Jak wybrać kredyt gotówkowy? Czynniki wpływające na wybór oferty

78
kredyt gotówkowy

Co to takiego kredyt gotówkowy i na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszej pożyczki? Sprawdź, którym elementom musisz się przyjrzeć, aby wybrać najlepszą ofertę!

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jeden z typów kredytu konsumenckiego. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, kredyt ten rzadko przyznawany jest faktycznie w gotówce – najczęściej udzielany jest on w formie przelewu na wskazane konto. O kredyt gotówkowy możesz ubiegać się w banku, a także innych instytucjach, wystarczy złożyć stosowny wniosek, co zrobisz nawet bez wychodzenia z domu – wystarczy dostęp do internetu. Kredyt gotówkowy to bez wątpienia jeden z najczęściej udzielanych kredytów i zawsze jego zaciągnięcie podlega opłacie – choć może być ona różnie obudowana. Co równie ważne, kredyt gotówkowy nie jest kredytem celowym, co znaczy, że możesz go przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Ubiegając się o kredyt, nie musisz nawet wskazywać, w jakim celu potrzebujesz pieniędzy. W praktyce zatem kredyt gotówkowy zaciągany jest w różnorodnych celach i sytuacjach.

Jaki kredyt wybrać?

Aby podjąć jak najlepszą decyzję, warto zastanowić się, jak wybrać kredyt gotówkowy. Tak naprawdę pierwszym krokiem nie jest nawet przeglądanie dostępnych możliwości, lecz zastanowienie się, jakiej kwoty tak naprawdę potrzebujesz. Pamiętaj, że kredyt gotówkowy trzeba przecież spłacić, dlatego nie przeszacuj kwoty, którą potrzebujesz – wtedy bowiem spłata zobowiązania stanie się znacznie trudniejsza. Zastanów się także, w jakim czasie będziesz w stanie spłacić kredyt. Następnie sprawdź, jaką zdolnością kredytową dysponujesz. To na jej podstawie bank stwierdzi, czy może pożyczyć Ci określoną we wniosku kwotę. Swoją zdolność kredytową możesz wstępnie oszacować, korzystając z jednego z internetowych narzędzi.

Dochodzimy do etapu przeglądania propozycji ze strony banku. Bardzo korzystne jest także porównywanie ofert. Do najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, zalicza się oprocentowanie kredytu, okres jego spłaty, dodatkowe opłaty oraz ewentualne promocje, jeśli takowe się pojawią. Niezwykle ważne jest też to, że do kluczowych wskaźników kredytu zalicza się rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Nie zapomnij też o detalach – w końcu diabeł tkwi w szczegółach. Bardzo dokładnie przeczytaj umowę kredytową i upewnij się, że rozumiesz wszystkie swoje zobowiązania, a do tego jesteś w stanie im sprostać. W razie jakichkolwiek pytań możesz skontaktować się z doradcą kredytowym, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Jaki powinien być dobry kredyt gotówkowy?

Nie da się oczywiście wskazać pojedynczego, najlepszego kredytu gotówkowego. Można natomiast zdefiniować parametry, którymi korzystna propozycja powinna się charakteryzować. Dlatego też przeglądając dostępne kredyty gotówkowe, zwróć uwagę na następujące elementy:

  • niskie oprocentowanie – to najważniejszy czynnik wpływający na całkowity koszt kredytu. Im niższe będzie oprocentowanie Twojego kredytu, tym mniej zapłacisz za cały kredyt,
  • niska marża banku – najlepiej porównać oferty od kilku banków, aby w ten sposób dotrzeć do propozycji o najniższej marży,
  • brak ukrytych opłat – czasem niektóre instytucje stosują bardzo niskie oprocentowanie czy prowizję, jednocześnie nadrabiając wysokimi, ukrytymi opłatami. Może to być np. opłata za udzielenie kredytu, prowizja za wcześniejszą spłatę czy opłaty za obsługę rachunku. Wszystkie te opłaty muszą być jasno i przejrzyście określone w umowie kredytowej,
  • elastyczność spłat – nie chodzi tu oczywiście o opóźnienia w spłacie, lecz bezproblemową możliwość nadpłaty kredytu lub całkowitą, wcześniejszą spłatę kredytu.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments