Jak zaczynał Warren Buffett?

najlepsi inwestorzy
Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett gestures during an interview with Liz Claman on the Fox Business Network in Omaha, Neb., Monday, May 5, 2014. The annual Berkshire Hathaway shareholders meeting concluded over the weekend. (AP Photo/Nati Harnik)
najlepsi inwestorzy
Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett gestures during an interview with Liz Claman on the Fox Business Network in Omaha, Neb., Monday, May 5, 2014. The annual Berkshire Hathaway shareholders meeting concluded over the weekend. (AP Photo/Nati Harnik)

Warren Buffett – czwarty najbogatszy człowiek świata według zestawienia Forbes. Absolutny wzór do naśladowania, którego każdy ruch śledzą miliony inwestorów na całym świecie. Nic dziwnego, skoro w ten sposób zarobił już ponad 66 miliardów dolarów amerykańskich. Nazywany jest “Wizjonerem z Omaha”. To właśnie z tego miasta pochodzi, a co więcej znajduje się tam siedziba Berkshire Hathaway – holdingu, którego prezesem i głównym akcjonariuszem jest Buffett.

Znany jest z zamiłowania do inwestowania w wartość, co oczywiście przekłada się na długoterminową technikę handlu oraz przekonania do analizy fundamentalnej. Oznacza to, iż nie bazuje na aktualnych trendach, lecz dokładnie weryfikuje kondycję finansową spółki, porównuje do jej konkurencji, a nawet całego sektora gospodarczego. Kieruje się również prostą zasadą – inwestuje tylko w takie spółki, które rozumie. Jak jednak wyglądały jego początki?

Warren Buffett – początki wielkiego inwestora

Warren Buffett urodził się w 1930, a więc w roku, w którym na rynkach panowała Wielka Depresja. Jego ojciec był maklerem i prawdopodobnie z tego powodu już jako młodzieniec na poważnie zainteresował się giełdą papierów wartościowych. Pierwsze akcje nabył już w wieku 11 lat, czyli jeszcze zanim Stany Zjednoczone dołączyły do II Wojny Światowej.

Rok później przeniósł się z rodzicami do Waszyngtonu. Tam zajął się roznoszeniem gazet i w ten sposób zarabiał 175 dolarów miesięcznie. Pieniądze wydawał choćby na zakup kilku maszyn do flippera, które następnie rozstawił w okolicznych restauracjach i punktach usługowych. W wieku 14 lat był już posiadaczem działki w Nebrasce mierzącej 40 akrów. Podobno właśnie już w czasach młodzieńczych wywróżył sobie, że musi zostać milionerem jeszcze przed ukończeniem trzydziestego roku życia.

Po ukończeniu szkoły średniej wybrał się na studia. Rozpoczął je w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, lecz przeniósł się do szkoły biznesu na Uniwersytecie Nebraski. Tytuł magistra nauk ekonomicznych uzyskał z kolei w Columbia Business School na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Zdecydował się na kontynuowanie swojej nauki właśnie tam po przeczytaniu książki “Inteligentny Inwestor” Benjamina Grahama. Pracował on tam jako wykładowca i szybko stał się mentorem Buffetta.

Po ukończeniu studiów przez trzy lata Warren Buffett pracował w przedsiębiorstwie brokerskim ojca. Następnie otrzymał propozycję pracy dla Benjamina Grahama w Graham-Newman Corporation. Oferował on roczną pensję na poziomie 12 tysięcy dolarów, co było wtedy trzykrotnością mediany zarobków przeciętnej amerykańskiej rodziny. Buffett oczywiście na tę propozycję przystał.

Pierwsze dwa lata w spółce ukształtowały jego podejście do finansowania. Znajdował się także już wtedy na dobrej drodze do gromadzenia swojego bogactwa. Zanim ukończył 26 lat jego majątek wynosił już 140 tysięcy USD. W tym samym roku (1956) Graham-Newman Corporation jednak rozpadło się, a mentor Buffetta, który wtedy był w wieku 61 lat doszedł do wniosku, że najwyższy czas odejść na emeryturę.

Nasz bohater wrócił więc do rodzinnego miasta Omaha i kupił dom za 31,5 tysiąca $ – co ciekawe mieszka w nim do dziś i uważa go za jedną ze swoich najlepszych inwestycji. W tym samym czasie założył również powierniczą spółkę komandytową. Znalazł wtedy siedmiu komandytariuszy, którzy wnieśli do niej kapitał przekraczający 100 tysięcy dolarów. Przez następne trzynaście lat spółka pomnażała go w imponującym tempie 29,5% rocznie.

Z tego powodu w 1962 roku oficjalnie był już milionerem. Zdecydował się wtedy na kolejny bardzo istotny krok. Wykupił firmę tekstylną będącą wtedy na skraju upadłości. Nosiła ona nazwę Berkshire Hathaway. Zdecydował się ją przebranżowić na holding inwestycyjny i w takiej formie znamy ją do dziś, a Buffett wciąż jest jej prezesem i głównym akcjonariuszem. Przez taki ruch, poszerzył on swój zakres działalności i wyruszył na podbój rynku kapitałowego. Pięć lat później jego majątek przekroczył już sumę 100 milionów dolarów.

Interesują Cię dalsze losy “Wizjonera z Omaha”? Pełną historię życia i zasady biznesowe, którymi kieruje się Warren Buffett znajdziesz tutaj.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments