Planowanie wydatków na podstawie naszych przychodów to bardzo ważna kwestia w każdym gospodarstwie domowym. Nie bez powodu duże firmy, a nawet państwa mają budżety sporządzone w horyzoncie rocznym i miesięcznym. Dlaczego budżet domowy jest ważny, jak i gdzie go zaplanować i uporządkować?
Czym jest domowy budżet?
Z definicji budżet to zestawienie przychodów i rozchodów. Możemy usłyszeć między innymi o budżecie państwa czy budżecie firmy, ale tworzenie i planowanie budżetu jest równie ważne dla każdego gospodarstwa domowego. Wspiera zarządzanie finansami, dzięki niemu jesteśmy w stanie dobrze zaplanować, na co wydajemy pieniądze. Budżet domowy może być roczny lub miesięczny, jednak zdecydowanie częściej stosuje się ten drugi.
W planowaniu budżetu domowego uwzględnia się przychody, które są regularne i nieregularne. W przypadku tych pierwszych mówimy między innymi o comiesięcznej wypłacie, a nieregularne mogą być premie, spadek, darowizna, wygrane, ale także przychody pochodzące z inwestycji.
Budżet domowy może mieć różny charakter, który zależny jest od tego, jak wyglądają nasze przychody w porównaniu z wydatkami. Jeżeli wydatki równe są z przychodami, mówimy o budżecie zrównoważonym. W sytuacji, kiedy wydatki przekraczają nasze przychody, budżet charakteryzuje się deficytem, który trzeba zapełnić przykładowo przez wzięcie pożyczki lub kredytu. Jeśli wydatki są mniejsze niż przychody, mówimy o budżecie z nadwyżką, która generuje nam oszczędności. Jednak dlaczego warto planować domowy budżet? Dowiesz się w dalszej części artykułu.
Dlaczego warto planować budżet domowy?
Dużo mówi się o tym, że budżet domowy jest ważny, jednak nadal wiele osób rezygnuje zarządzania swoimi finansami i nie obserwuje swoich przychodów i rozchodów. Dzięki budżetowi domowemu możemy zaobserwować, na co wydajemy pieniądze i jakie mamy wpływy. Możemy ustalić, ile środków przeznaczamy na poszczególne rzeczy i zapanować nad nimi.
Budżet domowy pomaga zaobserwować, na co nas stać i dzięki temu ze spokojem przeznaczyć na to pieniądze. Dzięki niemu mamy szansę zaoszczędzić pieniądze na to, na czym tak naprawdę nam zależy. Obserwując wydatki, zrozumiemy, gdzie wydajemy pieniądze, mimo że dana rzecz lub usługa wcale nie jest dla nas tak istotna.
Planując i zarządzając swoimi finansami, możemy lepiej poznać samych siebie. To, na co wydajemy pieniądze, mówi nam sporo o naszych własnych potrzebach. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu planowaniu budżetu domowego możemy znaleźć środki na swój rozwój, ale również dać dobry przykład dzieciom. Naukę zarządzania finansami warto wprowadzać od najmłodszych lat, ponieważ będzie to bardzo pomocne w dorosłym życiu naszych podopiecznych. Jednak od czego zacząć planowanie budżetu domowego i jak go uporządkować? Podpowiemy w dalszej części artykułu.
Jak uporządkować budżet domowy?
Gospodarstwo domowe generuje pewne stałe i zmienne wydatki. Podobnie jest z przychodami. Zwykle mamy stały dochód, który co miesiąc wpływa na nasze konto, jednak czasem możemy liczyć na dodatkowe środki, których się nie spodziewamy. Porządkowanie budżetu domowego należy zacząć od:
- wypisanie miesięcznych stałych wpływów — wynagrodzenie z umowy o pracę, wpływy z działalności gospodarczej lub dodatkowych zajęć zarobkowych, wpływy z wynajmu nieruchomości, stypendia
- wypisanie miesięcznych i rocznych wpływów, których wysokość może nie być pewna — zwrot z podatku, odsetki z lokat lub inwestycji, premie okresowe.
Bardzo istotne jest określenie, jakie mamy wpływy w danym okresie. Warto pamiętać, że część naszych wpływów może nie być pewna i je należy potraktować, jako prognozowane. Następnie konieczne jest określenie naszych wydatków. Należy uwzględnić w nich:
- wydatki stałe — opłaty za mieszkanie lub dom, media, raty kredytów, ZUS, składki na ubezpieczenia, stałe subskrypcje, przedszkole dla dzieci i zajęcia dodatkowe
- wydatki zmienne — można w nich umieścić wydatki okresowe, których wysokości nie jesteśmy pewni. Należ w nich umieścić takie rzeczy jak żywność, sport i zdrowie, rozrywka, odzież.
Poza planowaniem miesięcznego budżetu warto uwzględnić wydatki roczne. Między innymi możemy pomyśleć w nich o urodzinach, świętach i wydarzeniach, które generują dodatkowe koszty. W perspektywie rocznej trzeba także uwzględnić większe inwestycje, które są nieregularne, jak zakup samochodu, nowego sprzętu RTV i AGD lub wyjazd na wakacje. Jednak gdzie najlepiej planować domowy budżet tak, żeby był uporządkowany i czytelny? Podpowiemy w dalszej części artykułu.
Gdzie najlepiej zaplanować domowy budżet?
Jest parę sposobów na planowanie domowego budżetu. Możemy zrobić to pisemnie w specjalnie przeznaczonym do tego notatniku, jednak jest coraz więcej zwolenników planowania przychodów i rozchodów w arkuszach kalkulacyjnych. Głównie dlatego, że w dowolnej chwili możemy w nich coś pozmieniać bez konieczności kreślenia po kartce.
Inną alternatywą, którą coraz więcej osób stosuje, są aplikacje na telefon. Dzięki nim możemy w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca zmienić pewne rzeczy w naszym budżecie domowym. Dodatkowo jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować wydatki i wpisywać je w tej samej chwili, podobnie jak nasze przychody. Tego typu aplikacje mają możliwość tworzenia wykresów, które w obrazowy sposób pokażą nam bilans przychodów i rozchodów.
Dla wielu osób zarządzanie finansami jest przykrym obowiązkiem i po podjęciu się stworzenia budżetu domowego, szybko rezygnują z planowania go regularnie. Mimo wszystko warto się tego nauczyć. Budżet domowy pozwala zoptymalizować nasze wydatki, a w dłuższej perspektywie uczy nas lepszego planowania wydatków. Dzięki obserwacji przychodów i rozchodów jesteśmy w stanie z czasem zaoszczędzić lub zdecydować się na pozyskanie dodatkowego źródła dochodów.
Domowy budżet pozwala zapanować nad wydatkami
Zarządzanie finansami jest czymś, czego warto się nauczyć. Planowanie budżetu jest bardzo istotne, w końcu nie bez powodu tworzy się budżet państwa czy firmy. Zarządzanie finansami w gospodarstwie domowy pozwala stwierdzić, jaki charakter mają nasze wydatki. Budżet domowy może być zrównoważony, posiadać deficyt lub nadwyżkę.
Planowanie budżetu domowego należy zacząć od wypisania przychodów regularnych i nieregularnych. Między innym uwzględniamy w nich comiesięczną wypłatę, wpływy z wynajmu nieruchomości, premie okresowe, zwrot z podatków, oprocentowanie z lokat i inwestycje. Następnie należy wypisać, na co wydajemy pieniądze. Wydatki podobnie, jak przychody mogą być stałe lub zmienne. Do regularnych wydatków zaliczamy opłaty za dom lub mieszkanie, subskrypcje i media. Wydatki zmienne to przede wszystkim pieniądze przeznaczane na żywność, sport i zdrowie, rozrywkę czy odzież.
Jest wiele sposobów na planowanie budżetu. Część osób może zdecydować się na zarządzanie finansami w specjalnie przeznaczonym do tego notatniku i ręcznie zapisywać przychody oraz rozchody. Alternatywą dla manualnego planowania budżetu są arkusze kalkulacyjne lub aplikacje stworzone specjalnie do tego celu. Warto zadbać o zarządzanie finansami, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie zaobserwować ile i na co wydajemy. Dzięki budżetowi domowemu łatwiej możemy zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na naprawdę istotne dla nas cele.