyko powinniśmy być w stanie podjąć. Dla przykładu – jeśli 50 tysięcy złotych przeznaczone na inwestycje, stanowi dla nas niewielką część odłożonego kapitału, możemy postawić na bardziej ryzykowne aktywa. Jeżeli natomiast stanowi większość, prawdopodobnie zdecydujemy się na najbezpieczniejsze instrumenty, o najniższej potencjalnej stopie zwrotu. Przy każdej z tych kwot należy jednak postawić na dywersyfikację.
Jakie obecnie mamy trendy w crowdfundingu?
Emitenci w ciągu ostatnich 3 miesięcy wycofali się z crowdfundingu, w obawie przed obecną sytuacją geopolityczną. Pokazuje to, że nasz rynek dopiero się uczy inwestowania, jest bardzo ostrożny. Inwestorzy również wstrzymali swoje inwestycje w Polsce. Ogólnie nadal jednak w crowdfundingu panuje kierunek B2C, emitentami osiągającymi największe sukcesy są spółki posiadające produkty, których konsumentami mogą być – i często są – inwestorzy.
Istotnym trendem jest także perspektywa debiutu spółki na rynku NewConnect. Praktycznie każdy emitent składa obecnie taką deklarację, ponieważ inwestorzy muszą po prostu mieć wizję wyjścia z inwestycji – a żadnego rynku wtórnego dla crowdfundingu nadal w Polsce nie ma, choć wkrótce ma się pojawić.
Jaką kwotę inwestorzy przeznaczają dziś na zakup akcji w ramach crowdfundingu?
Średni ticket transakcyjny w crowdfundingu na platformie Crowdway wynosi poniżej 5 tysięcy złotych. Średni wiek inwestora przekracza natomiast 30 lat. Są to więc świadomi inwestorzy.
Czy NewConnect jest dobrym rynkiem do ulokowania kapitału rzędu 10 000 lub nawet 50 000 zł?
Rynek NewConnect jest nadal niewielkim, spekulacyjnym parkietem, który jednak cały czas rośnie i dojrzewa. Na tym rynku zarabia się jednak głównie przed debiutem – sprzedając swoje akcje po IPO. Warto jednak zwrócić uwagę na spółki o wysokim potencjale, które zmierzają z NewConnect na główny parkiet GPW, ponieważ w przyszłości mogą w nie zainwestować również inwestorzy instytucjonalni.
Jak szukać “perełek” na rynku NewConnect?
W pierwszej kolejności nie należy patrzeć tylko na produkt, jego potencjał i innowacyjność, ale również na zespół, który za nim stoi i jego strategię, jaką ona ma strategię finansową. Nie wolno także zapominać o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Jak oszacować ryzyko inwestycyjne w przypadku takich startupów?
Inwestor indywidualny w zasadzie nie ma możliwości miarodajnego oszacowania takiego ryzyka. Tym zajmują się fundusze Venture Capital i sieci Aniołów Biznesu. Inwestor indywidualny powinien więc dywersyfikować swój portfel, ponieważ ryzyko zawsze będzie wysokie. Ponadto, w przypadku większego kapitału, warto zawsze postawić na inwestycję w biznes, na którym się znamy, dzięki czemu możemy być w stanie samodzielnie choć trochę ocenić jego potencjał.
Jak szukać inspiracji do szukania okazji inwestycyjnych?
Przede wszystkim trzeba najpierw zacząć inwestować, zaryzykować pewną ilość swoich środków. Następnie musimy ewoluować jako inwestorzy, będziemy mieć coraz więcej pomysłów, zainteresujemy się różnymi instrumentami inwestycyjnymi… Musimy po prostu samodzielnie podjąć decyzję o inwestowaniu, a następnie zdobywać doświadczenie. Warto także rozmawiać z innymi inwestorami, Aniołami Biznesu, ale i samymi startupami – powinno nas to zainspirować do inwestycji.
Jakie są obecnie najciekawsze branże na polskim rynku, w kontekście inwestycji?
W przyszłym roku powinien być to gaming – gdy na rynek wejdą kolejne duże premiery. Ponadto, obecnie duży potencjał mają spółki wartościowe i surowcowe. Warto jednak zwrócić również uwagę na nowe technologie i modne branże – jak branża konopna i alkoholowa. Ogromny potencjał mają również branża magazynowania energii oraz startupy z branży medycznej – przede wszystkim z sektora digital health.
Już 2 czerwca 2022 zapraszamy na event Reach4Biz Meetup.
Kinoteka (PKiN), Warszawa Start: 8:30
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.