Jak stawianie sobie wyzwań pomaga w osiągnięciu sukcesu?

499

Co sprawia, że ludzie odnoszą spektakularne sukcesy? Niektórzy stwierdzą, że to zależy od szczęścia. Inni uważają, że należy mieć znajomości, aby coś wielkiego osiągnąć. Pojawiają się także głosy, że trzeba w pewnym momencie wyjść ze strefy komfortu i otworzyć się na nowe możliwości, aby cały czas się rozwijać i osiągać swoje cele.

To właśnie ta trzecia odpowiedź jest z reguły najbliższa prawdzie. Powodzenie w życiu, biznesie czy relacjach z ludźmi w dużej mierze zależy od posiadania celów, chęci rozwoju i szukaniu możliwości, by uzyskać jak najlepsze możliwe rezultaty w tym, na czym nam zależy. Warto porównać to do gry wideo. Gdy grając w daną produkcję musimy przechodzić kolejne poziomy i zdobywać punkty doświadczenia, nierzadko gotowi jesteśmy poświęcić całe godziny, żeby nawet dużym wysiłkiem rozwinąć potrzebne umiejętności, znaleźć najskuteczniejsze sposoby na mierzenie się z danymi wyzwaniami.

Podobnie sprawa wygląda w realnym życiu. Tam również dzięki odpowiedniemu nastawieniu możemy awansować na inny poziom. Musimy po prostu ciągle się rozwijać. Problem stanowi natomiast fakt, że w życiu – w przeciwieństwie do gier wideo – sami musimy sobie stawiać wyzwania. Jakie dokładnie korzyści przynosi takie działanie? W jaki sposób możemy dzięki niemu osiągnąć sukces? Przekonamy się poniżej:

Dlaczego stawianie sobie wyzwań to niezbędny krok do osiągnięcia sukcesu? Grafika przedstawiająca kobietę stawiającą sobie ambitne wyzwania

Dzięki wyzwaniom stajemy się lepsi, zdobywamy doświadczenie, pojawia się w naszym życiu również większa pewność siebie i zdrowa samoocena. Odważnie patrzymy w górę, cały czas pragniemy się rozwijać. Stawianie sobie wymagań jest niczym innym jak robieniem kolejnych kroków i pokonywaniem coraz to wyższych szczebli na drabinie rozwoju – bez znaczenia czy mówimy o życiu zawodowym, czy o prywatnym. W każdej dziedzinie znaczenie ma głód nowej wiedzy, zastosowanie jej w praktyce i chęć wyjścia poza dotychczasowe granice.

Każdy dobry biznesmen wie, że za jego sukcesem stoi ciągłe samodoskonalenie się, szukanie możliwości do rozwijania biznesu i podejmowanie wyzwań. Również każdy wielki sportowiec jest świadomy, iż aby stać się jednym z najlepszych, musi od siebie więcej wymagać, trenować więcej niż inni i mieć ambitne cele.

Do wyzwań trzeba mieć odpowiednie nastawienie

Trzeba jednak mieć przy tym świadomość, że każde postawione sobie wyzwanie można przezwyciężyć. Potrzebny nam do tego jest dobry sposób i wytrwała praca, czyli krótko mówiąc – odpowiednie nastawienie. Musimy odczuwać ciągłą potrzebę rozwoju.

Badania profesor Uniwersytetu Stanforda

Wpływ tego typu podejścia do wyzwań na osiąganie sukcesów zarówno w nauce, jak i w sporcie, a nawet relacjach międzyludzkich, badała profesor Uniwersytetu Stanforda – Carol Dweck. W czasie swoich wieloletnich prac nad tym zagadnieniem i praktyki nauczycielki akademickiej zebrała ona dane poświadczające to, że wyznaczanie sobie wyzwań i nastawienie na ciągły rozwój zwiększa szanse na sukces i umożliwia pełniejsze wykorzystanie życiowego potencjału.

Co więcej, jak wynika z badań profesor Carol Dweck, samo zapoznanie się z informacjami o tym, jak działa nasz mózg, jak połączenia neuronowe rozwijają się i stają silniejsze za każdym razem, kiedy się uczymy i poprawiamy swoje błędy, wpływa na nasze nastawienie – czyli w praktyce zwiększa zaangażowanie w realizację swoich wyzwań i odporność na trudy codzienności.

Jakie w praktyce korzyści przynosi stawianie sobie wyzwań? Grafika prezentująca osiągnięcie sukcesu dzięki przezwyciężaniu wyzwań

Narzucanie sobie wyzwań i nastawienie na ciągły rozwój wpływają na praktycznie wszystkie aspekty naszego życia. Sprawiają one, że zupełnie inaczej korzystamy z tego, co jest nam dane. Dla przykładu, kiedy ponosimy porażkę, już nie staramy się jej ukryć, nie pozwalamy się jej przygnębić, ani nie unikamy wymagających dla nas działań, aby nie musieć obawiać się kolejnej klęski.

Zamiast tego zastanawiamy się, z czego wynika to niepowodzenie. Czy to kwestia poświęcenia zbyt małej uwagi, wyboru nieskutecznej metody działania czy może braku wystarczających danych? Po prostu dogłębnie analizujemy sytuację, szukamy przyczyn dlaczego tak się stało, a następnie wyciągamy właściwe wnioski, dzięki czemu jesteśmy już znacznie bliżsi osiągnięcia sukcesu, uczymy się na błędach.

Stawianie sobie wyzwań to jedyna droga do realizacji pełni swojego potencjału, osiągnięcia życiowych sukcesów, bycia absolutnie najlepszą wersją siebie. Takie działanie i ciągły rozwój zdecydowanie wymaga wychodzenia ze swojej strefy komfortu. W innych przypadkach przestajemy marzyć, kreować swoją przyszłość, czy realizować swoje cele.

Jakie wyzwania w największym stopniu pomagają nam w osiąganiu sukcesów?

Jeśli będziemy przed sobą stawiać właściwe wyzwania, motywacja do ciężkiej pracy, pokonywania przeszkód, podwyższania swoich umiejętności i samodoskonalenia się powinna pojawić się sama. Cele same w sobie muszą być wymagające, ale i atrakcyjne, a ich realizacja, choć okupiona ciężką pracą, to przyjemnością i ważną częścią życia, która niesie ze sobą poczucie zadowolenia i satysfakcji, a także ciągły intensywny rozwój.

Szersza perspektywa popłaca

Stawiając sobie wyzwania, miejmy na względzie szerszą perspektywę. Sprecyzujmy jakiego sukcesu pragniemy w naszym życiu. Szukajmy możliwości do rozwoju w obszarach, które mają dla nas fundamentalne znaczenie. To pozwoli nam skoncentrować się na tym, co najważniejsze i osiągać sukcesy w dziedzinach kluczowych dla naszego poczucia spełnienia.

Wyobraźmy sobie, że stawiane przez nas wyzwania stanowią misję naszego życia. misję swojego życia. Jaki sukces pragniemy osiągnąć? Z czego byśmy chcieli być dumni za kilka miesięcy, rok czy może nawet kilkanaście lat? Co ma być główną treścią naszego życia? Jakie mamy życiowe zadania do spełnienia? Ostatecznie, to wyłącznie my sami wiemy co mogłoby stać się sensem naszego życia. Z tego powodu wyzwania musimy sobie stawiać samodzielnie i nie ustawać w próbach ich pokonywania. Wymagając od siebie wiele i ciągle się rozwijając, prędzej czy później osiągniemy sukces.

Podsumowanie Plakat motywujący by nie uciekać od wyzwań, tylko je przezwyciężać

Stawianie sobie wyzwań jest więc jednoznacznie pozytywnym działaniem. Jak zostało już powyżej wyjaśnione, istnienie silny związek pomiędzy naszymi oczekiwaniami a rezultatami, jakie udaje nam się osiągnąć. Obawa, że poniesiemy kolejną porażkę bywa zatem paraliżująca i często sprawia, że nasze najgorsze przewidywania się spełnią. Stawiając swoje wyzwania, myślmy więc pozytywnie i wierzmy w swoje umiejętności, dążmy do ciągłej poprawy naszych wyników, niezależnie od tego z jakiego obszaru jest nasz cel do zrealizowania. Nie zapominajmy również by stale monitorować swoje postępy i patrzeć na nie z dystansu. W ten będziemy wiedzieć czy nie zboczyliśmy z kursu.

Każde pokonanie postawionego sobie wyzwania jest niezwykle pozytywnym doświadczeniem, które buduje nasze poczucie kompetencji i pewność siebie. Mamy wtedy namacalny dowód, że ciągle się rozwijamy. Nie należy jednak spoczywać na laurach. Gdy już uporamy się z jednym wyzwaniem, niezwłocznie powinniśmy postawić sobie kolejne. Tylko w ten sposób będziemy na najlepszej drodze do osiągnięcia wielkiego życiowego sukcesu. Co więcej, ta podróż będzie wtedy wyjątkowo przyjemna, a poradzenie sobie z każdym wyzwaniem będzie dostarczało ogromnej satysfakcji. Dzięki temu bezdyskusyjnie będziemy cały czas najlepszymi wersjami samych siebie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments