Biuro podróży: jak je sprawdzić przed wyjazdem?

434

Choć okres urlopowy właściwie mija, temat, którym dziś się zajmiemy jest – zwłaszcza pod kątem ostatnim, niemal historycznych, wydarzeń – stale aktualny. O co chodzi? Otóż warto zadbać o to, by bezpiecznie spędzić swoje wakacje. A podstawą tego powinno być zweryfikowanie tego, jak działa biuro podróży, które organizuje nasz wypoczynek. Skąd w ogóle takie obawy? I jak w paru prostych krokach sprawdzić firmę, która oferuje nam wycieczkę? W tym artykule postaramy się w miarę zwięzły sposób odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Biura podróży: marzenia a rzeczywistość

By w pełni pokazać idee tego tekstu, warto nakreślić wciąż świeżą sytuację na rynku biur podróży. Niedawno niemiecka spółka-córka koncernu Thomas Cook złożyła w sądzie wniosek o upadłość. W konsekwencji tysiące jej klientów mogą mieć kłopoty. Parę dni wcześniej na taki krok zdecydowała się brytyjską odnoga firmy.

Oczywiście wolelibyśmy uniknąć tego kroku, ale niestety na drodze negocjacji nie było możliwe znalezienie szybkiego rozwiązania – powiedziała prezes Thomas Cook GmbH Stefanie Berk.

Nic w tym dziwnego? I inne biura podróży upadają? Może i tak, ale w tym wypadku mówimy o jednym z najstarszych i największych na świecie biur podróży, które zostało założone jeszcze w XIX w., konkretnie w 1841 roku, przez Thomasa Cooka. Zaledwie trzy dekady później zorganizowało ono pierwszą w historii komercyjną podróż dookoła świata. Teraz taki gigant rynku upada…

A miało być tak pięknie…

To miały być wasze – twoje i twoich bliskich – wakacje życia. Egipt miał was przywitać fantastyczną pogodą. Syn w końcu miał zobaczyć upragnione piramidy, o których tyle z wypiekami na twarzy czytał. Córka jeszcze przed wyjazdem cieszyła się tym, jaką popularnością na Instagramie będą  cieszyły się zdjęcia z tego wyjazdu. Żona z góry dziękowała ci za egipską opaleniznę…

biuro podróżyNiestety. Dwa dni przed waszym wylotem okazało się, że biuro podróży, które miało zagwarantować wasz przelot, nocleg, wyżywienie i inne atrakcje… upadło. Szefostwo zniknęło, w dotąd przyjaznym dla klienta biurze hula wiatr, zaś personel, do którego ledwo udało się dodzwonić, nic nie wie o zaistniałej sytuacji.

Brzmi jak koszmar? No właśnie! Jeśli coś takiego już cię spotkało, wiesz o czym mówimy. Jeśli nie – wierz nam, nie chcesz tego przechodzić!

Co by było gdyby…

Wyobraźmy sobie jednak, że na potrzeby tego tekstu potrafimy cofnąć się w czasie i tym samym pomożemy ci drugi raz nie wpaść jak śliwka w kompot z tym koszmarnym biurem podróży. Teraz opiszemy ci, jak krok po kroku zweryfikować, czy dana firma na tym rynku jest w ogóle godna zaufania. Startujemy!

Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych

Wpadłeś więc na świetny pomysł. Zorganizujesz wakacje życia dla własnej rodziny! Tym razem jednak nie podejmiesz decyzji o ofercie danego biura podróży tylko na bazie ulotek i kolorowych plakatów. Czas prześwietlić firmę, której chcesz zaufać. I to bardzo dokładnie!

Istnieje parę sposobów sprawdzenia biura podróży. Zaczniemy od Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Właściwie to podstawowa platforma, którą powinien zainteresować się każdy podróżnik. Na niej sprawdzimy następujące kwestie:

  • czy dane biuro jest w ogóle zarejestrowane,
  • czy nie toczy się jakieś postępowanie wobec niego,
  • czy nie zostało wykreślone z rejestru.

Te dane znajdziemy w IV Dziale ewidencji: „Informacja o zakazie prowadzenia działalności objętej wpisem do rejestru oraz o wykreśleniu z rejestru na wniosek przedsiębiorcy”. Jeśli biuro jest wykreślone, czy też jeśli została podjęta decyzja o wszczęciu postępowania, powinniśmy bez większego namysłu szukać innej takiej firmy.

Każdy operator turystyczny powinien być zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W rejestrze można znaleźć informacje dotyczące zabezpieczenia finansowego biura, sprawdzić czy organizator działa legalnie oraz w jakim zakresie posiada zezwolenie na prowadzenie działalnościwyjaśniała mediom mec. Agnieszka Kowalczyk, Wspólnik Zarządzający w kancelarii prawnej „A.Wojtas”, ekspert Kapitalni.org.

Urząd Marszałkowski

Tak jak obiecaliśmy, pomożemy ci prześwietlił biuro podróży od stóp po głowę, a dokładniej: pod podłogi po sufit.

biuro podróżyCzas na kolejny krok śledztwa. Dzwonimy do Urzędu Marszałkowskiego. Tam możemy sprawdzić, czy biuro posiada gwarancję czy ubezpieczenie i do kiedy ono jest ważne. Im wyższa wartość gwarancja i/lub suma ubezpieczenia, tym występuje większa szansa na to, że – w najczarniejszym scenariuszu – dostaniemy zwrot wpłaconych pieniędzy. Oczywiście polecamy kontakt z Urzędem Marszałkowskim z terenu, gdzie biuro podróży jest zarejestrowane, jeśli więc np. w Katowicach, należy telefonować do Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)

Prowadzenie biura podróży jest dość ryzykowne, stąd nierzadko ich właściciele prowadzą je w formie spółki – np. spółki z ograniczoną odpowiedzialności. Stąd ich podmiot jest zarejestrowany w Rejestrze Sądowym. To nas wspaniała wiadomość, bowiem ułatwia nam to prześwietlania firmy.

Teraz – znając właściwie tylko nazwę biura, może sprawdzić w KRS, czy znajduje się ono w stanie upadłości, czy też nadal bezproblemowo funkcjonuje. Ponadto zyskujemy dostęp do takich danych jak to, kto jest w zarządzie spółki. Mimo pozorów to ważna informacja, bowiem jeśli dana osoba ma na sumieniu np. inne upadłe spółki z tego rynku, warto dwa razu zastanowić się, czy powinniśmy jej w ogóle zaufać.

Ważne!

Pamiętaj, że w Rejestrze nie będzie spółek wykreślonych i nie będzie informacji o dopiero złożonym wniosku o ogłoszenie upadłości. Uaktualnianie KRS trwa niekiedy parę tygodni od złożenia wniosku!

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

Nie każde biuro podróży ma formę spółki z.o.o., więc warto wejść też na stronę CEIDG (LINK), na której znajdziemy informację o tych biurach, które ktoś prowadzani w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Krajowy Rejestr Długów

Z kolei w tym miejscu sprawdzisz, czy biuro podróży nie zalega z płatnościami. Minusem tej usługi jest to, że jest ona odpłatna.

Możesz także sprawdzić, czy firma posiada Certyfikat Rzetelności wydany przez Rzetelną Firmę. Potwierdza on, że firma nie jest notowana w Krajowym Rejestrze Długów jako dłużnik,

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Dodatkowo nie zaszkodzi odwiedzić portalu resortu, który zajmuje się kwestiami sportu i turystyki w Polsce. W odpowiednik dziale (tutaj) umieszczono tam informacje dla osób, które chcą skorzystać z ofert biur podróży. Znajdziesz też tam newsy dot. rynku (np. informacje o ogłoszonej niewypłacalności danej firmy) czy artykuły, które dotykają tematów praw obywatela w kwestii turystyki.

Podsumowanie: dodatkowe uwagi

Zgodnie z danymi statystycznymi 14 proc. Polaków przy wyborze biura podróży najistotniejsze jest jak długo działa ono na rynku. Niestety nie powinno być to najważniejszym kryterium, czego najlepszym przykładem jest afera związana z firmą Thomas Cook.

Analiza zachowań klientów biur podróży Kapitalni.org wykazała też, że tylko 8 proc. Polaków sprawdza, czy organizator wycieczki jest zabezpieczony finansowo. Jedynie 9 proc. ankietowanych decyduje się na sprawdzenie, czy biuro podróży, z którym chcą wyjechać na wakacje nie ma długów.

Częściowo wynika to z tego, że czujemy się bardziej bezpiecznie dzięki Turystycznemu Funduszowi Gwarancyjnemu, a częściowo z faktu, że nie wiemy gdzie szukać informacji. Tymczasem nie jest to zbyt skomplikowane – mówił mediom Tomasz Jaroszek, z Kapitalni.org – Długa obecność na rynku na pewno podnosi wiarygodność biura podróży, ale nie daje gwarancji, że wyjazd się odbędzie. Tylko w ciągu kilku ostatnich lat obserwowaliśmy przypadki bankrutujących biur z wieloletnią tradycją – dodał.

Podsumowując: gwarancją udanego urlopu z rodziną jest bardzo dokładna weryfikacja biura podróży, z którego usług chcemy skorzystać. Powyższe jest bardzo proste dzięki internetowi lub/i wykonaniu paru telefonów. Kolejno warto skonsultować się z wymienionymi powyżej podmiotami albo dokładnie sprawdzić ich rejestry dostępne online.

Przy takim przygotowaniu i researchu możecie być niemal pewni, że wybrane przez was biuro podróży będzie godne zaufania i bezpieczne. Nam zaś pozostaje już tylko życzyć wam udanych i niezapomniany (oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu!) wakacji!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments