Jak zacząć w nieruchomościach w tych ciekawych czasach?

Udostępnij

Jak osiągnąć sukces w nieruchomościach? Na co zwracać uwagę przy inwestowaniu w nieruchomości przy tak zmiennym otoczeniu gospodarczym? Co się dzieje z Bezpiecznym Kredytem 2%?

Na te tematy w 58. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu “RTG Nieruchomości” Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli porozmawiał z Radosławem Musiałem – prawnik, pośrednik i zarządca nieruchomości.

Czym zajmuje się Radosław Musiał?

Radosław Musiał już od 18 lat zajmuje się nieruchomościami – i to bardzo szeroko, działa w sektorze deweloperskim, zarządza najmem, a także flippuje nieruchomościami i pośredniczy w ich sprzedaży.

Jak to się stało, że Radosław Musiał wylądował w nieruchomościach?

Wszystko zaczęło się od tego, że gdy Radosław Musiał poznał swoją obecną żonę, to pracowała ona jako pośrednik nieruchomości, więc on też postanowił zostać pośrednikiem. Następnie zaczęli oni działać w tym biznesie razem, i tak już pozostało.

Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości

Przez 18 lat swojej obecności w branży nieruchomości, Radosław Musiał nie dostrzegł żadnego prawdziwego kryzysu na tym rynku – przynajmniej na obszarze Śląska, gdzie on operuje. Oczywiście zdarzały się wzloty i upadki oraz zamrożenia, ale realnego kryzysu nie było.

Warto przy tym zauważyć, że w ostatnich latach powstało bardzo dużo spółek deweloperskich, które po prostu potraktowały tę działalność jako sposób na przerzucenie środków zarobionych w swoim głównym biznesie. W ostatnim czasie, spółki te po prostu wycofały się z rynku.

Ponadto, za zamrożenie na rynku nieruchomości odpowiadał Bezpieczny Kredyt 2 procent. Po ogłoszeniu tego programu konsumenci wstrzymywali się bowiem z zakupem mieszkania aż do wejścia w życie tego produktu. Dziś na rynku nieruchomości mamy natomiast ożywienie.

Co z Bezpiecznym Kredytem 2%?

Bezpieczny Kredyt 2 procent to z całą pewnością produkt, który ucieszył wielu konsumentów. Należy jednak zauważyć, że program ten posiada tak wiele warunków w stosunku do tego, kto może być jego beneficjentem, iż na dobrą sprawę nie zmienił on zbyt wiele na rynku.

W efekcie, produkt ten przede wszystkim wywołał gwałtowny wzrost popytu, który z kolei spowodował obecnie wzrost cen na rynku nieruchomości. Inną konsekwencją jest zaś wydłużenie czasu udzielenia decyzji kredytowej przez bank.

Jak zacząć biznes deweloperski?

W pierwszej kolejności warto popracować przynajmniej rok jako agent nieruchomości lub outsourcer wyszukujący mieszkania dla flipperów. To pozwoli nam się nauczyć obcowania z nieruchomościami mieszkaniowymi, poznamy również nieruchomości w naszym mieście oraz dowiemy się jakie mieszkania preferują konsumenci.

W branży deweloperskiej warto zacząć od mniejszej inwestycji – takiej jak bliźniak czy mały dom szeregowy. Taka nieruchomość będzie bowiem mniej kapitałochłonna, co oznacza, iż łatwo taką inwestycję doprowadzić do końca – i to z dobrą stopą zwrotu. Będzie to stanowiło dla nas także dobry trening przed przeprowadzeniem większej inwestycji.

Jaka była pierwsza inwestycja deweloperska Radosława Musiała?

Pierwszą inwestycją deweloperską Radosława Musiała był właśnie bliźniak, miało to miejsce w latach 2007-2008. Nie była to jednak standardowa inwestycja – Radosław Musiał postanowił, że sprzeda tylko połowę bliźniaka, a w drugiej jego części sam zamieszka. Inwestycja ta była udana i po latach okazała się bardzo pomocna.

Jak nauczyć się inwestować w nieruchomości?

Dziś w zasadzie wszystkie formy edukacji dostępne w sieci są bezpłatne. Dzięki oglądaniu webinarów i uczestniczeniu w szkoleniach oraz konferencjach online można uniknąć wielu poważnych błędów.

„Nie trzeba na wszystkim się znać, żeby zacząć zarabiać na nieruchomościach!”

Osoba działająca w sektorze nieruchomości nie jest w stanie być ekspertem w każdym obszarze niezbędnym do prowadzenia swojego biznesu, gdyż musiałaby być architektem, geodetą, planistą, urbanistą, prawnikiem, księgowym, doradcą podatkowym, designerem wnętrz, inżynierem budownictwa, glazurnikiem, malarzem, doradcą finansowym, a także ekspertem od strategii biznesowych oraz BHP.

W praktyce, najbardziej wartościowa wiedza z tych wszystkich dziedzin przychodzi dopiero wraz z doświadczeniem.

Jak wygląda praca dewelopera?

Okazuje się, że działalność deweloperska to w pierwszej kolejności biznes menedżerski. Deweloperem jest bowiem osoba zarządzająca spółką deweloperską. Najistotniejsze są zatem umiejętności miękkie, gdyż trzeba współpracować z inwestorami, bankiem, pracownikami oraz partnerami współpracującymi z naszym biznesem.

Szkolenia z inwestowania w nieruchomości

Każdej jesieni w Polsce odbywa się bardzo dużo szkoleń i konferencji dotyczących inwestowania w nieruchomości. Radosław Musiał bierze udział jako prelegent w wielu z nich, jest także członkiem Klubu Dewelopera, w ramach którego także odbywa się wiele cykli różnego rodzaju szkoleń, kursów i warsztatów.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również